Dotacje na wymianę pieców od dzisiaj w Warszawie

Dotacje na wymianę pieców od dzisiaj w Warszawie
Fot. Greenpeace Polska
REKLAMA

Dzisiaj w Warszawie rusza program dofinansowania do wymiany pieców węglowych. Stołeczny magistrat planuje też inne działania mające przełożyć się na poprawę stanu powietrza. W tym roku na działania związane z ochroną powietrza Urząd m.st. Warszawy chce wydać 1,1 mld zł.

Od dzisiaj mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem. Warszawiacy będą mogli otrzymać od ratusza od 7 tys. do 20 tys. złotych dopłaty.

Udzielone wsparcie nie będzie mogło przekroczyć 75 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na likwidacji kotłów lub palenisk na paliwo stałe i zastąpieniu ich nowym źródłem ciepła opalanym paliwem gazowym. W tym wypadku przewiduje się dofinansowanie w wysokości 7 tys. zł dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą, a także 15 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców.

Natomiast w przypadku likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła i wykonaniu indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej przewidziano dopłaty w wysokości10 tys. zł dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą, a także 20 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców.

Jeśli mieszkańcy chcą ubiegać się o dofinansowanie w tym roku, muszą złożyć wniosek do 31 marca 2017 r. (za datę złożenia wniosku o udzielenie dotacji uznaje się datę wpływu wniosku do Biura Ochrony Środowiska). Władze Warszawy zapewniają, że program będzie realizowany również w kolejnych latach. 

Urząd m.st. Warszawy planuje też wybudowanie 19,8 km nowych sieci ciepłowniczych w dzielnicach Włochy, Ursus, Ursynów, Wilanów, Bemowo, Ochota, Białołęka, a także zmodernizowanie istniejących sieci – w tym wypadku chodzi o 68,4 km sieci zlokalizowanych w różnych dzielnicach.

To, czym mieszkańcy Warszawy palą w domowych piecach, kontroluje stołeczna straż miejska. Pięć mobilnych laboratoriów straży miejskiej jest wyposażonych w systemy kontrolno-pomiarowe. Oprócz badań jakości powietrza, strażnicy mogą również sprawdzać stan cieków wodnych. W 2016 roku straż miejska podjęła ponad 5,4 tys. interwencji, przeprowadziła 3,8 tys. kontroli w związku z podejrzeniem palenia odpadów i wystawiła ok. 1 tys. mandatów. 

Jesienią ma ruszyć projekt warszawskiego indeksu powietrza, którego zadaniem jest ułatwienie dostępu do informacji o stanie jakości powietrza w stolicy.

Na razie na stronie um.warszawa.pl jest podawany stan jakości powietrza w stolicy w oparciu o dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W ostatnich dniach poprzez Warszawski System Powiadomień ratusz wysłał ostrzeżenia do mieszańców o zanieczyszczeniu powietrza.

Aby zachęcić kierowców do podróżowania po stolicy komunikacją miejską, a nie samochodami, władze Warszawy podjęły decyzję o wprowadzeniu w poniedziałek bezpłatnych przejazdów. Ratusz informował o złej jakości powietrza nie tylko mieszkańców, ale również zalecił szkołom, przedszkolom i żłobkom zrezygnowanie z wyjść z dziećmi na zewnątrz placówek. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mirek |
Rewelacja!
John_Snow |
Rewelacja to by była jakby dano takie dotacje także dla pomp ciepła, dajmy na to powietrze-woda, bo choć gaz to już lepiej niż węgiel, to całkowity koszt inwestycji zwiększa się poprzez konieczność wykonania przyłącza gazowego albo może to w ogóle wykluczyć posiadacza kotła węglowego z tej akcji, bo w pobliżu gazu po prostu nie ma, a głupotą ekonomiczną byłoby instalowanie zbornika na gaz płynny. No ale zgadzam się, lepiej niż nic, kierunek dobry.
Mirek |
Obecnie gaz płynny nie wychodzi zle...przy tych cenach gazu płynnego i jego wiekszej wartości opalowej. Mysle ze pompy ciepla tez wejda w te dofinansiwania. Błąd w opisie
Gruntowy |
Szkoda, że o gruntowych pompach ciepła nic nie napisali. Ja mam taką instalację dwa lata, pompa Polskiej produkcji o zmiennej mocy 6-10kW ogrzewa mi dom 160 m2 za 1500 zł rocznie. Koszt inwestycji to 38000zł. Po zwrocie 40% zostaje 23000 z własnej kieszeni. W tym roku zamotuję jeszcze panele PV i będę niezależny.
EcoSolar.pl |
Super!!! W program powinny także zostać włączone źródła odnawialne. One także obniżają emisję!!!
Trustin |
Więcej fotowoltaiki w miastach i nie musielibyśmy zmagać się w takim stopniu z problemem smogu. Moja firma ma już panele.

Giełda OZE

Sprzedam projekt 200 kW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200kW, zlokalizowanej w woj. małopolskim. Projekt czytaj dalej...

PROJEKTY PV i FW

Wykonujemy projekty instalacji PV i FW z pełną procedurą administracyjną łącznie z Pozwoleniem na Bu czytaj dalej...

Firma Montażowa

Firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych, przyjmie zlecenia w kraju i zagranicą. Jes czytaj dalej...

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...