RDF ogrzeje mieszkańców Zabrza i Bytomia

RDF ogrzeje mieszkańców Zabrza i Bytomia
Fot. Fortum
REKLAMA

Fortum otworzył wczoraj w Zabrzu nową elektrociepłownię, która dostarczy prąd i ciepło do ponad 70 tys. mieszkańców Zabrza i Bytomia. O wyjątkowości tej intsalacji stanowi przede wszystkim elastyczność paliwowa. Wśród paliw, które wykorzysta Fortum, jest m.in. RDF, który zostanie wykorzystany w znajdującej się w naszym kraju elektrociepłowni po raz pierwszy.

Zbudowana kosztem 870 mln zł elektrociepłownia w Zabrzu będzie zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, RDF, a także biomasą. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana. Paliwa mają być dobierane w zależności od ich cen oraz dostępności, co ma zapewnić instalacji bezpieczne funkcjonowanie przez następne kilkadziesiąt lat.

Elektrociepłownia została wyposażona w kocioł z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym (CFB) oraz w przeciwprężną turbinę parową. Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie. Moc cieplna sięga 145 MW, a moc elektryczna 75 MW. Zakładana roczna produkcja ciepła wynosi 730 GWh, a prądu 550 GWh.

Nowa elektrociepłownia zastąpi stare, wysłużone instalacje, działające do tej pory w Zabrzu i Bytomiu, które wywodzący się z Finlandii koncern energetyczny przejął w roku 2011.

Fortum podkreśla, że po raz pierwszy w polskiej elektrociepłowni zostanie wykorzystany RDF – paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Tym samym EC Zabrze wpisze się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym, w której to, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci, trafi po przetworzeniu do elektrociepłowni i posłuży wytworzeniu ciepła i prądu. 

Dzięki zastosowanej w Zabrzu technologii, emisja szkodliwych pyłów z elektrociepłowni ma się zmniejszyć ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie.

Fortum w skali globalnej, w swoich instalacjach znajdujących się w Skandynawii, krajach bałtyckich, Rosji, Polsce i Indiach, już 64 proc. energii elektrycznej wytwarza bez emisji CO2.

Uruchomiona w Zabrzu elektociepłownia jest najnowocześniejszą instalacją tego typu w aktywach fińskiego koncernu.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kompleksowy wykonawca elektrowni PV (powyżej 0.5 MW)

Kompleksowo wykonamy budowę elektrowni fotowoltaicznej. Zapytanie poprzez formularz: https://l.face czytaj dalej...

Wbijanie konstrukcji

Polska firma z 10-letnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej przyjmie zlecenie na wbicie konstru czytaj dalej...

Panele 335W 72 cells - w świetnej cenie!

Firma Alter Power Sp. z o.o. - oficjalny dystrybutor paneli fotowoltaicznych Amerisolar, CSUN (Tier czytaj dalej...

Potrzebny mocny finansowo partner

Potrzebujemy silnego finansowo partnera do sprzedaży złomu, również kolorowego z likwidowanej elektr czytaj dalej...