IEŚ: Program modernizacji domów Dom+ szansą dla Polski

IEŚ: Program modernizacji domów Dom+ szansą dla Polski
Fot. Rockwool
REKLAMA

 Ostatnie informacje przedstawione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wskazują, że realizacja jedynego programu wspierającego termomodernizację domów jednorodzinnych (Program Ryś) została zawieszona. Oznacza to zmarnowanie szansy na poprawę życia mieszkańców, w tym najbiedniejszych i osób mieszkających na terenach słabiej rozwiniętych, ograniczenie zanieczyszczenia powietrza pochodzącego z gospodarstw domowych, ulżenie budżetom domowym poprzez zmniejszenie wydatków na ogrzewanie oraz zwiększenie niezależności energetycznej Polski – pisze Instytut Ekonomii Środowiska (IEŚ).

W domach jednorodzinnych zamieszkuje ponad połowa Polaków. Jak wskazuje raport Instytutu Ekonomii Środowiska domy jednorodzinne to budynki w większości nieocieplone lub ocieplone bardzo słabo. Około 70 proc. domów jednorodzinnych ogrzewanych jest węglem, zwykle za pomocą starych, prymitywnych kotłów, w których można spalać wszystko, w tym śmieci, i których użytkowanie prowadzi do emisji znacznych ilości zanieczyszczeń powietrza Taka sytuacja sprawia, że gospodarstwa domowe ponoszą wysokie koszty ogrzewania, a cały kraj ma ogromny problem z zanieczyszczeniem powietrza – Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej.

Fakt, że przeciętny polski dom znajduje się w bardzo złym stanie i w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza (sektor domów jest źródłem emisji około 50 proc. pyłów i aż 87 proc. rakotwórczego benzo[a]pirenu) wynika z wieloletnich zaniedbań kolejnych ekip rządzących. Przez ostatnie dwie dekady nie uruchomiono żadnego mechanizmu wspierającego właścicieli domów jednorodzinnych w termomodernizacji, pomimo bardzo dużych potrzeb w tym zakresie – pozostawiając obywateli samych z problemem. Wsparcie takie było dostępne jedynie dla domów wielorodzinnych i budynków publicznych.

– Kolejny już rząd odwraca się od obywateli i nie widzi problemu fatalnego stanu, w jakim znajdują się budynki jednorodzinne w naszym kraju. A przecież uruchomienie wsparcia do modernizacji domów to najlepszy sposób na poprawę życia tak dużej grupie ludzi – szacujemy, że w niedocieplonych domach mieszka ponad 10 milionów Polaków. Modernizacja tych domów leży w interesie nas wszystkich, gdyż przekłada się na jakość życia, budżet gospodarstw domowych, jakość powietrza, rozwój gospodarki oraz większe przychody do budżetu z tytułu prowadzonych inwestycji. Szacunki wskazują, że wartość rynku modernizacji domów sięga kilkudziesięciu miliardów złotych. Jak wskazują doświadczenia innych krajów, każde euro zainwestowane w modernizację domów przynosi przynajmniej dwukrotnie wyższe przychody do budżetu – mówi Marek Zaborowski z Instytutu Ekonomii Środowiska.

Kraje sąsiadujące z Polską prowadzą szerokie programy wspierające modernizację domów, z korzyścią dla powietrza, budżetu oraz rozwoju lokalnych firm. W Czechach od początku 2009 roku wydano na ten cel około 8 miliardów zł, a w Niemczech budżet roczny podobnego programu to 12-24 miliardów zł. W planowanym przez poprzedni polski rząd programie Ryś budżet miał wynosić 400 milionów zł i miał być to projekt o charakterze pilotażowym z perspektywą rozszerzenia w następnych latach. Niestety obecnie jego realizacja została wstrzymana mimo, że do jego wdrażania zgłosiło się 10 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a zainteresowanie wśród obywateli było wysokie.

IEŚ stoi na stanowisku, że potrzebny jest Program Termomodernizacji Polski „Dom+” – ogólnokrajowy system wsparcia inwestycji zmniejszających zapotrzebowanie na energię w budynkach jednorodzinnych. Program taki w sposób bezpośredni przełoży się na poprawę jakości powietrza w Polsce. Ponadto będzie stanowić wsparcie dla biedniejszej części społeczeństwa, a także zwiększy wpływy do budżetu (VAT oraz PIT i CIT). Termomodernizacja kraju to również wsparcie lokalnych firm zajmujących się ociepleniami, remontami i przebudową budynków oraz zwiększenie liczby miejsc pracy. Program termomodernizacyjny pozwoli na rozruszanie gospodarki także na poziomie lokalnym, co przełoży się na wzrost zamożności w zaniedbywanych dotychczas regionach Polski. Największe zaniedbania w tym zakresie obserwujemy właśnie na terenach o najwyższym ubóstwie.

Raport IEŚ: Efektywność energetyczna w Polsce: Domy jednorodzinne / mechanizm wspierania modernizacji (PDF)

Instytut Ekonomii Środowiska

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zuczek |
Przecierz o to chodzi . Trzeba zwiekszyc wydajnosc piecy weglowych , aby mozna spalac wiecej wegla do dogrzania tych domow w okresie zimowym . Brawo JA .
Wojo |
Kolejny objaw, że pseudo-rząd chce dobrze zrobić Kopalnią, a nie Kowalskiemu. Dlaczego w naszym kraju, nie da się nauczyć "Świętych Krów" co to jest OZE i do czego to jest!!!!!!!!!????!?!?!?!
alladyn-solar-batt |
do zuczek | 2016-06-23 08:44:44; ,,Trzeba zwiekszyc wydajnosc piecy weglowych , aby mozna spalac wiecej wegla do dogrzania tych domow w okresie zimowym''- to forum jest pełne ludzi z jednej strony nie panujących nad emocjami, z drugiej nie mających zwyczaju przemyslenia tego co napiszą. Panie Zuczek- tłumaczę: zwiększenie wydajnościpieca prowadzi do.....zmniejszenia ilości spalonego węgla, bowiem wegiel jest spalony dokladniej.....Tym czasemPan piszesz, że do zwiekszenia tej ilości. Pan ma jakąś nowa fizykę? - proszę nas z nią zaznajomić...Albo Pan nie wiesz co to piec, albo nie wiesz Pan jak i dlaczego działa. Po co sie wypowiadać w tej sytuacji
alladyn-solar-batt |
do Wojo: na Twoje pytanie odpowiedz jest prosta- ten kraj jest w ,,okowach'' mafii energetycznego BigEnergy jako państwa w Państwie - zatem każdy, powtarzam każdy Rząd (niezaleznie od opcji) jest na 1000%zalezny od grupy trzymajacej władzę. Tą grupą sa wytwórcy i dystrybutorzy energii - zwłaszcza elektrycznej. Każdy Rząd skakał, skacze i ,,,,,bedzie skakał jak Oni chcą. Zmienić to mogą jedynie....Prosumenci (energetyka rozproszona) odbierajac w/w grupie rynek/klientelę/zarobek poprzez uniezaleznienie się od ich dostaw. 99/100 ludzi tego nie kapuje. Stąd - pokładają plonną wiarę w zmiany, które jakoby mogły zajśc dzięki politykom....
zuczek |
Do alladyn Ma Pan racje ,czasami trudno zapanowac nad emocjami i w takich sytuacjach jak ta _ szczegolnie. Oczywiscie ironizujac chodzilo mnie o zwiekszenie ilosci spalanego wegla . Dziekuje za zwrocenie mnie uwagi nad logika wypowiedzi . Pozdrawiam .
Vojo |
Chciałem coś dadać, ale moi przedmówcy są osobami myślącymi i świadomymi, dlatego powiedziane ( napisane ) zostało wszystko… Zatem fajnie, że jesteście. Ode mnie dodam tyle, że to to nie Rząd - to mafia węglowa… Jednak wygląda na to, że PO się im trochę zbuntowało bo powstawały programy Prosument, RYŚ, KAWKA, jednak PIS położyło wszystko i się podporzadkowało mafii węglowej jak suka na smyczy… A szkoda, bo niszcząc Środowisko niszczymy siebie, jednak to rozumie 99,6 na 100 Polaków.
alladyn-solar-batt |
do Vojo: ,,wygląda na to, że PO się im trochę zbuntowało bo powstawały programy Prosument, RYŚ, KAWKA'' - programy te powstawały by uzasadnić potrzebę istnienia i funkcjonowania ,,organu wewnętrznego narodowego Funduszu czyli- BOŚ Banku. To ten podmiot i synekury w nim funkcjonujące musiał byc utrzymywane by było na pensje banksterów. Z drugiej strony bank był NFOŚ ,,potrzebny'' do oceniania wniosków o dofinansowanie w sytuacji, gdy uprzednio przyjęło się koncepcję nie zatrudniania w Funduszu fachowców (choćby z sektora bankowego się wywodzących) umiejących dokonywać tego typu ocen. No i ,,szafa'' (czyli Towarzystwo Wzajemnej Adoracji) zadziałała świetnie! - czytaj mnóstwo etatów....Dalej nie kumasz o co tutaj biega? Nie o rządy, słuszności, cele gospodarcze, dobro Polski etc., etc.... Po pierwsze stołki, po drugie- stołki, po trzecie......
IXI |
Zwrócę uwagę w tej dyskusji, że jak już mamy być dokładni, to piec węglowy to nie to samo, co kocioł węglowy. Oczywiście, do ogrzewania domów w systemie centralnego ogrzewania i CWU używamy kotłów. Piece węglowe w starych blokach można jeszcze czasami spotkać - albo są kaflowe albo żeliwne do ugotowania zupy. Kominek czy tzw. koza to też odmiana pieca. Czyba, że dodamy doń płaszcz wodny - wtedy przyjmuje on cechy kotła.
@ |
Proszę wpisać w wyszukiwarkę na Youtube hasło "auto na wodę", a przekonacie sie że gość spala parę wodną w silniku diesla podając ją (parę) do filtra powietrza. Naziści pracowali już nad tym projektem. Prof. Wiktor Schaumberger budował wydajne sprężarki wirowe, które sprężały powietrze atmosferyczne, gdzie występuje para wodna. Nie gromadził tego powietrza w butli, lecz podawał je do komory spalania. Jak wiemy woda (i para wodna) składa się z atomów wodoru i tlenu. A gazy te tworzą mieszankę wybuchową.

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...