Pierwsza na świecie elektrownia na biomasę z CCS

Pierwsza na świecie elektrownia na biomasę z CCS
Fot. Drax Group
REKLAMA

W największej brytyjskiej elektrowni rozpoczęto wychwytywanie CO2 produkowanego przy spalaniu biomasy. Brytyjczycy zapewniają, że to pierwsza na świecie tego rodzaju instalacja. Zmiany klimatu dotykają nas wszystkich, więc ta technologia ma ogromne znaczenie komentuje Will Gardiner, CEO Drax Group, właściciela jeszcze do niedawna największej brytyjskiej elektrowni węglowej, w której obecnie większość bloków dostosowano już do spalania biomasy.

W ramach projektu BECCS (Bioenergy Carbon Capture and Storage) uruchomiono instalację wyłapywania i przechowywania dwutlenku węgla.

Pilotażowa instalacja, która kosztowała 400 tys. funtów, będzie na razie wychwytywać tonę CO2 dziennie. Drax Group chce sprawdzić potencjał tej technologii pod kątem zastosowania jej na większą skalę.

Szersze wdrożenie BECCS ma pozwolić największej brytyjskiej elektrowni na biomasę osiągnąć status tzw. negative emissions i ma być to pierwsza tego rodzaju elektrownia na świecie.

Na brytyjskim rynku energii atrakcyjność takich technologii poprawia, oprócz unijnego systemu ETS, także krajowy podatek, który muszą płacić emitenci CO2.

Innowacyjna technologia zainstalowana w elektrowni Drax położonej w Selby w North Yorkshire została dostarczona przez mającą siedzibę w Leeds firmę C-Capture.

Firma pracująca nad technologią BECCS powstała jako spinn-off z uniwersytetu w Leeds, a do tej pory zainwestował w nią – obok Drax Group – także m.in. fundusz BP Ventures. Poza tym C-Capture otrzymał granty od brytyjskiego rządu w wysokości 2,2 mln funtów.

Co ciekawe, w 2015 r. Londyn zakończył stosowanie krajowego systemu wspierania instalacji CCS.

Tymczasem brytyjskie stowarzyszenie The Royal Society and Royal Academy of Engineering zakłada, że szersze zastosowanie technologii BECCS może umożliwić Drax Group wychwytywanie 50 mln ton CO2 rocznie do roku 2050.

Elektrownia Drax, jeszcze do niedawna największa brytyjska elektrownia węglowa, jest dzisiaj określana przez Drax Group jako „największy w Europie projekt dekarbonizacyjny”, obejmujący modernizację 2/3 dotychczasowych bloków węglowych w celu spalania w nich biomasy w postaci pelletu przywożonego m.in. z należących do Drax trzech zakładów zlokalizowanych w USA.

Obecnie Drax to największa na świecie elektrownia spalająca biomasę, produkująca energię z użyciem tego surowca w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 4 mln brytyjskich gospodarstw domowych. Mnożąc tę liczbę przez średnie zużycie energii brytyjskich gospodarstw domowych na poziomie 4 MWh, daje to roczną generację na poziomie 16 TWh energii elektrycznej.

Rok temu Drax Group złożył wnioski o zgodę na konwersję ostatnich dwóch bloków węglowych elektrowni w North Yorkshire na jednostki mające spalać gaz w technologii CCGT. Jednocześnie aplikowano o zgodę na uruchomienie na terenie elektrowni bateryjnego magazynu energii o mocy aż 200 MW.

Natomiast kilka miesięcy temu w elektrowni Drax uruchomiono czwarty blok biomasowy. Jak informuje brytyjski koncern, koszt konwersji tego  bloku wyniósł około 30 mln funtów i był istotnie niższy od CAPEX-u odnotowanego przy wcześniejszych trzech blokach zmodernizowanych w celu spalania biomasy w latach 2013, 2014 i 2017.

Drax miał zainwestować około 700 mln funtów w konwersję pierwszych trzech bloków i przebudowę infrastruktury w celu spalania biomasy. Każdy z tych bloków spala co roku około 2,3 mln ton biomasy.

Inwestycja w nowy blok biomasowy została zresztą wsparta przez brytyjski rząd poprzez przyznanie 10,3 mln certyfikatów pochodzenia energii odnawialnej, które będą stanowić dodatkowe źródło przychodów, obok sprzedaży energii.

Kilka miesięcy temu Will Gardiner, CEO Drax Group, poinformował że jego firma chce zejść z kosztem wytwarzania energii biomasowej z 75 funtów/MWh – a więc poziomu zbliżonego choćby do cen osiąganych w ostatnio przeprowadzonych na Wyspach aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej – do 50 funtów do roku 2027.

Cała elektrownia Drax posiada udział w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 6 proc.

Drax Group posiada również znajdujące się w Szkocji elektrownie wodne, szczytowo-pompowe i produkujące energię z odpadów, a także jest operatorem czterech elektrowni gazowych.

Brytyjski rząd zapowiada wycofanie się z produkcji energii z węgla do roku 2025, a w ciągu ostatnich 5 lat Brytyjczycy ograniczyli już potencjał swoich elektrowni węglowych niemal o 90 procent.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
zakrecony |
do negative emissions (czyli emisji ujemnych), to jeszcze chyba droga daleka, bo raczej cały ten pellet od wycinki drzew do przeróbki na surowiec to produkują ze znacznym udziałem paliw kopalnych, statki z Oceanu to też raczej na wiatr nie pływają także po drodze mnóstwo CO2 jest wytwarzanych, a cały koncept CCS jest mało racjonalny, jeżeli już to CCU, czyli wykorzystanie tego dwutlenku węgla do produkcji np biopaliw, to ma jakieś uzasadnienie, jeszcze raczej nie ekonomiczne, ale przynajmniej jeżeli chodzi o redukcje CO2 w atmosferze
Wykształciuch |
Chyba jedyna racjonalna możliwość to budowa elektrowni nad morzem, wpuszczanie CO2 do wody i liczenie na to, że większa ilość glonów pochłonie ten węgiel, zwiększając produktywność mórz, a tylko część wydobędzie się do atmosfery, dając efekt cieplarniany. Rafy koralowe zginą, ale będzie trochę chłodniej na lądzie.

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...