P. Woźny: potrzebna ulga dla osób budujących domy z pompą ciepła i PV

P. Woźny: potrzebna ulga dla osób budujących domy z pompą ciepła i PV
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem wskazał na potrzebę objęcia podatkową ulgą w PIT osób budujących domy energooszczędne, które zdecydują się na wykorzystanie w nich instalacji fotowoltaicznej współpracującej z pompą ciepła.

Pełnomocnik premiera do walki ze smogiem, który doprowadził już do wdrożenia podatkowej ulgi, z której mogą korzystać osoby inwestujące w termomodernizację swoich domów, zgłasza teraz pomysł wdrożenia nowej ulgi związanej z wydatkami poniesionymi na budowę domów wykorzystujących technologie odnawialnych źródeł energii.

Z początkiem 2019 roku rząd wdrożył już podatkową ulgę termomodernizacyjną w wysokości do 53 tys. zł. Mogą z niej skorzystać decydujący się na termomodernizację właściciele domów jednorodzinnych, których liczba w kraju sięga 5,5 mln.

REKLAMA

Dodatkowo podatkowa ulga termomoderniacyjna nie wyklucza sfinansowania takich inwestycji z udziałem preferencyjnego kredytu oferowanego np. z programu Czyste powietrze.

Ten instrument jest jednak przeznaczony tylko dla osób modernizujących istniejącą nieruchomość, a z ulgi nie mogą skorzystać osoby dopiero budujące dom. To jednak może się zmienić.

Wczoraj podczas konferencji poświęconej prezentacji raportu „Dom bez rachunków”, który opracowało Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej, pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem Piotr Woźny zasugerował potrzebę wdrożenia podatkowej ulgi, która pomniejszy koszty inwestycji w nowe domy budowane z zachowaniem wysokich standardów efektywności energetycznej.

REKLAMA

Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem zaznaczył, że warunkiem przyznania ulgi powinno być zainstalowanie pompy ciepła i fotowoltaiki.

Warto pomyśleć o rozpoczęciu na poziomie rządowym takich prac, które spowodowałyby, że osoby, które będą w stanie instalować panele fotowoltaiczne sprzężone z pompą ciepła, również mogły zostać beneficjentami ulgi podatkowej w PIT, bo to się po prostu opłaca – powiedział Piotr Woźny.

Jak podkreślił, w Polsce co roku powstaje około 75-80 tys. nowych domów, a ich budowa mogłaby przyczyniać się do wypełniania krajowych zobowiązań polityki klimatycznej.

Zaznaczył, że budownictwo mieszkaniowe generuje nawet ponad połowę krajowego zapotrzebowania na energię finalną.  

Więcej o tym, jak działa obowiązująca od początku 2019 r. podatkowa ulga termomodernizacyjna, w artykule: Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące ulgi na inwestycje termomodernizacyjne.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.