Kowalscy zużywają coraz mniej prądu

Kowalscy zużywają coraz mniej prądu
Fot. woodleywonderworks, flickr cc
REKLAMA

Tablety, telefony komórkowe, dodatkowe oświetlenie w polskich domach przybywa urządzeń zasilanych z gniazdka. Ale gospodarstwa domowe potrzebują energii coraz mniej. Jak to możliwe?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w wystąpieniu podczas Forum Nowego Przemysłu powiedział, że Polska będzie utrzymywać stabilne zużycie energii.  Między innymi dzięki temu, że kraj zapewni obywatelom warunki, w których będą mogli kupić więcej urządzeń zużywających prąd. Deklaracja ministra jest spójna z przekazem resortu z ostatnich miesięcy – stabilizatorem popytu na energię będą również setki tysięcy samochodów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach.

Na tej samej konferencji można było też usłyszeć inne ciekawe rzeczy. Statystyczne gospodarstwo domowe w Warszawie zużywa obecnie o ponad 5 proc. mniej energii niż 4 lata temu. Jak zaznaczył Robert Stelmaszczyk, prezes innogy Stoen Operator, całkowity popyt na energię na terenie aglomeracji rośnie, bo przybywa nowych mieszkań. – Jednak nie będzie ich przybywać w nieskończoność – zaznaczył.

Ta ciekawa informacja jest całkowicie spójna z danymi statystycznymi z ostatnich lat. GUS wskazuje na wyraźny, wynoszący właśnie około 5 proc. spadek energii w przeliczeniu na jedno mieszkanie w całej Polsce. Według danych urzędu, szczyt rocznego zużycia przypadł na 2010 r., a od tego czasu regularnie spada – w 2014 roku spadł do poziomu z 2004 (danych za 2015 rok jeszcze nie mamy, trzeba poczekać na nowe wydanie analizy pt. Efektywność wykorzystania energii w latach 2004-2014).

W branży wciąż powszechna jest opinia, że zużycie prądu przez gospodarstwa domowe będzie rosło, bo… musi. Średnia polska rodzina potrzebuje ok. 2-2,5 MWh energii rocznie, podczas gdy na Zachodzie zużycie wynosi około 6 MWh. Oczekiwanie jest więc takie, że efektywność wykorzystania energii, owszem, będzie większa, ale ogólne zużycie musi nadganiać za Europą. W takim rozumowaniu jest jednak haczyk.

Najwięcej energii w domach i mieszkaniach pochłania ogrzewania pomieszczeń. Na Zachodzie dużo bardziej rozpowszechnione jest ogrzewanie elektryczne. U nas, ze względu na dłuższy sezon grzewczy i wysokie ceny energii ,dużo bardziej opłaca się korzystać z innych technologii – ogrzewanie sieciowe, indywidualne źródła ciepła na węgiel, gaz, pellet czy olej. I to już się raczej nie zmieni, a zatem perspektyw na skokowy wzrost zapotrzebowania na energię w grupie naszych 14,5 mln gospodarstw domowych nie widać.

A jak wytłumaczyć spadek zużycia? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
OZE GENESIS |
Panie ministrze. Zapewniam pana , że będzie dokładnie odwrotnie. Pan tego nie doczeka ale nastąpi taki moment że tysiące, setki tysięcy Polaków odłączą się w końcu od sieci. Wielu innych obywateli zredukuje zapotrzebowanie w ciągu 10 lat o kolejne 20%. Na końcu widać już wartość zbliżona do 0 ( myślę o węglu). W przyszłym roku zaprezentujemy dom niskoenergetyczny nie podłączony do sieci. A pan wciąż w średniowieczu.
KońRafał |
"Średnia polska rodzina potrzebuje ok. 2-2,5 MWh energii rocznie", czyli tyle, ile Tesla Model S potrzebuje na przejechanie 10.000km, zakładając "spalanie" 20kWh/100km.
Waldemar |
Czekam na moment, w którym zużywać będziemy jeszcze mniej energii, a większość urządzeń będzie zasilanych energią odnawialną ;) Póki co cieszę się z paneli fotowoltaicznych na dachu swojej firmy.
Duster |
Dlatego nie podnosi się ceny energii tylko opłaty stałe.
Wujek |
I trend będzie się utrzymywał a konsumpcja będzie spadać, nie użwya się już klasycznych dużych komputerów które miały zasilacze 300-400W tylko laptopy po 50-75W max. Do tego dochodzi oświetlenie LED, i energooszczędne AGD + RTV klasy A++ :)

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW (NISKI KOSZT BUDOWY!!)

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Projekt PV z pozwoleniem na budowę 1MW

Sprzedam spółkę z projektem lub sam projekt PV 1MW z pozwoleniem na budowę, umową przyłączeniową ora czytaj dalej...

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW z pozwoleniem na budowę

Lokalizacja - Nowa Wieś Książęca gm Bralin woj. wielkopolskie, pogranicze dolnośląskiego Projekt PV czytaj dalej...