Wskaźnik SRI. Dlaczego jest ważny dla osób budujących dom?

Wskaźnik SRI. Dlaczego jest ważny dla osób budujących dom?
Velux

Wskaźnik gotowości Smart Readiness Indicator (SRI) jest nowym narzędziem, które zostało wprowadzone w ostatniej nowelizacji unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej. To, dlaczego jest ważny dla osób planujących budowę nowoczesnego domu, w poniższym artykule tłumaczą autorzy poradnika „Dom bez rachunków”.

Wskaźnik Smart Readiness Indicator (SRI) Pozwala on ocenić gotowość budynków do obsługi inteligentnych rozwiązań oraz ocenia najważniejsze aspekty nowoczesnych budynków.

Celem znowelizowanej w 2018 r. dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) jest to, że wszystkie budynki mieszkalne w Europie w 2050 r. nie będą korzystać z paliw kopalnych.

REKLAMA

Wprowadzony w nowelizacji dyrektywy wskaźnik SRI ma oceniać zdolność budynku lub części budynku do dostosowania jego funkcjonowania do potrzeb użytkowników i sieci elektrycznej oraz do poprawy jego efektywności energetycznej i ogólnej charakterystyki użytkowania.

Celem pośrednim stosowania wskaźnika SRI jest zwiększenie wartości dodanej (finansowej) budowanych inteligentnych obiektów, co ma być bezpośrednio odczuwane przez użytkowników budynków, właścicieli i najemców.

Wskaźnik ten ma być narzędziem informacyjnym służącym do podniesienia świadomości na temat korzyści płynących z inteligentnych technologii i technologii informacyjno-komunikacyjnych w budynkach, szczególnie z perspektywy energetycznej.

REKLAMA

Kolejnym celem pośrednim jest poprawa współpracy między wszystkimi uczestnikami rynku wpływającymi na wznoszenie obiektów budowlanych i integracja sektora budynków z przyszłymi systemami energetycznymi i rynkami.

Metodologia wyliczania wskaźnika SRI ma obejmować następujące kluczowe funkcje związane z budynkiem i jego systemami technicznymi:

  • zdolności do utrzymania charakterystyki energetycznej i funkcjonowania budynku poprzez dostosowanie zużycia energii, np. przez wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych;
  • zdolności do dostosowania swojego trybu działania do potrzeb użytkowników, z jednoczesnym należytym uwzględnieniem dostępności elementów wygodnych dla nich, utrzymaniem wysokich standardów dotyczących zdrowia i klimatu w budynku oraz zdolności informowania o zużyciu energii;
  • elastyczności ogólnego zapotrzebowania budynku na energię elektryczną, w tym zdolności do uczestnictwa w aktywnym i pasywnym pozyskiwaniu energii oraz ukrytego i jawnego reagowania na zapotrzebowanie energii w odniesieniu do sieci, np. poprzez elastyczność i zdolności przesuwania obciążeń.

Wprowadzenie wskaźnika SRI w krajach członkowskich nie jest obligatoryjne, a decyzję każdy kraj ma podjąć samodzielnie. Państwa członkowskie mają natomiast około półtora roku na dostosowanie swoich regulacji do wymogów nowej dyrektywy EPBD.

Informacje na temat wskaźnika SRI można znaleźć na stronie internetowej www.smartreadinessindicator.eu.

Powyższy artykuł pochodzi z poradnika „Dom bez rachunków”. Poradnik można pobrać na stronie internetowej kampanii „Dom bez rachunków” pod tym linkiem.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym kampanii „Dom bez rachunków”.