Zakopane chce zakazu palenia węglem złej jakości

Zakopane chce zakazu palenia węglem złej jakości
B@ni, flickr cc-by

Zakopane może być drugim miastem w Polsce, w którym wprowadzony zostanie zakaz palenia węglem w celu ogrzewania budynków mieszkalnych. Chodzi jednak tylko o węgiel złej jakości. 

Pierwszym miastem w naszym kraju, w którym ma zostać wprowadzony zakaz palenia węglem, jest Kraków. Na skutek tzw. niskiej emisji generowanej przez domowe paleniska stolica Małopolski posiada najgorszej jakości powietrze w Polsce, a także należy pod tym względem do czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. 

Uchwałę zakazującą palenia węglem w Krakowie przyjęto w listopadzie 2013 r. Nieważność uchwały stwierdził jednak niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Teraz krakowski magistrat zapowiada wniesienie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

REKLAMA
REKLAMA

Władze Zakopanego w swoich planach nie są tak radykalne jak władze Krakowa, gdzie od 2018 r. ma obowiązywać całkowity zakaz palenia paliwami stałymi, i chcą zakazu palenia jedynie węglem złej jakości. 

Wymiana pieców w Zakopanem na bardziej ekologiczne ma nastąpić do 2020 r. i ma być finansowana częściowo ze środków unijnych. Według wstępnych założeń projektu wymiany pieców przygotowanych przez zakopiański magistrat, wysokość finansowania przez samorząd zostanie w ten sposób ograniczona zaledwie do 15% kosztów inwestycji.

Jak zapewniają władze Zakopanego, już teraz jakość powietrza w tym mieście się polepsza, co jest efektem rozwoju sieci ciepłowniczej i wykorzystania geotermii, jednak zanieczyszczenie powietrza w zimowych miesiącach jest w Zakopanem w dalszym ciągu dużym problemem, który jest dodatkowo potęgowany przez tzw. inwersję powietrza występującą z reguły na przełomie stycznia i lutego, kiedy w mieście jest niższa temperatura powietrza niż w górach, co blokuje jego swobodną cyrkulację. 

gramwzielone.pl