Niższa taryfa za energię na pompę ciepła?

Niższa taryfa za energię na pompę ciepła?
Fotolia
REKLAMA

Nad wprowadzeniem rabatów na zakup energii elektrycznej w przypadku pracy urządzeń służących walce z tzw. niską emisją ma pracować Ministerstwo Energii. Tak wynika z informacji podanych przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

„DGP” podaje, że resort energii może przygotować regulacje służące wprowadzeniu specjalnej taryfy za energię, która będzie obejmować zużycie generowane przez urządzenia energooszczędne i przyczyniające się do walki z tzw. niską emisją, czyli lokalnym zanieczyszczeniem powietrza generowanym głównie przez ogrzewanie domów za pomocą pieców. Ulgi miałyby objąć m.in. wykorzystanie pomp ciepła.

Ministerstwo Energii zastrzega, że prace nad takimi regulacjami są jednak na razie na wstępnym etapie i informuje, że rozwiązanie problemu eliminacji niskiej emisji stanowić będzie element systemu opartego na inteligentnym opomiarowaniu, nad którym ma pracować ME razem z grupami energetycznymi.

Link do artykułu w „DGP”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (20)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
eko-it.eu |
Bardzo dobry pomysł - to zdecydowany impuls dla tych wszystkich, którzy chcą być EKO, ale obecne koszty eksploatacyjne zmuszają ich do pozostania przy kotłach zasilanych często niskiej jakości węglem -- ważne jedynie, by koszty związane z obsługą tych "inteligentnych" rozwiązań nie zjadły wszystkich plusów tego rozwiązania
kx |
super , w końcu coś mądrego
alladyn-solar-batt |
Świetny pomysł. Należy pamiętać, że część ludzi ogrzewa ciepłą wodę do kąpieli elektrycznymi boilerami- takie połykają prąd 1:1. Gdy to samo zadanie wykona Pompa Ciepła - zużyje 3-4 razy mniej prądu, co szczególnie istotne latem gdy pradu czasem brakuje w szczególnie nasilone upały. Dodatkowo taka Pompa Ciepła w połączeniu z produkcją prądu ,,na miejscu'' ze słoca za pomocą fotowoltaiki przez 70% roku bilansowo i kosztowo ogrzewałaby taką wodę ,,za darmo''. Wskazywanym przez ME celem ma być walka z ,,niską emisją'' i tutaj rzeczywiście cel taki byłby realizowany. Dodatkowo zwolniłbym z części stawki VAT zakupy Pomp Ciepła przez osoby indywidualne przy instalowaniu PC w domach mieszkalnych nakładając jednocześnie klauzulę jakościową ustalając minimalne COP zakupionych w tym standardzie podatkowym urządzeń oraz ustalił obowiązek zakupu Pomp Ciepła o napędzie ,,inwerterowym'', które inaczej (lepiej) współpracują z siecią zasilającą oraz z inwerterami solarnymi w instalacjach semi-off gridowych. To drugie rozwiązanie znakomicie wspiera autokonsumpcję u posiadaczy PV.
pros |
@alladyn, inwerterowe pompy ciepła nie zawsze mają sens, a są sporo droższe i mniej niezawodne. Inwerter powinien być obowiązkowy w pompach powietrze-powietrze - czyli klimatyzatorach oraz powietrze-woda i w na rynku sa w zasadzie tylko rozwiązania inwerterowe. Natomiast dla pomp gruntowych z ogrzewaniem akumulacyjnym (podłogówka) inwerter nie ma wielkiego sensu, bo gruntowa pompa ciepła pracuje w bardzo stabilnych warunkach i regulacja mocy przy współpracy z podłogówką do niczego nie jest potrzebna.
alladyn-solar-batt |
dp Pros:podnoszę, że w mojej poprzedniej wypowiedzi znalazło się wskazanie (być może umknęło) do czego potrzebna jest regulacja mocy- - potrzebna jest do bilansowania mocy możliwej do oddania przez inwerter PV z mocą pobieraną przez PC+inne urządzenia w nieruchomości z inwertera zasilanej. Nadto jest potrzebna pod szykowane dynamiczne taryfy energii elektrycznej. Obecnie konstruktorzy (projektanci) pomp PC, a dokladniej ich sterownikow projektują wejście PWM do zasterowania mocą pompy z zewnętrznego urzadzenia/sterownika/licznika energii. Argument cenowy (inwerterowe są droższe) uznaję za stwierdzenie dzisiejszych relacji rynkowych. Uwarunkowania cenowe można ksztaltować odpowiednią polityką fiskalno certyfikacyjną (normatywną). Sam koresponduję z jednym z polskich producentow PC w sprawie doposażenia jej sterownika w wejście PWM wspołprcujące z parametrami zewnętrznymi. Podobnie jak z ,,ladowarkami'' samochodów elektrycznych, ktore nie powinny, nie mogą wylącznie realizować funkcji ładowania lecz winny miec algorytmy wspołpracy z PV oraz licznikami energii (zasterowanie zmiennych ładowania w funkcji rodzaju aktualnej taryfy sieciowej).
Ufo |
Poroniony pomysl . Pompy ciepla niech sobie zainstaluja panele i beda mieli prad za darmo . To co papy ciepla maja pracowac na brudnym drogim ? weglu i jeszcze trzeba je dotowac .?
pros |
@alladyn: zauważyłem regulację mocy - szczytna idea, ale praktyka wykazuje, że pc zużywa ponad 75% energii w miesiącach listopad-marzec, a w tych miesiącach produkcja wynosi około 25% produkcji rocznej. W tym czasie jest też bardzo mało dni, w których moc pv byłaby wystarczająca aby zasilić nawet inwerterową pc z regulacją mocy. Mocy i energii z pv jest po prostu zwyczajnie za mało, więc niewiele się z tego wyciśnie, takie są realia - wiem, bo mam pc i steruję nią jak warunki pozwolą. Latem jest inaczej, więc nawet pc bez inwertera bez problemu zagrzeje cwu z pv konsumując energię na własne potrzeby. Taryfy dynamiczne - świetna sprawa w połączeniu z pv, wiatrakami i innymi źródłami OZE: wieje, jest zimno i wtedy mamy tani prąd - kibicuję ;-) ale nie przeceniałbym możliwości regulacyjnych pc, dużo ważniejsze jest akumulowanie ciepła i przenoszenie obciążeń ze szczytów poza szczyty. Regulacja mocy to fajny, ale tylko dodatek. @Ufo: nie od razu Kraków zbudowano, od czegoś trzeba zacząć, żeby w perspektywie 20 lat totalnie przebudować zasilanie PL w ciepło - pc jest świetnym rozwiązaniem. Weź też pod uwagę, że spalanie nawet węgla, ale w elektrowni jest dużo mniej szkodliwe niż w kopciuchu. Nawet jak masz kocioł węglowy z podajnikiem, to pamiętaj, że spalając tonę węgla spalasz wiadro siarki. Elektrownia odsiarczy spaliny, Ty nie.
pesel |
Dużo tutaj jest o pompach ciepła i fotowoltaice ale na ile jest u nas znane zagadnienie kogeneratorów i ewentualnej ich pracy na zasilanie pomp ciepła. W Niemczech rocznie montują ich ok 6 tysięcy a u nas może 6 sztuk. Prąd z kogeneratora na zasilanie pompy ciepła jest 3 razy tańszy i żadna specjalna taryfa temu nie dorówna. Dodatkowo za darmo jest tyle ciepła wysokotemperaturowego ile niskotemperaturowego da pompa ciepła. Ciekawe kiedy u nas zostanie to zauważone i wejdzie do szerszego użytku.
TTTT |
@pesel .. a ile kosztuje generator i kiedy się zwróci dla domu o zapotrzebowaniu 20MW na ciepło. (CWU i CO)
zwęglona zielona pyra |
Mój prawie nowy piec na miał popracuje jeszcze z 10 lat
TTTT |
To kiepsko bo mają zakazać sprzedaży mułów/miałów dla kl.indywidualnych.
zwęglona zielona pyra |
mam zapas na 6 lat (:-) i mogę dokupić , sprzedawcy dzwonią kilka razy w tygodniu(:-)))
bs_boss |
@ z z p - i ten pięć na miał czy inny piach zmieszany z węglem sam Ci się pakuje do podania, a i popioły też same się wynoszą z tych 6-o letnich zapasów
IXI |
Odnoszę wrażenie, iz niektórzy nie rozumieją istoty działania tzw. silnika ze sterowaniem inwertorowym. I nie przyjmuję do wiadomości wyrażone w tym wątku zdanie, jakoby pompy ciepła gruntowe powinny być nie-inwertorowe (czyli zwykłe on/off). Dziś sterowanie silnikiem inaczej niż tylko poprzez stycznik (włącznik - mechaniczny czy elektroniczny) to norma. W sterowaniu, które zwiemy inwertorowym (inwerter to taki falownik dla silnika) chodzi głównie o dwie, trzy rzeczy: o miękki start (brak prądów udarowych), o regulację obrotów (dopasowanie poboru mocy do aktualnych potrzeb), ewentualnie o pozycjonowanie rotora silnika (co w przypadku pomp ciepła nie ma żadnego znaczenia). Nie widzę powodów, dla których ktoś miałby stosować jeszcze pompę ciepła typu on/off.
IXI |
@TTTT - Zdaje się Viessman ma takie urządzenia kogeneracyjne. Cena zaczyna się od 60 tys. w zwyż. Raczej oferta skierowana jest na wielki biznes (np. hotele, zakłady produkcyjne), niż dla zwykłego Kowalskiego. Technicznie to zwykłe gazowe generatory prądu, z których pobiera się ciepło resztkowe do grzania. Albo zwykłe kotły grzewcze, z których silnikami Sterlinga produkuje się prąd. Tak czy inaczej, to są różne dziwolągi, którymi specjalnie się nie zajmowałem, więc możecie moją wiedzę sprostować. Tak czy inaczej, eksploatacja takiego kogeneratora nie jest darmowa. Trzeba mu podłączyć gaz. Zysk jest taki, że mniej energii się marnuje, bo jednocześnie produkujemy ciepło i prąd.
TTTT |
@IXI "Nie widzę powodów, dla których ktoś miałby stosować jeszcze pompę ciepła typu on/off. " Są zdecydowanie tańsze i mniej awaryjne (po prostu mniej elektroniki). Po co do pompy ciepła takie sterowanie jesli ona włacza się 2x dziennie i czy wyciągnie 5kW czy 3kW nie ma znaczenia bo i tak bezwładność podłogówki to zniweluje.
TTTT |
@IXI "Zysk jest taki, że mniej energii się marnuje, bo jednocześnie produkujemy ciepło i prąd. " Ja jako kowalski grzeje piecem na gaz. Nic się nie marnuje. Ale gdybym miał tani mały kogenerator to cześć energi cieplnej zamieniłbym na prad po 50 gr. Bez tego ciepło (obecnie) w postaci 1kWh kosztuje mnie 20gr. Czyli produkując prąd na własne potrzeby zarabiałbym dodatkowo na każdej kWh 30gr !!!!. Rocznie zużywam ich 4000 kWh. Rocznie 1200 zł. Zderzenie z inwestycją za 60 tys nie ma sensu. Musi byc mniej niż 10 tys zł :)
alladyn-solar-batt |
do TTTT: obecnie kogeneratory niemieckie zbudowane z osprzętem na gaz GZ-50 (sieciowy) to około 20 tys. zł. To niby mniej niż 60 tys., ale słusznie argumentujesz, że powinno być najwyżej 10 tys. - gdyby miało być ekonomicznie uzasadnione. Nawiasem mówiąc - nie ma powodu, by urządzenia takie nie kosztowały poniżej 10 tys. (brak uzasadnienia ekonomicznego)poza takim, że gama europejskich producentów ,,trzyma'' porozumienia cenowe :-). Dodatkowo powiedzieć by należalo,że za (dziś) za owe 20 tys.otrzymujemy silnik spalinowy+ generator+ AVR+osprzęt gazowy. Nie ma w tym jakiejkolwiek elektroniki, inteligencji do zarządzania poziomem produkcji energii, brak możliwości zasterowania wydatkiem energetycznym z zewnętrznych urządzeń. Stąd u siebie testuję kogenerator zbudowany z silnika 800cc, czterech alternatorów 12V od pólciężarówki, które odbierając napęd poprzez pasek zębaty generują na baterię systemową 48V (domowy magazyn energii), zaś ciepło ,,odpadowe'' z systemu chłodzenia silnika trafia poprzez wymiennik (obwód glikolowy), z wymiennika poprzez zawór trójdrogowy do wężownicy solarnej bufora lub do czterech starych chłodnic samochodowych oddających ciepło w komorze będącej ,,dolnym źrodłem'' PC. Cały szkopuł w sterowaniu systemowym. ,,Agregat'' taki załączany jest w zależności od DOD Domowego Magazynu Energii (DME) ale także gdy jest zapotrzebowanie na ciepło- zatem załączyć może go termostat kontrolujący energię bufora c.w.u. lub termostat komory wymienników PC. Nadto załączenia mogą być wynikiem polecenia przychodzącego z dyskryminatorów mocy tj. załączenie silnych (o dużej mocy) odbiorników przy DOD w DME < 80% powoduje załączenie kogeneratora (zasilany LPG) na czas pracy tychże odbiorników o dużej mocy. Pamiętajmy, ze niezależnie od tego co (jaki podsystem) zadysponuje uruchomienie i pracę kogeneratora - zawsze ciepło jest wykorzystane! Trwają prace nad dydamiczną regulacją mocy/wydatku kogeneratora. W planach prace nad domieszkowaniem wodoru do LPG (30%) w wersji z elktrolitycznym (w pierwszej fazie bez magazynowania) wytwarzaniem wodoru. Zatem - clue w sterownikach,sterowaniu, algorytmach. Bez tego kogeneratory są ,,ślepe'' jak goły (bez elektroniki, radaru, etc.) samolot myśliwski. 80 % elektrycznych potrzeb budynku to......zasilanie 48V DC, przy czym pojemność DME usytuaowana jest w dwu lokalizacjach - co znakomicie zmniejszyło potrzebę instalowania grubych przewodów w instalacji 48V DC, zmniejszyło straty przepływu w przewodach. Wiele urzadzeń korzysta z 24/12/5V DC. Zasilanie dla nich pobierane jest ( w zalezności od usytuowania w budynku) bądź z kogeneratora (gdy blisko) bądź wytwarzane przez hybrydowe przetwornice 36-72V z napiecia 48V dostępnego w całym budynku. Tak w wiekszości powskaje 12V, w całości 5V.
alladyn-solar-batt |
do IXI: brawo, brawo, brawo: ,,W sterowaniu, które zwiemy inwertorowym (inwerter to taki falownik dla silnika) chodzi głównie o dwie, trzy rzeczy: o miękki start (brak prądów udarowych), o regulację obrotów (dopasowanie poboru mocy do aktualnych potrzeb)'' - na przyklad potrzeb/mocy/wydajności inwertera hybrydowego. ,,Odnoszę wrażenie, iz niektórzy nie rozumieją istoty działania tzw. silnika ze sterowaniem inwertorowy'' - tak dzieje się gdy pod uwagę b iorąjedynie pewną część danych/parametrów wynikających i będących konsekwencją inwerterowaego (zamiast on/off) sterowania silników indukcyjnych
cert_ene |
@IXI -- Twoje twierdzenie o zaletach inwerterów do PC pomija bardzo ważny aspekt. Inwerter ma sens, gdy chwilowy odbiór ciepła z górnego obiegu jest niższy od nominalnej mocy PC. Klasyczny PC On/Off musi wtedy pracować w trybie przerywanym, co bardzo źle w wpływa na żywotność sprężarki. Inwerter zmniejszając obroty sprężarki zmniejsza moc dopasowując ją do chwilowego zapotrzebowania. Ale przy okazji zmieniają się punkty pracy obiegu termodynamicznego i zmniejsza się sprawność pompy - pompa ma niższy chwilowy niższy współczynnik COP. Stosowanie inwertera nie ma sensu w instalacjach PC, gdzie jest zapewniony stały odbiór ciepła (praca na bufor), gdyż wtedy PC pracuje w optymalnym termodynamicznym punkcie pracy. Dodatkowo inwerter nie ma sprawności 100%.

Giełda OZE

Przyłącze dla Pv 350 mw

Posiadamy do sprzedania wolne moce przyłączeniowe na Ukrainie wraz z działką pod PV . Wielkość przy czytaj dalej...

Szukamy działek do wydzierżawienia pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Firma monterska

Doświadczona ekipy monterskie nawiążą współpracę przy montażach systemów fotowoltaicznych. Zapraszam czytaj dalej...

ZLECĘ PRZYGOTOWANIE PROJEKTÓW PV

Zlecę development projektów farm fotowoltaicznych do 1 MW od wyszukania lokalizacji do pozwolenia na czytaj dalej...