URE zapowiada piąty przetarg na białe certyfikaty

URE zapowiada piąty przetarg na białe certyfikaty
Foto. Siemens press

Świadectwa efektywności energetycznej (białe certyfikaty). Urząd Regulacji Energetyki ma przeprowadzić już piąty przetarg mający na celu przyznanie białych certyfikatów. Aby zrealizować go na „starych” zasadach, URE musi zdążyć z jego ogłoszeniem do 1 października br. W tym dniu w życie ma bowiem wejść nowa ustawa o efektywności energetycznej.

Na początki lipca URE ogłosił wyniki czwartego przetargu na białe certyfikaty, do którego wpłynęło 1211 ofert, z czego jedna została wycofana. Komisja przetargowa wybrała 983 oferty przetargowe. Natomiast 137 ofert zostało odrzuconych.

Cytowana przez wnp.pl Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu na białe certyfikaty, który odbyłby się jeszcze na zasadach dotychczasowej wersji ustawy o efektywności energetycznej. Aby tak się stało, przetarg musi zostać ogłoszony do 1 października br. URE ma czekać z jego ogłoszeniem na podanie przez Ministerstwo Energii współczynnika określającego poziom akceptacji złożonych ofert.

REKLAMA
REKLAMA

1 października br. w życie wejdzie nowa ustawa o efektywności energetycznej, którą prezydent podpisał w połowie czerwca br.

Jak informowała Kancelaria Prezydenta, zmiany w prawie unijnym wymogły dokonanie istotnych zmian w obowiązującym systemie świadectw efektywności energetycznej (białych certyfikatów), którego celem jest zwiększenie oszczędności w konsumpcji energii finalnej. System obowiązuje w Polsce od początku 2013 r.

System świadectw efektywności energetycznej nakłada na przedsiębiorstwa energetyczne sprzedające energię elektryczną, ciepło lub gaz ziemny odbiorcom końcowym, obowiązek: realizacji przedsięwzięcia (z zamkniętego katalogu w art. 19), służącego poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego, potwierdzonego audytem efektywności energetycznej, lub uzyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa efektywności energetycznej (tzw. białego certyfikatu) albo uiszczenia opłaty zastępczej, w zakresie 30 proc. tego obowiązku w 2016 r., 20 proc. w 2017 r., 10 proc. w 2018 r.

gramwzielone.pl