PORT PC o roli pomp ciepła w drodze do celów COP21

PORT PC o roli pomp ciepła w drodze do celów COP21
qmnonic, flickr cc

Przywódcy państw i rządów jak również zainteresowane strony społeczeństwa obywatelskiego spotykają się w Paryżu by dojść do porozumienia jak ograniczyć globalne ocieplenie do 2°C. Kraje z całego świata złożyły propozycję wkładu do porozumienia klimatycznego (ang. Intended Nationally Determined Contributions – INDC). Choć jest to istotny postęp, ostatnie oceny pokazują, że zadeklarowane wysiłki są zbyt niskie, by osiągnąć cel  komentuje Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). 

 

Często wykorzystuje się problemy budżetowe, wyjaśniając, że danego kraju nie stać na podjęcie działań. W tym samym czasie niezwykle wysokie subsydia kierowane są na wsparcie wykorzystania paliw kopalnych.

REKLAMA

Technologia pomp ciepła może pokryć zapotrzebowanie na energię w budynkach mieszkalnych, zastosowaniach komercyjnych jak również w procesach przemysłowych bez strat na komforcie czy jakości. Pompy ciepła oferują rzeczywistą szansę wypełnienia luki między obecnym poziomem aspiracji a celami klimatycznymi i energetycznymi UE i świata.

REKLAMA

Potencjał technologii pomp ciepła może zostać urzeczywistniony, jeśli decydenci poprawią bardzo zniekształcony rynek energii.

Europejska branża pomp ciepła wzywa przywódców Państw i rządów do działań!

  1. Poprawy rynku energii przez stworzenie silnego sygnału cenowego (np. dofinansowania) dla technologii, które mają wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i wykorzystują odnawialne źródła energii;
  2. Wykonania decyzji krajów członkowskich o wycofaniu dopłat do paliw kopalnych tak szybko jak jest to możliwe;
  3. Ustanowienia obowiązkowego udziału energii ze źródeł odnawialnych, redukcji zapotrzebowania na energię i redukcji CO2 w przyszłych rozporządzeniach regulujących kwestie zapotrzebowania na ciepło w nowych i istniejących budynkach.

Jesteśmy przekonani, że działania te będą odpowiednim sygnałem dla inwestorów prywatnych i komercyjnych oraz instytucji, który pogodzi indywidualne decyzje inwestycyjne z globalnym celem redukcji CO2.

Wy nie możecie pozwolić sobie na brak działań, my mamy gotowe rozwiązanie by pomóc!

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła