Wykorzystanie OZE zwiększy premię termomodernizacyjną. Sejm przyjął ustawę

Wykorzystanie OZE zwiększy premię termomodernizacyjną. Sejm przyjął ustawę
Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe

Premie remontowe dla gmin, dodatkowe wsparcie dla budynków z wielkiej płyty, a także zwiększenie premii termomodernizacyjnej w przypadku wykorzystania odnawialnych źródeł energii  takie będą efekty uchwalonej przez Sejm noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów.

Regulacje uchwalone przez Sejm pod koniec ubiegłego tygodnia m.in. podwyższają premię termomodernizacyjną w przypadku montażu np. dachowej instalacji fotowoltaicznej.

Nowelizację poparło 232 posłów PiS (przeciw głosował tylko jeden – Gabriela Masłowska). Nowe przepisy poparli też wszyscy obecni na sali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Kukiz i jeden poseł niezależny (Ryszard Galla). Natomiast w Konfederacji „za” był tylko jeden poseł (Krzysztof Bosak), trzech było przeciwko – Grzegorz Braun, Jakub Kulesza i Dobromir Sośnierz, a czterech posłów Konfederacji wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów to projekt firmowany wcześniej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a w obecnym rządzie przez Ministerstwo Rozwoju, którym kieruje Jadwiga Emilewicz.

– Bardzo duża liczba budynków wielorodzinnych – około 40 procent – wymaga termomodernizacji. Inną ważną kwestią jest powietrze, którym oddychamy. Zmiany pozwolą na zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania. Będziemy premiować inwestycje, które prowadzą do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków – mówi minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Szacujemy, że do 2029 r. wsparciem zostanie objętych ok. 8 tys. budynków komunalnych, w których zamieszkuje najuboższa część społeczeństwa. To ważne dla wyrównywania jakości życia Polaków, ale także dla nas wszystkich, ponieważ przyczyni się do redukcji smogu  – podkreśla wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Obecnie o wsparcie mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, spółdzielnie mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. W ustawie przewidziano premie remontowe dla gmin, w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć remontowych w budynkach, w których znajdują się lokale komunalne.

W przypadku, gdy budynki komunalne wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie wynosić 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.

REKLAMA

Premie obejmą też bloki z wielkiej płyty. Trafią one na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych, za pomocą metalowych kotew. Premie będą przyznawane w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych. Wartość premii wyniesie 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew.

Przeprowadzenie takich robót ma zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania budynków z wielkiej płyty – zwłaszcza w sytuacji, gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia, które są dodatkowym obciążeniem dla łączników elementów płyty wielowarstwowej. Zgodnie z szacunkami, do 2029 r. wzmocnionych zostanie ok. 2 tys. bloków z wielkiej płyty.

Proces ocieplania budynku, który jest wspierany z pieniędzy publicznych, może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Dlatego połączenie wsparcia na termomodernizację ze wsparciem na montaż kotew, przełoży się na efektywne prowadzenie robót budowlanych – zaznacza szefowa resortu rozwoju. 

Premia wyniesie 16 proc. kosztów inwestycji – obecnie jest to przeciętnie ok. 12,5 proc. Sposób obliczania premii termomodernizacyjnej zostanie uproszczony. Nie będzie dotychczas obowiązującego warunku, który ogranicza wysokość premii do 2-krotności rocznych oszczędności. Ma to zachęcić beneficjentów do realizacji kompleksowych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, nawet jeżeli w takim przypadku okres zwrotu z inwestycji będzie dłuższy.

Gdy inwestor, który realizuje termomodernizację, zdecyduje się na montaż mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej – np. paneli fotowoltaicznych – może ubiegać się o podwyższoną premię termomodernizacyjną. W takich przypadkach premia zostanie zwiększona z 16 proc. do 21 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Obecnie premię Bank Gospodarstwa Krajowego przyznaje jeden raz. Natomiast zgodnie z uchwaloną nowelizacją, premia będzie przyznawana wraz z postępami przedsięwzięcia remontowego. Wypłata w ratach – maksymalnie czterech – ma poprawić płynność finansową beneficjenta.  

Po przyjęciu nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów przez Sejm, nowymi przepisami zajmie się teraz Senat. Zgłoszone ewentualnie przez senatorów poprawki rozpatrzą posłowie, a następnie ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.