"Indywidualne rozliczanie ogrzewania może dać 30% oszczędności"
– Wprowadzenie indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania dotyczy 14 milionów odbiorców ciepła w Polsce, głównie mieszkańców lokali w starym budownictwie, którzy mają szansę na ograniczenie wydatków i zużycia energii nawet do 30 procent – informuje Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii.
Komunikat Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii
O efektywnym gospodarowaniu energią przez odbiorców końcowych dyskutowali posłowie, senatorowie, organizacje pozarządowe, przedstawiciele Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii, a także Spółdzielni Mieszkaniowej RSM Ursus – uczestnicy środowego spotkania Zespołu ds. Nowoczesnej Energetyki, które odbyło się w Sejmie.
Ogrzewanie powierzchni i wody odpowiada za 85% zużycia energii w budynku. Jak pokazują dobre praktyki w tym zakresie, we wszystkich opomiarowanych mieszkaniach w starym budownictwie, nawet w przypadku braku zastosowania innych instrumentów efektywności energetycznej, zużycie energii spada o minimum 10%. Dzieje się tak dlatego, że rozliczanie rzeczywistych kosztów ogrzewania skłania użytkowników do świadomego myślenia o zużyciu ciepła i przewidywania wysokości rachunków. Na podstawie danych uzyskanych od warszawskiej spółdzielni RSM Ursus, która od 2010 r. indywidualnie rozlicza ciepło w swoich budynkach, widać, że zużycie ciepła znacząco spada.
– Indywidualnym opomiarowaniem ciepła objęliśmy kilkanaście spośród 146 budynków należących do spółdzielni. We wszystkich objętych systemem indywidualnego rozliczania budynkach, 90% uczestników projektu zanotowało znaczące oszczędności zużycia ciepła, średnio na poziomie od 15% nawet do 30%, a rachunki za energię cieplną spadły średnio o 625 zł na mieszkanie w ciągu roku. Jednocześnie, dzięki przeprowadzonym akcjom edukacyjnym, zwiększyła się świadomość mieszkańców o racjonalnym korzystaniu z ciepła, wody i innych mediów – mówi prezes RSM Ursus Robert Gorzycki.
Oszczędność zużycia energii przez odbiorców końcowych jest głównym priorytetem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zgodnie z art. 7 i odpowiednio 9-13 w sprawie indywidualnego opomiarowania. Komisja Europejska, wskazuje w swojej nocie interpretacyjnej, że celem dyrektywy jest „pobudzenie oszczędności energii w obszarze jej zużycia końcowego”, a efektem może być oszczędność energii w sektorze budowlanym na poziomie 15-30%. Wg danych Stowarzyszenia, systemem rzeczywistego rozliczania kosztów, objętych jest już w Polsce ponad 3,5 mln mieszkań, co przyczynia się do redukcji emisji na poziomie prawie 3 mln ton CO2 rocznie.
Jak tłumaczy Dr. Krzysztof Wilbik, Prezes Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii – Koszty ogrzewania to bardzo ważny społecznie temat, który dotyczy głównie mieszkańców starych zasobów lokalowych – osób starszych, słabszych ekonomicznie, lub bezpośrednio zagrożonych ubóstwem energetycznym. Koszty ogrzewania stanowią istotną pozycję domowego budżetu i każda oszczędność ma bardzo duże znaczenie. Kilkanaście milionów odbiorców ciepła zasługuje na poprawną i przyjazną regulację.
Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii