Pasywna hala sportowa w Słomnikach. Pierwszy w Polsce certyfikowany budynek użyteczności publicznej

Pasywna hala sportowa w Słomnikach. Pierwszy w Polsce certyfikowany budynek użyteczności publicznej
Pasywna hala sportowo-rekreacyjna w Słomnikach. Źródło: architekturapasywna.pl
REKLAMA
W gminie Słomniki w województwie Małopolskim powstała hala sportowa wybudowana w technologii budynku pasywnego. Inwestycja o wartości 6 mln zł jest pierwszym w Polsce certyfikowanym pasywnym budynkiem użyteczności publicznej. Hala posiada certyfiakt jakości Passivhaus Institut.

Hala rekreacyjno - sportowa jest zlokalizowana w Słomnikach i połączona z budynkiem Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Budynek posiada jedną kondygnację nadziemną. W obiekcie zlokalizowana jest wielofunkcyjna arena sportowa o boisku 22x44m z trybunami dla ok. 240 widzów i 30 zawodników. 


Pasywna hala sportowo-rekreacyjna w Słomnikach. Źródło: architekturapasywna.pl

Hala sportowa została zaprojektowana i wykonana w standardzie budynku pasywnego, o wysokiej termoizolacyjności przegród zewnętrznych i bardzo niskim zużyciu energii na cele grzewcze na poziomie ok.15kWh/m2rok, czyli np. 1,5 m3 gazu ziemnego na m2 powierzchni na rok.

Istotnym elementem oszczędności energii na cele grzewcze jest zastosowany w budynku system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła o wysokiej sprawności oraz ogrzewanie podłogowe założone dla całej powierzchni budynku.

Konstrukcję budynku stanowią ławy i stopy fundamentowe żelbetowe, ściany w szkielecie żelbetowym wypełnianym bloczkami silikatowymi, dach z wiązarów z drewna klejonego. Ściany są ocieplane styropianem o grubości 30cm, a dach jest pokryty 40 cm twardej wełny mineralnej

Parametry przegród to ok. 0,1 W/m2K, a zestawów okiennych 0,8W/m2K. Dodatkowo budynek posiada wysoką szczelność, która wynosi nie mniej niż 0,6 1/h przy różnicy ciśnień 50Pa dla testu szczelności wykonanego zgodnie z normą PN-EN 13829.

W budynku, w którym zastosowano standardowe technologie, roczne zapotrzebowanie energii na cele grzewcze wynosi 120 kWh/m2 rok, co w przeliczeniu na zużycie gazu ziemnego wynosi ok. 12 m3. Jednakże, obiekty wielkokubaturowe, takie jak np. hale sportowe charakteryzują się znacznie większym zapotrzebowaniem energii. Dzięki temu, że hala została wybudowana w technologii pasywnej, uzyskano oszczędność zużycia energii blisko o 87 proc. oraz zmniejszenie emisji CO2 o ponad 90%

Samorząd gminy Słomniki na budowę pasywnej hali rekreacyjno-sportowej pozyskał wsparcie ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 6 mln zł, z czego dofinansowanie wyniosło aż 70% wydatków kwalifikowanych.


gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
w1 |
czyli zrobili termos z rekuperacją a nie budynek pasywny i energooszczędny chwalą się porażką i wywalonymi pieniędzmi w błoto to tylko w polsce nie kompetentni urzędnicy wydają publiczne pieniądze.
Izabela |
ooo
MalkolmXL |
Brawo dla gminy Słomniki, roczne koszty ogrzewania to 4500 zł. Certyfikat z Passivhaus Institut Darmstadt. Są absolutnie pierwsi w Polsce. Zostały spełnione wszystkie kryteria budynku pasywnego i to w obiektu średnio kubaturowego. Włodarze gminy mieli odwagę i determinacje aby od początku do końca przeprowadzić inwestycje z sukcesem, aktualnie odcinają kupony. Więcej tego rodzaju przykładów!!!
Gabryjel Wyrozumiały |
W1 zdaje się dogłębnie przestudiował nie jedną definicje budynku pasywnego i wnikliwie zapoznał się ze sposobem funkcjonowania hali w sportowej w Słomnikach. I oczywiście sam na pewno ma na koncie kilka znaczących pasywnych realizacji więc nie musi nikomu zazdrościć. No i właśnie z tego powodu potrafi właściwie ocenić i docenić cudze wysiłki.
Jolusia |
Brawo Gabryjel! to prawda
Julia Żurowicz |
A tam uczą szpagatu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...