Rusza kampania informacyjna „Dom bez rachunków”

Rusza kampania informacyjna "Dom bez rachunków"
Rockwool

Siedem czołowych organizacji związanych z branżą budowlaną i instalacyjną połączyło siły, aby popularyzować wiedzę na temat budownictwa plus energetycznego. Twórcy kampanii chcą pomóc potencjalnym inwestorom, przedstawiając praktyczne wskazówki dotyczące projektowania, doboru i montażu odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych.

Jak informują autorzy kampanii „Dom bez rachunków”, impulsem do jej uruchomienia był megatrend, jakim w budownictwie są instalacje fotowoltaiczne.

Celem jest popularyzacja wiedzy na temat budownictwa plus energetycznego oraz pomoc projektantom, architektom, instalatorom oraz inwestorom w zakresie doboru i projektowania systemu składającego się z instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz zasobników ciepła, ciepłej wody oraz wentylacji w domach jednorodzinnych.

REKLAMA

Według twórców kampanii, „Dom bez rachunków” to budynek samodzielny energetycznie, który w ciągu roku generuje więcej energii z odnawialnych źródeł niż jej zużywa. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu nowatorskiego modelu połączenia kilku elementów bazujących na odnawialnych źródłach energii, obejmujących panele fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz rekuperację.

Koszty ogrzewania, ciepłej wody, chłodzenia oraz zużycia energii elektrycznej pod codzienne potrzeby mieszkańców domu plus energetycznego, sprowadzają się jedynie do rachunków za opłaty stałe, czyli kilkunastu złotych miesięcznie.

REKLAMA

Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Pomp Ciepła (PORTPC), organizatora kampanii „Dom bez rachunków”, podkreśla odnotowany w ostatnich latach spadek kosztów technologii fotowoltaicznych i magazynowania energii.

W przyszłości magazyny energii elektrycznej będą w stanie w pełni zastąpić system opustu. Już teraz bardziej opłaca się wykorzystywać energię elektryczną wytworzoną samodzielnie we własnej instalacji fotowoltaicznej niż kupować ją u dostawcy energii. Niestety, świadomość możliwości bycia producentem i konsumentem własnej energii jest jeszcze w Polsce niezbyt duża. Ten kierunek zmieni świat w ciągu kilkudziesięciu lat i dostrzeżono to już w wielu krajach. Czas, aby zaczęto dostrzegać to również u nas – komentuje Paweł Lachman.

W pierwszym etapie akcji „Dom bez rachunków” opublikowano bezpłatny poradnik w wersji PDF z praktycznymi informacjami, który jest dostępny na stronie www.dombezrachunkow.com.

W najbliższych miesiącach planowana jest prezentacja przykładów realizacji domów o standardzie plus energetycznym oraz promocja w mediach społecznościowych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.