Uproszczenia w programie dopłat do domów energooszczędnych

Uproszczenia w programie dopłat do domów energooszczędnych
Fot. Rockwool

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził zmiany w zasadach programu dopłat do domów energooszczędnych.

Jak informuje Fundusz, wprowadzone zmiany w programie dofinansowania, z którego mogą skorzystać osoby budujące lub kupujące domy energooszczędne, oznaczają „uelastycznienie podejścia, złagodzenie wymagań dotyczących wskaźników i parametrów oraz wprowadzenie możliwości zmniejszenia kosztów”.

Program dopłat do domów energooszczędnych jest skierowany do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom/mieszkanie od dewelopera (rozumianego również jako spółdzielnia mieszkaniowa).

REKLAMA

Budżet programu wynosi 300 mln zł, co ma pozwolić na realizację ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Wdrożenie programu przewidziane jest na lata 2013–2018, a wydatkowanie środków z nim związanych – do końca 2022 r.

Dofinansowanie ma formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę / zakup domu lub zakup mieszkania. Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek.

REKLAMA

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco), obliczanego zgodnie z wytycznymi NFOŚiGW, oraz od spełnienia innych warunków, w tym dotyczących sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej.

Fundusz informuje, że ostatnie zmiany wynikające z wprowadzonych ułatwień w programie weszły w życie 5 grudnia br., natomiast wnioski składane przez beneficjentów na nowych warunkach powinny być przyjmowane w bankach nie później niż od 1 stycznia 2016 r.

Ponad dwa lata funkcjonowania programu i upowszechniania na rynku budowlanym standardów energetycznych NF15 i NF 40 pozwoliły na wprowadzenie łagodniejszego podejścia do warunków technicznych, koniecznych do spełnienia w ramach ubiegania się o dofinansowanie – tłumaczy wprowadzenie zmian NFOŚiGW.

Wśród zmian w programie Fundusz wylicza modyfikację parametrów technicznych, wyeliminowanie konieczności przedstawienia przez beneficjenta projektu budowlanego oraz świadectwa charakterystyki energetycznej, a także – obniżenie kosztów weryfikacji poprzez pominięcie konieczności przeprowadzenia weryfikacji projektu budowlanego w procesie ubiegania się o dotację oraz przekształcenie części dotychczasowych wymogów w zalecenia.

Aktualna treść programu dopłat do domów energooszczędnych jest dostępna pod tym linkiem. 

gramwzielone.pl