Modus Energy buduje biogazownie na Białorusi

Modus Energy buduje biogazownie na Białorusi
Fot. Modus Energy
REKLAMA

Litewski deweloper odnawialnych źródeł energii, który należy do największych inwestorów na polskim rynku fotowoltaicznym, na Białorusi oddaje do użytku kolejne biogazownie rolnicze.

Modus Energy uruchomił na Białorusi cztery biogazownie rolnicze o łącznej mocy 4 MW, które mają wytwarzać w skali roku energię w ilości około 32 GWh.

Łączna wartość tych inwestycji sięga 17,6 mln euro, a w ich finansowanie zaangażował się Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Litewski deweloper już zapowiada postawienie w przyszłym roku na Białorusi kolejnych pięciu biogazowni rolniczych. Budowa takich instalacji to efekt wygranej w rządowych przetargach.

Energia elektryczna wytwarzana w tych instalacjach trafi do sieci elektroenergetycznej.

Białoruś to bardzo dobry kraj dla rozwoju energetyki biogazowej – zarówno z uwagi na wielkość rynku, hodowlę zwierząt, jak i rządowe działania mające na celu rozwój tego sektora. Dodatkowo ten kraj posiada jasny i przejrzysty system aukcji – komentuje Ruslan Sklepovič z Modus Energy.

Wcześniej Modus Energy uruchomił na Litwie 11 biogazowni rolniczych o łącznej mocy 10 MW.

W tym roku litewska grupa Modus, w skład której wchodzi spółka Modus Energy, deweloper projektów w sektorze odnawialnych źródeł energii, przeprowadziła emisję obligacji w celu pozyskania funduszy na nowe inwestycje w OZE.

Ogólna wartość wyemitowanych obligacji wyniosła 5 mln euro. Obligatariusze otrzymają odsetki w wysokości 5 proc. rocznie. Obligacje weszły w życie z dniem 5 stycznia 2018 r., a ich wykup zaplanowany jest na grudzień 2020 roku.

Obecnie litewska spółka jest aktywna również na rynkach odnawialnych źródeł energii w Polsce, na Ukrainie i w Hiszpanii.

W Polsce Modus Energy ma rozwijać projekty naziemnych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 56 MW, na które chce wydać w sumie ponad 50 mln euro.

Dodatkowo litewska firma rozpoczyna w naszym kraju działalność w innym segmencie fotowoltaiki poprzez spółkę Green Genius, która ma oferować mniejsze instalacje fotowoltaiczne w modelu solar-as-a-service, dedykowanym firmom i gospodarstwom domowym. Więcej na ten temat w artykule: Solar-as-a-service. Nowa oferta na polskim rynku prosumenckim.

Ostatnio Litwini informowali natomiast o wejściu na ukraiński rynek fotowoltaiczny, gdzie mają postawić farmę fotowoltaiczną o mocy 35 MW, przeznaczając na tę inwestycję 30 mln euro. Projekt jest realizowany w pobliżu Żytomierza, na zachód od Kijowa. Modus podaje, że elektrownia PV zostanie uruchomiona w drugiej połowie przyszłego roku i ma produkować rocznie 45 GWh energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
fabio |
Białoruś prześciga nas w rozwoju biogazownii. To tylko pokazuje jakie pajace rządzą tym państwem z dykty, w którym żyjemy.

Giełda OZE

Projekt PV 16,32MW (+9MW) (+30MW)

Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, teren 33,57ha Dokumentacja: - decyzja czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farm 1MW i 0.5 MW

Zlecę wykonanie projektu dwóch farm fotowoltaicznych.( 1 MW i 0.5 MW). czytaj dalej...

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Poszukujemy ekip monterskich do długoterminowej współpracy w zakresie montażu instalacji solarnych, czytaj dalej...

Kupie elektrownie wodną

Kupie elektrownie wodną lub lokalizacje powyżej 70kw w całej Polsce. Ofert prosze wysyłać na email H czytaj dalej...