Park wodny w Tychach samowystarczalny energetycznie

Park wodny w Tychach samowystarczalny energetycznie
Fot. Park Wodny Tychy
REKLAMA

Dzięki inwestycjom we własne źródła energii miejska oczyszczalnia ścieków oraz zarządzany przez miasto park wodny w Tychach osiągnęły niezależność energetyczną.

Wodny Park Tychy został otwarty 30 kwietnia 2018 r. Od samego początku obiekt zasilany jest energią elektryczną i cieplną pochodzącą z własnych źródeł. Tylko w ciągu pierwszych 50 dni funkcjonowania Wodnego Parku Tychy w jego instalacji kogeneracyjnej odnawialnego źródła energii wyprodukowano ponad 856 MWh energii elektrycznej. Na potrzeby funkcjonowania obiektu zużyto ponad 652 MWh, a reszta trafiła do sieci elektroenergetycznej. W tym samym czasie wyprodukowano 3194 GJ energii cieplnej, z czego 426 GJ sprzedano do sieci ciepłowniczej.

Zarządca obiektu, Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. (RCGW), od 2006 roku jest producentem energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Biogaz powstaje w tyskiej oczyszczalni ścieków w procesie fermentacji osadów ściekowych i przemysłowych odpadów biodegradowalnych.

Dwie elektrownie biogazowe RCGW – w oczyszczalni i Wodnym Parku Tychy – połączone są sześciokilometrowym rurociągiem i zapewniają energię elektryczną i cieplną obu obiektom.

RCGW podaje teraz, że dzięki własnej generacji w elektrociepłowniach biogazowych w tyskiej oczyszczalni ścieków i w Wodnym Parku Tychy tylko od maja do grudnia 2018 r. udało się wyprodukować 20,5 GWh energii.

– Do jej produkcji w tradycyjnej elektrowni węglowej trzeba by zużyć 5 415 ton węgla kamiennego, czyli 91 wypełnionych po brzegi wagonów kolejowych. Zastosowane rozwiązania znacząco przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w Tychach i okolicach. Uniknięta emisja dwutlenku węgla, wynikająca z zastosowania odnawialnych źródeł energii, od maja do grudnia 2018 r. wyniosła blisko 8 355 ton. Do powietrza, którym oddychamy nie przedostały się też pyły i inne zanieczyszczenia powstające w trakcie spalania węgla – wylicza Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. i dodaje, że oba obiekty są samowystarczalne energetycznie.

RCGW wylicza, że generacja pozwoliłaby pokryć potrzeby energetyczne 35-tysięcznego miasta. – Wysokowydajna produkcja biogazu pozwoliła na osiągnięcie bardzo dobrych wskaźników efektywności energetycznej. Produkowana przez nas nadwyżka energii elektrycznej została sprzedana do sieci Tauronu i od maja do grudnia 2018 r. wyniosła 1 800 MWh. To więcej niż zapotrzebowanie w tym czasie na energię elektryczną tyskich trolejbusów – dodaje Zbigniew Gieleciak.

Jednym z rozwiązań zastosowanych w Wodnym Parku Tychy jest m.in. odzysk energii cieplnej z rekuperacji. W praktyce ilość odzyskanej energii cieplnej w okresie od maja do grudnia 2018 r. pozwoliła na ogrzewanie basenu sportowego oraz basenu z ruchomym dnem bez użycia dodatkowych źródeł energii cieplnej.

RCGW  dodaje, że jego instalacje wzbudziły spore zainteresowanie gości szczytu klimatycznego COP24, który w grudniu odbywał się w Katowicach. – Podczas trwania szczytu i nieco wcześniej odwiedzili nas eksperci i dziennikarze m.in. z Niemiec, Holandii, Chin, Francji, Japonii i Tanzanii – podkreśla prezes miejskiej spółki.

redakakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
To lewaki mają gdzie się pluskać. Ja tylko pływam w węglem ogrzewanych basenach.
MojaPV |
ElektrowniaPV/MojaSHiza To lewaki mają gdzie się pluskać. Ja tylko pływam w węglem ogrzewanych basenach, jem węgiel aktywny a i tak rzadkaqpa. Nie wie ci robić bo zapomniałzek gdziem tabletki inne wetknął a węgla nie trawię.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...