Engie wyda 2 mld euro na produkcję biometanu

Engie wyda 2 mld euro na produkcję biometanu
Fot. Engie
REKLAMA

Francuski koncern energetyczny Engie ogłosił plany inwestycji w instalacje do produkcji biometanu. Do końca przyszłej dekady francuski potentat ma wydać na ten cel 2 mld euro.

Engie zapowiada, że w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestuje 800 mln euro w produkcję biometanu, a do roku 2030 wyda na ten cel łącznie 2 mld euro i ma wówczas wytwarzać 5 TWh zielonego metanu, który zasili francuskie gazociągi.

Inwestując w biometan, Engie chce jednocześnie obniżyć koszt jego produkcji o około 30-40 proc. do roku 2030. Taka redukcja kosztów ma oznaczać osiągnięcie równowagi kosztowej, tzw. grid parity, z gazem naturalnym.

Obniżyć koszty francuska grupa chce głównie poprzez standaryzację, osiągnięcie efektu skali, a także poprzez digitalizację procesów wytwórczych.

Engie podkreśla, że jej program rozwoju technologii biometanowych wpisuje się w narodową strategię energetyczną Francji, zgodnie z którą do roku 2030 biometan ma stanowić co najmniej 10 proc. metanu trafiającego do krajowych gazociągów.

Władze francuskiego koncernu ogłosiły swoją strategię w zakresie biometanu, uruchamiając kosztem 10 mln euro instalację do produkcji tego surowca, która znajduje się w regionie Centre-Val de Loire.

Projekt realizowany we współpracy z lokalnymi rolnikami ma skutkować uruchomieniem produkcji biometanu w ilości 23 GWh rocznie, co można porównać do ilości gazu potrzebnego do zapewnienia ciepłej wody i ogrzewania dla około 1,75 tys. gospodarstw domowych.

Produktem ubocznym powstającym w procesie wytwarzania biometanu będzie 20 tys. ton nawozu, który trafi do rolników współpracujących z Engie.

Obecnie we Francji funkcjonuje 66 instalacji, które produkują biometan trafiający od razu do sieci gazowej. Do końca ubiegłego roku do sieci miało tam trafić w sumie ok. 630 GWh biometanu, co można porównać do rocznej konsumpcji generowanej przez 50 tys. gospodarstw domowych.  

Do końca ubiegłego roku francuska sieć supermarketów Carrefour uruchomiła we współpracy z Engie flotę 200 samochodów dostawczych zasilanych biometanem.

Wcześniej francuska grupa energetyczna uruchomiła koło Gelderland w Holandii instalację produkującą rocznie 10 mln m3 biometanu, który trafia do lokalnej sieci gazowej. Taka ilość wystarcza do zasilenia około 15 tys. gospodarstw domowych.

Z kolei w St. Florentin we Francji Engie uczestniczy w projekcie, w którym nadwyżki energii elektrycznej wytwarzanej z pobliskiej farmy wiatrowej są zamieniane w wodór, który jest następnie łączony z CO2. W wyniku tego procesu powstaje metan, który trafia do lokalnej sieci gazowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...