Definicja drewna energetycznego doczeka się doprecyzowania

Definicja drewna energetycznego doczeka się doprecyzowania
Fot. spDuchamp, flickr cc

Pojęcie drewna energetycznego pojawiło się w ustawie o odnawialnych źródłach energii, zastępując stosowane wcześniej określenie drewna pełnowartościowego. Do tej pory nie doczekało się jednak koniecznego doprecyzowania w ministerialnym rozporządzeniu.

Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia mającego na celu doprecyzowanie definicji drewna energetycznego, wpisanego do ustawy o odnawialnych źródłach energii w wyniku nowelizacji przyjętej w połowie 2016 r.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o OZE terminem drewna energetycznego określa się „surowiec drzewny, który ze względu na cechy jakościowo-wymiarowe posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie, a także surowiec drzewny stanowiący biomasę pochodzenia rolniczego”.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o OZE wykorzystanie takiego surowca – spełniającego wymogi drewna energetycznego –  jest niezbędne do objęcia produkowanej energii systemem świadectw pochodzenia czy systemem aukcyjnym. Wykorzystanie innego drewna wyklucza możliwość otrzymania wsparcia dedykowanego OZE.

Celem rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska jest doprecyzowanie definicji zawartej w ustawie poprzez określenie cech jakościowo-wymiarowych.

REKLAMA

Te cechy są następujące: 1) średnica górna drewna powinna być mniejsza niż 7 cm w korze lub 5 cm bez. kory – dla długości drewna do 3 m; 2) krzywizna jednostronna drewna powinna wynosić minimum 12 cm na metr bieżący lub krzywizna wielostronna drewna powinna wynosić minimum połowę krzywizny jednostronnej drewna; 3) zgnilizna miękka drewna powinna wynosić łącznie minimum 30 proc. powierzchni przekroju obu czół drewna lub minimum 50 proc. powierzchni przekroju jednego z czół drewna; 4) brunatnica i zaparzenie powinny obejmować minimum 50 proc. powierzchni przekroju jednego z czół drewna: 5) występowanie ciał obcych w drewnie: 6) występowanie zwęglenia.

Ministerstwo Środowiska w uzasadnieniu projektu rozporządzenia podkreśla, że „drewno energetyczne stanowi nieprzydatny przemysłowo surowiec drzewny, to w szczególności drewno: 1) będące wynikiem działania siły wyższej, jeżeli nie znalazło ono nabywcy na inne cele; 2) przelegujące w losie, nieodebrane przez nabywcę z jego winy; 3) zdeprecjonowane w stopniu sprawiającym jego nieprzydatność do celów innych niż energetyczne, w przypadku przelegiwania wynikającego z braku nabywcy”.

Za drewno energetyczne zgodnie z art. 2 pkt 5-7 projektu rozporządzenia uznaje się również niektóre odpady, tym samym w odniesieniu do tych postaci drewna energetycznego zastosowanie będą miały również przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.

Rozporządzenie określające cechy drewna energetycznego wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Na razie jego projekt podlega konsultacjom.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.