Dotacje na wymianę pieców od dzisiaj w Warszawie

Dotacje na wymianę pieców od dzisiaj w Warszawie
Fot. Greenpeace Polska
REKLAMA

Dzisiaj w Warszawie rusza program dofinansowania do wymiany pieców węglowych. Stołeczny magistrat planuje też inne działania mające przełożyć się na poprawę stanu powietrza. W tym roku na działania związane z ochroną powietrza Urząd m.st. Warszawy chce wydać 1,1 mld zł.

Od dzisiaj mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem. Warszawiacy będą mogli otrzymać od ratusza od 7 tys. do 20 tys. złotych dopłaty.

Udzielone wsparcie nie będzie mogło przekroczyć 75 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na likwidacji kotłów lub palenisk na paliwo stałe i zastąpieniu ich nowym źródłem ciepła opalanym paliwem gazowym. W tym wypadku przewiduje się dofinansowanie w wysokości 7 tys. zł dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą, a także 15 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców.

Natomiast w przypadku likwidacji dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła i wykonaniu indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej przewidziano dopłaty w wysokości10 tys. zł dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą, a także 20 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców.

Jeśli mieszkańcy chcą ubiegać się o dofinansowanie w tym roku, muszą złożyć wniosek do 31 marca 2017 r. (za datę złożenia wniosku o udzielenie dotacji uznaje się datę wpływu wniosku do Biura Ochrony Środowiska). Władze Warszawy zapewniają, że program będzie realizowany również w kolejnych latach. 

Urząd m.st. Warszawy planuje też wybudowanie 19,8 km nowych sieci ciepłowniczych w dzielnicach Włochy, Ursus, Ursynów, Wilanów, Bemowo, Ochota, Białołęka, a także zmodernizowanie istniejących sieci – w tym wypadku chodzi o 68,4 km sieci zlokalizowanych w różnych dzielnicach.

To, czym mieszkańcy Warszawy palą w domowych piecach, kontroluje stołeczna straż miejska. Pięć mobilnych laboratoriów straży miejskiej jest wyposażonych w systemy kontrolno-pomiarowe. Oprócz badań jakości powietrza, strażnicy mogą również sprawdzać stan cieków wodnych. W 2016 roku straż miejska podjęła ponad 5,4 tys. interwencji, przeprowadziła 3,8 tys. kontroli w związku z podejrzeniem palenia odpadów i wystawiła ok. 1 tys. mandatów. 

Jesienią ma ruszyć projekt warszawskiego indeksu powietrza, którego zadaniem jest ułatwienie dostępu do informacji o stanie jakości powietrza w stolicy.

Na razie na stronie um.warszawa.pl jest podawany stan jakości powietrza w stolicy w oparciu o dane Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W ostatnich dniach poprzez Warszawski System Powiadomień ratusz wysłał ostrzeżenia do mieszańców o zanieczyszczeniu powietrza.

Aby zachęcić kierowców do podróżowania po stolicy komunikacją miejską, a nie samochodami, władze Warszawy podjęły decyzję o wprowadzeniu w poniedziałek bezpłatnych przejazdów. Ratusz informował o złej jakości powietrza nie tylko mieszkańców, ale również zalecił szkołom, przedszkolom i żłobkom zrezygnowanie z wyjść z dziećmi na zewnątrz placówek. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mirek |
Rewelacja!
John_Snow |
Rewelacja to by była jakby dano takie dotacje także dla pomp ciepła, dajmy na to powietrze-woda, bo choć gaz to już lepiej niż węgiel, to całkowity koszt inwestycji zwiększa się poprzez konieczność wykonania przyłącza gazowego albo może to w ogóle wykluczyć posiadacza kotła węglowego z tej akcji, bo w pobliżu gazu po prostu nie ma, a głupotą ekonomiczną byłoby instalowanie zbornika na gaz płynny. No ale zgadzam się, lepiej niż nic, kierunek dobry.
Mirek |
Obecnie gaz płynny nie wychodzi zle...przy tych cenach gazu płynnego i jego wiekszej wartości opalowej. Mysle ze pompy ciepla tez wejda w te dofinansiwania. Błąd w opisie
Gruntowy |
Szkoda, że o gruntowych pompach ciepła nic nie napisali. Ja mam taką instalację dwa lata, pompa Polskiej produkcji o zmiennej mocy 6-10kW ogrzewa mi dom 160 m2 za 1500 zł rocznie. Koszt inwestycji to 38000zł. Po zwrocie 40% zostaje 23000 z własnej kieszeni. W tym roku zamotuję jeszcze panele PV i będę niezależny.
EcoSolar.pl |
Super!!! W program powinny także zostać włączone źródła odnawialne. One także obniżają emisję!!!
Trustin |
Więcej fotowoltaiki w miastach i nie musielibyśmy zmagać się w takim stopniu z problemem smogu. Moja firma ma już panele.

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...