W Tychach zwiększą produkcję energii z odpadów

W Tychach zwiększą produkcję energii z odpadów
Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Fot. UMWS

Dzięki pozyskaniu unijnej dotacji tyska spółka Master Odpady i Energia Sp. z o.o, zajmująca się zagospodarowaniem odpadów z ośmiu gmin województwa śląskiego, zwiększy produkcję wytwarzanej z nich energii odnawialnej.

Projekt „Rozbudowa instalacji fermentacji o moduł przygotowania odpadów biodegradowalnych zbieranych selektywnie w ramach istniejącej fermentacji beztlenowej zlokalizowanej na terenie Międzygminnego Zakładu Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach” został wybrany do dofinansowania w ramach środków na wsparcie inwestycji w obszarze ochrony środowiska i efektywnego wykorzystywania zasobów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Projekt, który zrealizuje spółka Master – Odpady i Energia Sp. z o.o. w Tychach, obejmuje budowę hali oraz instalację modułu przygotowania odpadów biodegradowalnych w celu umożliwienia poddawania czystej frakcji biodegradowalnej do istniejącej instalacji przetwarzania frakcji biodegradowalnej wydzielonej z odpadów zmieszanych w procesie fermentacji beztlenowej.

REKLAMA

Inwestycja ma na celu poprawę technologii zagospodarowania odpadów w zakładzie, w szczególności odpadów biodegradowalnych, a przy tym umożliwi produkcję energii odnawialnej poprzez właściwe i bezpieczne dla środowiska wykorzystanie odpadów.

Koszt inwestycji jest szacowany na 6,6 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WSL to 4,1 mln zł. Realizacja inwestycji powinna się zakończyć w IV kwartale 2020 roku.

Projekt ma podwójnie pozytywne skutki – pierwszy to efekt ekologiczny, jaki odczują mieszkańcy i środowisko dzięki lepszej segregacji odpadów. Drugi to ekonomiczny – rozbudowa instalacji umożliwi produkcję energii odnawialnej z wykorzystaniem m.in. bioodpadów. To realne korzyści, które odczują mieszkańcy Tychów oraz ośmiu gmin, które korzystają z usług zakładu – komentuje marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Międzygminny Zakład Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych szacuje, że w ośmiu gminach, które zamieszkuje 200 tys. osób, produkuje się 94 tys. ton odpadów rocznie.

REKLAMA

Tyska spółka Master – Odpady i Energia Sp. z o.o. wybudowała jeden z pierwszych w kraju zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych, który wykorzystuje odpady biodegradowalne uzyskane ze śmieci do wytwarzania odnawialnej energii elektrycznej i cieplnej.

W wyniku fermentacji beztlenowej odpadów biodegradowalnych powstaje biogaz, który składa się z 55 proc. CH4 oraz CO2. Wytworzony podczas fermentacji biogaz jest oczyszczany z siarkowodoru, a następnie jest spalany w dwóch agregatach kogeneracyjnych o mocy 332 kW każdy.

W efekcie powstaje około 4000 MWh/rok energii elektrycznej i energia cieplna w ilości około 14000 GJ/rok, która w pierwszej kolejności zostaje przeznaczona na zasilanie zakładu. Nadwyżki sprzedawane są do sieci energetycznej i cieplnej.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego dodaje, że rozporządzenie ministra środowiska z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów wprowadza obowiązek selektywnego zbierania odpadów ulegających biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów. 

Odpady ulegające biodegradacji, zgodnie z definicją z ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, to odpady, które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów. Bioodpady to ulegające biodegradacji odpady z ogrodów i parków, odpady spożywcze i kuchenne z gospodarstw domowych, gastronomii, zakładów zbiorowego żywienia, jednostek handlu detalicznego, a także porównywalne odpady z zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność.

Dotychczasowe regulacje prawne w odniesieniu do odpadów ulegających biodegradacji wskazywały na konieczność objęcia selektywnym zbieraniem i przetwarzaniem co najmniej odpadów zielonych, natomiast rozszerzenie zakresu selektywnego zbierania o odpady ulegające biodegradacji, w tym bioodpady, nie było obowiązkiem. Obecnie gminy są zobowiązane do rozszerzania zakresu selektywnego zbierania, a tym samym stworzenia możliwości przetwarzania odpadów o bioodpady, do których zgodnie z interpretacjami Ministerstwa Środowiska zalicza się m.in. odpady spożywcze, kuchenne z gospodarstw domowych, jak również przeterminowaną żywność – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.