W Rybniku wyprodukują energię z odpadów. Zwrot w 5 lat

W Rybniku wyprodukują energię z odpadów. Zwrot w 5 lat
Fot. W. Troszka, Urząd miasta Rybnika
REKLAMA

Na rybnickim składowisku odpadów komunalnych powstała instalacja produkująca prąd dzięki wykorzystaniu metanu powstającego podczas rozkładu składowanych odpadów. Inwestor, z którym umowę podpisał rybnicki magistrat, liczy, że inwestycja zwróci się już po pięciu latach.

By wyeliminować emisję szkodliwego metanu do powietrza oraz bezproduktywne spalanie biogazu w pochodni, na terenie miejskiego składowiska odpadów w Rybniku, zarządzanego przez rybnicką spółkę „Hossa”, powstała hala do produkcji energii z agregatami zasilanymi biogazem składowiskowym.

Inwestycja zakłada pozyskiwanie biogazu poprzez zabudowanie kanałów gazowych oraz podłączenie i energetyczne wykorzystanie gazu z pochodni.

Zadanie realizuje inwestor Leszek Kulawik, z którym miejska spółka podpisała stosowną umowę, dając wyłączne prawo do pobierania zasobów gazu składowiskowego powstającego w kwaterach odpadów, w celu eksploatacji złoży biogazu i wytwarzania energii elektrycznej.

Roczna produkcja energii elektrycznej z gazu składowiskowego wyniesie ok. 4 tys. megawatogodzin i jest to ilość pozwalająca zaopatrzyć w prąd ok. 2 tys. mieszkań rocznie, czyli ok. 7 tys. mieszkańców. W tej chwili w Polsce tylko 6 proc. gazów składowiskowych jest wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej, mimo że zarówno unijna dyrektywa jak i polskie prawo nakazują to robić – wylicza przedsiębiorca cytowany przez miejski portal Rybnik.eu.

Odbiorcą produkowanej na rybnickim składowisku energii elektrycznej będzie Tauron. Natomiast energia cieplna powstająca na składowisku, na które trafia 30 tys. ton odpadów rocznie, będzie służyć m.in. do ogrzewania zabudowań sąsiadującej ze składowiskiem sortowni odpadów Sego – ogrzewanej dotychczas za pomocą kotłowni węglowej, a także budynków socjalnych samego składowiska.

Jak informują służby prasowe rybnickiego magistratu, instalację czekają teraz stosowne odbiory techniczne. Umowa z miastem na dzierżawę złoża gazu składowiskowego oraz jego wypompowywanie i przetwarzanie zawarta została na 17 lat.

To o tyle ważne, że gaz składowiskowy, którego toksyczność jest 28-krotnie większa od dwutlenku węgla, nadal będzie się wytwarzał nawet po zamknięciu składowiska i zaprzestaniu składowania odpadów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
jacek |
jest tyle wysypisk w Polsce niech biorą przykład z tej inwestycji , będzie czysta gleba nie skażona ,czyste powietrze dużo energii powstanie z produkcji spalania śmieci komunalnych
edek |
@jacek ww. instalacja nie jest jedyną w kraju. Podobna biogazownia działa m. in. na wyspisku śmieci w Baryczy, dla Krakowa.
Seb |
podobnych instalacji działa w polsce ok. 60, z tym że tylko składowiska powyżej 5ha nadają się do produkcji energii z różnych względów.
Olo |
Czy inwestor jest deb.ilem czy urzędnicy tacy cwani? Podpisali z nim umowę dzierżawną na 17 lat, tymczasem po 8-10 latach produkcja biogazu z wysypiska zaczyna mocno spadać, aby po 12-15 latach się skończyć. A niemałą kasa za dzierżawę do miasta będzie lecieć przez lat 17;)
AST |
By produkować rocznie 4000 MW bioenergii trzeba 100 m3 biogazu na godzinę. Życzy powodzenia rybniczanin.

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...