Ostatni dzwonek na dopłaty do kolektorów słonecznych

Ostatni dzwonek na dopłaty do kolektorów słonecznych
Conergy press
REKLAMA

Dobiega końca program dofinansowania do kredytów na kolektory słoneczne dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych z 45-procentową dopłatą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wykorzystano już prawie cały budżet programu, który wyniósł 450 mln zł. 

Program dopłat do kolektorów słonecznych był realizowany w latach 2010-2014 i mimo początkowych problemów okazał się sukcesem. Co więcej, NFOŚIGW w obliczu dużego zainteresowania dopłatami do solarów zwiększył budżet programu z początkowo zaplanowanych 300 mln zł do 450 mln zł. Także ta nadwyżka została szybko zagospodarowana przez beneficjentów. 

Obecnie budżet programu dopłat do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych wyczerpano już w 97-procentach, a NFOŚiGW wydał już na dopłaty do kolektorów słonecznych ponad 437,5 mln zł. Dzięki programowi powstało już około 66 tysięcy instalacji solarnych, w tym 51 zostało zrealizowanych przez wspólnoty mieszkaniowe. Łączna powierzchnia kolektorów zainstalowanych dzięki dopłatom z NFOŚiGW wynosi ok. 468 tys. m2. 

Dzięki programowi 45-procentowych dopłat do kredytów na kolektory oraz programom unijnym Polska była w ostatnich latach drugim największym, po Niemczech, rynkiem kolektorów słonecznych w Europie. Zakończenie programu NFOŚiGW dedykowanego branży solarnej termalnej może jednak istotnie spowolnić dynamikę nowych instalacji kolektorów. Zwłaszcza, że nie ruszyły jeszcze programy unijne z nowej perspektywy na lata 2014-2020.

Przedstawiciele branży kolektorów słonecznych sceptycznie patrzą na nowy program NFOŚiGW mający na celu dofinansowanie mikroinstalacji OZE o nazwie "Prosument". W tym programie kolektory będą musiały rywalizować bowiem o wsparcie z innymi technologiami - fotowoltaiką czy pompami ciepła. Ponadto, w "Prosumencie" na źródła ciepła będzie oferowane dwa razy niższe dofinansowanie, a także nie będzie można ich montować samodzielnie - a jedynie w połączeniu ze źródłem energii elektrycznej. 

Czy zatem branżę kolektorów słonecznych czeka spowolnienie? Kolektory słoneczne to w dalszym ciągu najtańsza technologia OZE, a jej wykorzystanie może być opłacalne nawet bez dodatkowych zachęt inwestycyjnych - szczególnie, że dzięki zanotowanemu w ostatnich latach rozwojowi rynku instalacje solarne potaniały. Ich wykorzystanie staje się opłacalne nawet bez dotacji - zwłaszcza w przypadku zastąpienia energią słoneczną najdroższego źródła ciepłej wody, czyli energii elektrycznej.

W dodatku, nowym impulem do rozwoju branży będzie uruchomienie środków unijnych z budżetu UE na lata 2014-2020. 

gramwzielone.pl 

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kris |
Bank skasuje prowizję, następnie urząd skarbowy i z dotacji niewiele zostaje. Jak się policzy dojazdy do banku, załatwianie różnych formalności to tak właściwie można sobie darować taką dotację i nie zawracać sobie d...
tuti fruti |
Te 45% to pochlona banki biurokracja i nerwy za stracony czas . TO jest fikcja nie dotacja
Paweł |
Realne dofinansowanie "jest" ( a raczej było, bo w woj. pomorskim skończyło się w maju) na poziomie ok. 20%.

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...