Dotacje na modernizację energetyczną. Nabór w woj. warmińsko-mazurskim

Dotacje na modernizację energetyczną. Nabór w woj. warmińsko-mazurskim
Fot. Images of Money, flickr cc
REKLAMA

Dzisiaj w woj. warmińsko-mazurskim rusza nabór wniosków o unijne dotacje na projekty z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków, w tym poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. 

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłosił nabór w ramach działania 4.3 Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków, poddziałanie 4.3.2 Efektywność energetyczna w budynkach mieszkalnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur.

Beneficjentami unijnych dotacji mogą być spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, a także jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego.

W ramach kompleksowej modernizacji energetycznej unijne dofinansowanie będzie można przeznaczyć na ocieplenie obiektu, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne; przebudowę systemów grzewczych – wraz z wymianą źródła ciepła – z wyłączeniem indywidualnych źródeł ciepła, podłączeniem do niego lub modernizacją przyłącza, podłączenie do sieci ciepłowniczej – systemów wentylacji i klimatyzacji, instalacją systemów chłodzących w tym również OZE; wykorzystanie technologii OZE w budynkach – przy założeniu, że do sieci dystrybucyjnej oddawana będzie wyłącznie niewykorzystana część energii elektrycznej; a także na instalację inteligentnych systemów zarządzania oraz audyty energetyczne realizowane jako element projektów.

W przypadku wymiany źródeł ciepła wsparcie może być udzielne na inwestycje w kotły spalające biomasę lub paliwa gazowe, gdy w ich wyniku osiągnięte zostanie znaczne zwiększenie efektywności energetycznej oraz "gdy istnieją szczególnie pilne potrzeby".

Te inwestycje muszą przyczyniać się do zmniejszenia emisji CO2 – o co najmniej 30 proc. w przypadku zmiany spalanego paliwa – i innych zanieczyszczeń powietrza oraz do znacznego zwiększenia oszczędności energii. Wspomniane inwestycje mogą zostać wsparte jedynie w przypadku, gdy nie jest uzasadnione ekonomicznie podłączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze.

Warunkiem poprzedzającym realizację projektów będzie przeprowadzenie audytów energetycznych, które posłużą m.in. do zdobycia odpowiedniej wiedzy o profilu istniejącego zużycia energii danego budynku oraz określą i skwantyfikują możliwości opłacalnych ekonomicznie oszczędności energetycznych i możliwych do wprowadzenia rozwiązań technologicznych.  

Budżet konkursu wynosi 32 mln zł, a maksymalny poziom dotacji w wydatkach kwalifikowanych nie może przekroczyć 85 proc.

Rozpoczynający się dzisiaj nabór wniosków potrwa do 29 marca br. Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu to wrzesień 2017 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...