MDI i PGB z umową na budowę ok. 30 biogazowni

MDI i PGB z umową na budowę ok. 30 biogazowni
Fot. Polska Grupa Biogazowa
REKLAMA

Spółka MDI Energia poinformowała o zawarciu umowy z firmą Polska Grupa Biogazowa SA dotyczącej budowy w okresie kolejnych 3 lat około 30 biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW każda. Wcześniej MDI i PBG współpracowały już przy budowie 7 biogazowni, które obecnie produkują energię w systemie aukcyjnym.

MDI Energia SA w wydanym komunikacie zastrzega, że podpisanie zawartej na 6 lat umowy jest związane z przeprowadzoną przedwczoraj aukcją nr AZ/11/2018 na sprzedaż energii elektrycznej z nowych biogazowni rolniczych o jednostkowej mocy do 1 MW.

Zawarta umowa zakłada ponadto, że MDI Energia SA będzie promować i oferować innym podmiotom budowę biogazowni w oparciu o technologię wypracowaną na projektach dotychczas zrealizowanych w ramach współpracy z PGB, w tym rozwiązań dotyczących doboru urządzeń i ustawień technicznych.

Umowa ma jednak nie ograniczać prawa MDI do zawierania umów na budowę biogazowni dla innych inwestorów, w oparciu o wskazane przez nich technologie.

Warunki współpracy z PGB mają jednak nie ograniczać prawa spółki MDI Energia do zawierania umów o budowę biogazowni dla innych inwestorów w oparciu o technologie przez nich zaprojektowane.

Pierwsze biogazownie w systemie aukcyjnym

Polska Grupa Biogazowa jest właścicielem siedmiu biogazowni rolniczych w Złocieńcu, Darskowie, Tończy, Krzywej, Dzierżkach, Gorajcu oraz Starym Korninie. Wszystkie zostały uruchomione w roku 2015, a ich moc elektryczna i cieplna wynosi po ok. 1 MWe i 1 MWt.

Te instalacje zostały uruchomione w systemie zielonych certyfikatów, jednak obecnie produkowana przez nie energia elektryczna jest rozliczana w systemie aukcyjnym.

Polska Grupa Biogazowa jest bowiem beneficjentem pierwszej, migracyjnej aukcji dla biogazowni rolniczych o mocy do 1 MW, działających wcześniej w systemie certyfikatów, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził pod koniec 2016 r.

W tamtej aukcji prawo do objęcia rozliczeniami w systemie aukcyjnym zyskały wszystkie spółki zarządzające biogazowniami należącymi do grupy PGB.  Minimalna i maksymalna cena, po jakiej została sprzedana energia, wynosi odpowiednio 502,23 zł/MWh i 504,57 zł/MWh.

Łączna ilość sprzedanej energii wyniosła 824 629 GWh, a jej wartość sięga 415,35 mln zł. Ostatnia energia z biogazowni należących do tych spółek zostanie sprzedana w 2030 r.

MDI Energia SA jest firmą prowadzącą projekty zarówno jako generalny wykonawca jak i inwestor zastępczy. W skali kraju jest jednym z pionierów w realizacji farm wiatrowych, realizując od roku 2002 prace przy największych tego typu inwestycjach w Polsce, pełniąc rolę generalnego wykonawcy prac ogólnobudowlanych oraz dróg dojazdowych. Dotychczas spółka odpowiadała za budowę farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 400 MW.

MDI odpowiadał także za wykonanie siedmiu biogazowni należących obecnie do Polskiej Grupy Biogazowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Lis |
Śmierdzący interes ludzi z PSL. JAK ktoś nie wierzy wystarczy poszukać "biogazownia smierdzi " . A śmierdzi strasznie. Czasami jedzie się przez taki smród samochodem. Mieszkać tam to obrzydliwość. Bez dopłat interes zupełnie nieopłacalny. Średnio budowa 1 MW biogazowni koszktuje 16 mln zł !!!! Nie wspomnę o zagrożeniu dla środowiska (skażenie wód pitnych itd. )
Wilk |
kolega Lis bredzi i bzdury gada ale to jak u ludzi z PIS - pojęcie w pięcie.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...