Kowalscy zużywają coraz mniej prądu

Kowalscy zużywają coraz mniej prądu
Fot. woodleywonderworks, flickr cc
REKLAMA

Tablety, telefony komórkowe, dodatkowe oświetlenie w polskich domach przybywa urządzeń zasilanych z gniazdka. Ale gospodarstwa domowe potrzebują energii coraz mniej. Jak to możliwe?

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w wystąpieniu podczas Forum Nowego Przemysłu powiedział, że Polska będzie utrzymywać stabilne zużycie energii.  Między innymi dzięki temu, że kraj zapewni obywatelom warunki, w których będą mogli kupić więcej urządzeń zużywających prąd. Deklaracja ministra jest spójna z przekazem resortu z ostatnich miesięcy – stabilizatorem popytu na energię będą również setki tysięcy samochodów elektrycznych jeżdżących po polskich drogach.

Na tej samej konferencji można było też usłyszeć inne ciekawe rzeczy. Statystyczne gospodarstwo domowe w Warszawie zużywa obecnie o ponad 5 proc. mniej energii niż 4 lata temu. Jak zaznaczył Robert Stelmaszczyk, prezes innogy Stoen Operator, całkowity popyt na energię na terenie aglomeracji rośnie, bo przybywa nowych mieszkań. – Jednak nie będzie ich przybywać w nieskończoność – zaznaczył.

Ta ciekawa informacja jest całkowicie spójna z danymi statystycznymi z ostatnich lat. GUS wskazuje na wyraźny, wynoszący właśnie około 5 proc. spadek energii w przeliczeniu na jedno mieszkanie w całej Polsce. Według danych urzędu, szczyt rocznego zużycia przypadł na 2010 r., a od tego czasu regularnie spada – w 2014 roku spadł do poziomu z 2004 (danych za 2015 rok jeszcze nie mamy, trzeba poczekać na nowe wydanie analizy pt. Efektywność wykorzystania energii w latach 2004-2014).

W branży wciąż powszechna jest opinia, że zużycie prądu przez gospodarstwa domowe będzie rosło, bo… musi. Średnia polska rodzina potrzebuje ok. 2-2,5 MWh energii rocznie, podczas gdy na Zachodzie zużycie wynosi około 6 MWh. Oczekiwanie jest więc takie, że efektywność wykorzystania energii, owszem, będzie większa, ale ogólne zużycie musi nadganiać za Europą. W takim rozumowaniu jest jednak haczyk.

Najwięcej energii w domach i mieszkaniach pochłania ogrzewania pomieszczeń. Na Zachodzie dużo bardziej rozpowszechnione jest ogrzewanie elektryczne. U nas, ze względu na dłuższy sezon grzewczy i wysokie ceny energii ,dużo bardziej opłaca się korzystać z innych technologii – ogrzewanie sieciowe, indywidualne źródła ciepła na węgiel, gaz, pellet czy olej. I to już się raczej nie zmieni, a zatem perspektyw na skokowy wzrost zapotrzebowania na energię w grupie naszych 14,5 mln gospodarstw domowych nie widać.

A jak wytłumaczyć spadek zużycia? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Justyna Piszczatowska, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
OZE GENESIS |
Panie ministrze. Zapewniam pana , że będzie dokładnie odwrotnie. Pan tego nie doczeka ale nastąpi taki moment że tysiące, setki tysięcy Polaków odłączą się w końcu od sieci. Wielu innych obywateli zredukuje zapotrzebowanie w ciągu 10 lat o kolejne 20%. Na końcu widać już wartość zbliżona do 0 ( myślę o węglu). W przyszłym roku zaprezentujemy dom niskoenergetyczny nie podłączony do sieci. A pan wciąż w średniowieczu.
KońRafał |
"Średnia polska rodzina potrzebuje ok. 2-2,5 MWh energii rocznie", czyli tyle, ile Tesla Model S potrzebuje na przejechanie 10.000km, zakładając "spalanie" 20kWh/100km.
Waldemar |
Czekam na moment, w którym zużywać będziemy jeszcze mniej energii, a większość urządzeń będzie zasilanych energią odnawialną ;) Póki co cieszę się z paneli fotowoltaicznych na dachu swojej firmy.
Duster |
Dlatego nie podnosi się ceny energii tylko opłaty stałe.
Wujek |
I trend będzie się utrzymywał a konsumpcja będzie spadać, nie użwya się już klasycznych dużych komputerów które miały zasilacze 300-400W tylko laptopy po 50-75W max. Do tego dochodzi oświetlenie LED, i energooszczędne AGD + RTV klasy A++ :)

Giełda OZE

Sprzedam inwestycję wiatrową

Sprzedam elektrownie wiatrową. roczna produkcja ok 3500 MWh. atrakcyjna cena. czytaj dalej...

kupie projekt

Zdecydowanie kupię projekt elektrowni wiatrowej pod Vestasa V90, V80 lub Enercona E66 lub E70 czytaj dalej...

Projekt z pozwoleniem PV 499kW świetokrzyskie

Projekt z pozwoleniem na budowę, decyzja środowiskową, opłaconym przyłączem. gotowa dokumentacja do czytaj dalej...

Dotacje w Wielkopolsce na OZE

Do końca sierpnia jest szansa dla przedsiębiorców na Zdobycie Dotacji na OZE. Zdecydowanych przedsię czytaj dalej...