Energia z biogazowni zasili rzeszowskie GDDKiA

Energia z biogazowni zasili rzeszowskie GDDKiA
Fot. Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB Grodziec Śląski
REKLAMA

Rzeszowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad będzie zasilany energią z biogazowni rolniczej. To prawdopodobnie pierwsza w kraju umowa na zakup energii z instalacji odnawialnego źródła energii przez jednostkę administracji publicznej.

Zakupy energii odnawialnej w ramach dwustronnych umów między operatorami instalacji OZE i odbiorcami końcowymi są coraz bardziej popularne, stając się atrakcyjne nie tyko wizerunkowo, ale również finansowo.

Do pierwszej transakcji tego typu, gdzie wytwórcą i ostatecznym nabywcą energii z OZE są jednostki instytucjonalne, doszło pod koniec zeszłego roku dzięki współpracy biogazowni Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Grodziec Śląski, GDDKiA Oddział w Rzeszowie, spółki obrotu Energia Polska oraz autora nowego modelu współpracy mecenasa Michała Tarki z Kancelarii Prawnej BTK-Legal.

– W wypracowanym modelu podmioty zainteresowane tańszą energią łączą się w pary ze źródłami OZE, w wyniku czego nabywca otrzymuje konkurencyjną cenowo energię elektryczną, a właściciel instalacji OZE generuje stabilnie przychody o ponad standardowej wartości w stosunku do średnich ofert z rynku. Dodatkowo, w ramach współpracy, klient może być wyposażony w gwarancje pochodzenia energii elektrycznej z OZE i używać nowoczesnego, ekologicznego wizerunku przed swoimi partnerami i klientami. Stanowi to wartość dodaną w takiej kooperacji – mówi mec. Michała Tarki z Kancelarii Prawnej BTK-Legal.

Produkcję energii biogazownia o mocy 0,6 MW, położona w Kostkowicach w woj. śląskim, rozpoczęła już w roku 2011. Wpis do rejestru biogazowni rolniczych uzyskano w roku 2016.

Biogaz rolniczy produkowany w instalacji należącej do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Grodziec Śląski powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej produktów ubocznych produkowanych na terenie gospodarstwa, a także kiszonek oraz produktów odzysku odpadów pochodzenia rolniczego.

Do tej pory instalacja produkowała rocznie około 4 GWh energii elektrycznej, z czego kilkanaście procent było zużywane na miejscu, a reszta trafiała do sieci elektroenergetycznej. Teraz część tej energii zasila już, od początku 2019 r., rzeszowski GDDKiA.

Łączenie w pary wytwórców OZE z klientami ze sfery administracji rządowej to nowość. Do tej pory to raczej duże korporacje poszukiwały rozwiązań typu PPA z wytwórcami – np. Mercedes-Benz w Jaworze będzie zasilany energią z farmy wiatrowej Taczalin należącej do grupy VSB. Przykład z południa Polski pokazuje, że grono zainteresowanych podobną współpracą może z powodzeniem poszerzać się także na sferę publiczną – dodaje mecenas Tarka.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...