Ta firma zdominowała aukcje dla biogazowni. Jakie inwestycje planuje?

Ta firma zdominowała aukcje dla biogazowni. Jakie inwestycje planuje?
Biogazownia w Dzierżkach. Fot. Polska Grupa Biogazowa
REKLAMA

Polska Grupa Biogazowa to największy beneficjent dotychczasowych aukcji dla inwestorów z sektora biogazowni rolniczych. Dzięki zapewnieniu sobie gwarancji sprzedaży energii w przeprowadzonej w tym miesiącu aukcji postawi kilkanaście nowych biogazowni, które dołączą do biogazowni PGB już wcześniej funkcjonujących w systemie aukcyjnym.

Polska Grupa Biogazowa postawiła dotąd siedem biogazowni rolniczych, każda o jednostkowej mocy 0,99 MW, które znajdują się w Złocieńcu, Darskowie, Tończy, Krzywej, Dzierżkach, Gorajcu oraz Starym Korninie.

Te instalacje zostały uruchomione jeszcze w roku 2015 w systemie zielonych certyfikatów, jednak obecnie produkowana przez nie energia elektryczna jest rozliczana, począwszy od stycznia 2017 roku, w systemie aukcyjnym.

Polska Grupa Biogazowa jest bowiem beneficjentem pierwszej, migracyjnej aukcji dla biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW, działających wcześniej w systemie certyfikatów, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził pod koniec 2016 r.

W tamtej aukcji prawo do objęcia rozliczeniami w systemie aukcyjnym zyskały wszystkie spółki zarządzające biogazowniami należącymi do grupy PGB.  Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wyniosły odpowiednio 502,23 zł/MWh i 504,57 zł/MWh. Łączna ilość sprzedanej energii wyniosła 824 629 GWh, a jej wartość sięga 415,35 mln zł. Ostatnia energia z biogazowni należących do tych spółek zostanie sprzedana w 2030 r.

Teraz Polska Grupa Biogazowa postawi kolejne biogazownie, dzięki wygraniu przeprowadzonej w tym miesiącu aukcji dla nowych biogazowni rolniczych o jednostkowej mocy do 1 MW.

W aukcji oznaczonej jako „AZ/11/2018”, która odbyła się w dniu 14 listopada, mogli wziąć udział wytwórcy energii elektrycznej w instalacjach odnawialnego źródła energii o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW wykorzystujących biogaz rolniczy, w których nie wytworzono dotychczas energii elektrycznej.

Ostatecznie do wsparcia zakwalifikowano 29 ofert, a średnia cena ważona z wszystkich wygranych ofert wyniosła 565,18 zł/MWh. Najniższa zgłoszona cena wyniosła 538,86 zł/MWh, a najwyższa, zakwalifikowana do wsparcia sięgnęła 569,69 zł/MWh. W wyniku rozstrzygnięcia tej aukcji sprzedano ponad 3,489 TWh energii elektrycznej o wartości ponad 1,972 mld zł, zaoferowanej w ramach 29 ofert złożonych przez 23 wytwórców.

Aż 19 objętych wsparciem ofert złożyły spółki związane z Polską Grupą Biogazową, a po zrealizowaniu tych inwestycji PGB stanie się liderem krajowego rynku biogazu rolniczego pod względem liczby i potencjału posiadanych instalacji.

Kiedy nowe biogazownie PGB rozpoczną produkcję energii?

Realizacja biogazowni PGB planowana jest w latach 2019-2020. Uruchomienie wszystkich instalacji ma nastąpić do końca 2020 roku, aby w pełni wykorzystać przysługujący w ramach systemu aukcyjnego 15-letni okres wsparcia – informuje w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl Bogumiła Igielska, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Biogazowej

Szybką realizację projektów umożliwi autorska technologia PGB oparta na mobilnych, kontenerowych komponentach, opracowana w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas realizacji pierwszych siedmiu projektów – dodaje wiceprezes spółki.

W swoim portfolio PGB ma posiadać jeszcze wiele projektów, których realizację spółka uzależnia od przeprowadzenia przyszłorocznej aukcji.

Rozważamy także realizację projektów w ramach systemu FiT/FiP. Wszystkie przygotowywane projekty będą miały moc poniżej 1 MW i podobnie jak projekty, które wygrały tegoroczną aukcję, będą realizowane w oparciu o własną technologię PGB – zaznacza Bogumiła Igielska.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
mis |
Ale w aukcji do podziału było 11,7 TWh a sprzedano tylko niecałe 3,5 TWh ,czyli tyko niecałą 1/3. Całkowity blamaż dla ministerstwa, które tak kocha biogaz a swój cel osiąga w 30%
Kiedy |
kiedy będzie kasa fiskalna dla kleru i obowiązek płacenia przez nich ZUS. Kiedy będzie również wprowadzony podatek religijny 2% z pensji netto dla katolików. Obecnie co miesiąc każdy z pracujących i płacących ZUS płaci 27zł miesięcznie na ZUS dla księży. Zablokować przelewanie kasy (prawie miliard euro rocznie) do banku watykan. Ludzie pamiętajcie , że ci panowie są przedstawicielami innego państwa (Watykanu) i tylko przed nim odpowiadają. Z chwilą kiedy zostali księżmi wyrzekli się polskości i zaprzedali obcemu mocarstwu i też tylko jemu służą. Nieliczni którzy próbują sprawy polski stawiać na równi z interesem Watykanu są bezlitośnie przez wiernych hierarchów tępieni. Pamiętajcie tych panów interesuje tylko dobro Watykanu, pieniądze i władza, dobro Polski maja w głębokim poważaniu. Poczytajcie sobie historię, czy Watykan kiedykolwiek zrobił coś dla Polski nie mając w tym swojego interesu ? NIE. Nawet uwielbiany przez część Polaków JP II dbał najpierw o interesy kościoła i Watykanu a o Polski jeśli nie kolidowały z tymi pierwszymi i były korzystne dla kościoła.

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...