Orlen ma plan na biopaliwa

Orlen ma plan na biopaliwa
Daniel Obajtek. Fot. Energa
REKLAMA

PKN Orlen wdraża program operacyjny dla biopaliw. Znaczenie OZE, w tym biopaliw II generacji z alg, słomy i odpadów, w transporcie będzie rosło, dlatego PKN Orlen wdroży program operacyjny dla biopaliw. Będzie on opierać się na trzech filarach – budowie instalacji produkcyjnych biopaliw, pracach B+R oraz dostosowaniu logistyki napisał wczoraj na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Realizując program dla biopaliw, koncern ma przygotowywać się do wprowadzenia nowelizacji dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, tzw. RED II, zwiększającej  znaczenie biopaliw drugiej generacji, wytwarzanych m.in. z alg, słomy oraz innych surowców odpadowych. 

W nowej dyrektywie OZE uzgodniono m.in. zamrożenie poziomu wykorzystania w transporcie biopaliw pierwszej generacji – a więc produkowanych z surowców wykorzystywanych także przez przemysł spożywczy – na poziomie, który zostanie osiągnięty w roku 2020, a także przyjęto cel 3,5-proc. udziału biopaliw drugiej generacji, czyli takich, w których nie wykorzystuje się surowców spożywczych. Jednocześnie przyjęto cel udziału energii odnawialnej w unijnym transporcie, który ma sięgnąć 14 proc. do roku 2030 – w stosunku do obowiązkowego dla wszystkich krajów UE celu 10 proc. do roku 2020.

– Spodziewamy się wzrostu znaczenia energii odnawialnej w transporcie i traktujemy zapisy dyrektywy RED II jako istotny element kształtujący przyszły rynek paliw. Chcemy być do tych zmian optymalnie przygotowani biznesowo. Wdrażając program operacyjny dla biopaliw, odpowiadamy z wyprzedzeniem na wyzwania związane z nowymi regulacjami, które pojawią się w latach 2020-2025 r. – mówi Armen Artwich, członek zarządu PKN Orlen ds. korporacyjnych.

PKN Orlen planuje wykorzystać istniejące instalacje rafineryjne w Płocku i Litvinovie do realizacji procesu współuwodornienia na skalę przemysłową. Polega on na wprowadzeniu olejów roślinnych lub zużytych tłuszczów na instalacje rafineryjne równolegle z frakcjami ropy. Dzięki temu uzyskiwany olej napędowy zawiera biokomponent HVO, czyli uwodorniony olej roślinny. Ten biokomponent ma uzupełniać stosowane dotychczas w oleju napędowym estry, które nadal będą w szerokim zakresie wykorzystywane, aż do granicy przewidzianej normami jakości paliwa.

O przeniesieniu współuwodornienia na skalę przemysłową zadecydował pomyślny przebieg próby technologicznej zrealizowanej we wrześniu 2018 r. w ramach projektu CO-BIO współfinansowanego ze środków programu Inno-Chem.

Wykorzystując doświadczenia ze współuwodornieniem olejów roślinnych na skalę przemysłową oraz uwzględniając sposób przeniesienia dyrektywy RED II na grunt polskich regulacji, Orlen ma też podjąć w perspektywie 2020 r. decyzję o budowie samodzielnej instalacji produkcyjnej HVO. Dodatkowo analizowany jest projekt dotyczący budowy instalacji do produkcji bioetanolu z surowców celulozowych oraz analizowane są inne technologie pozwalające na pozyskanie biokomponentów zaawansowanych.

Program rozwoju biopaliw w PKN Orlen będzie wymagał przygotowania rafinerii do odbioru nowego komponentu oraz zorganizowania logistyki dostaw surowców. 

Koncern zapewnia, że systematycznie buduje wiedzę na temat rynku paliw odnawialnych, spodziewając się wzrostu jego znaczenia do 2030 r. Zainteresowanie Orlenu biopaliwami ma dotyczyć szczególnie wykorzystania surowców odpadowych do produkcji paliw odnawialnych, które wpisuje się w szerszy trend domykania obiegu surowców w gospodarce.

Zaplanowane prace badawczo-rozwojowe obejmują realizację zadań przedwdrożeniowych w zakresie paliw ze zwiększonym udziałem biokomponentu, a także działania o charakterze stricte badawczym, przygotowujące PKN Orlen do dalszych zmian technologicznych i produktowych. 

Wcześniej w tym roku Orlen informował, że prace nad biopaliwami drugiej generacji ma prowadzić m.in. w zakładzie w Jedliczu. Prowadzona tam produkcja ma bazować na wykorzystaniu słomy. W lipcu br. koncern informował o podpisaniu listów intencyjnych na dostawę tego surowca.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Polak |
A może czas ucywilizować ustawę dotyczącą produkcji biopaliwa na potrzeby własne?
TwojaTVP |
wtedy takie Danielki Obierki nie zarobią.
lol |
Chyba trochę za późno z tymi biopaliwami 2-gen o co najmniej 20 - 30 lat. 10 lat temu jeździłem na 100 % bio z rzepaku i było super to komuś to przeszkadzało bo niby surowiec spożywczy itd, który jak się okazuje do smażenia się nie nadaje, ale lobby paliwowe zrobi ze wszystkiego propagandę, aby tylko zlikwidować temat w zarodku. Znane historie z przeszłości. Teraz jak elektryki przyspieszają to się budzą z tematem. Jakby biopaliwa wprowadzili na masowa skalę dużo wcześniej z udziałem 50/50 lub więcej, to era elektryków, zawitałaby dużo później, dając czas na rozwój na początku "uproszczonych hybryd" zwykłych "hybryd" itd, a tak to wszystko poszło w inną stronę, nie pomyśli "wiodących koncernów motoryzacyjnych" i "szejków" :) A teraz w pośpiechu "koncerny" próbują nadrobić co jak obserwujemy poprostu nie wychodzi. Czyżby złośliwość rzeczy martwych....
Andrzej T. |
Nie ma w świecie żadnego dużego zakładu produkcji bioetanolu z celulozy. Wszystkie wybudowane, a każdy za około miliard złotych w przeliczeniu, stoją nieczynne. W USA 4 zakłady, w Brazylii 2 zakłady w Unii jeden. Zbankrutowały. Zaprzestano wspierać tę technologię bo jest nieopanowana. Opierają się wyłącznie na procesie fermentacji. Zapisy dyrektywy RED II to sa bajki. Orlen nie będzie produkował bioetanolu ze słomy bo nie ma w świecie opanowanej technologii. Powinniśmy produkować bioetanol z buraków cukrowych tak, jak to robią Niemcy i Francuzi. Bioetanol II generacji możemy produkować bo są na to surowce odpadowe.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...