Olsztyn buduje ciepłownię opalaną biomasą

Olsztyn buduje ciepłownię opalaną biomasą
MPEC Olsztyn. Fot. Urząd Miasta Olsztyna
REKLAMA

Już w przyszłym roku do miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie trafi ciepło z biomasy. W ubiegłym tygodniu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej ciepłowni. Budowany kocioł zasilany zrębkami drzewnymi ma być elementem strategii przebudowy całego miejskiego systemu wytwarzania ciepła.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Olsztyna zapewnia, że stawia na dywersyfikację paliw w swoim miksie energetycznym, który dotąd bazował niemal wyłącznie na węglu.

Ciepło z biomasy będzie trafiać do mieszkańców Olsztyna już w przyszłym roku. Nowa instalacja pozwoli na wytworzenie w sezonie grzewczym ok. 490 TJ ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej, co pozwoli na ogrzanie około 930 tys. m2 mieszkań naszych odbiorców – informuje Konrad Nowak, prezes MPEC.

Moc cieplna kotła zasilanego biomasą wyniesie 25 MWt. Dodatkowo instalacja zostanie wyposażona w układ odzysku ciepła, który może odzyskać ze spalin nawet do 4 MWt przy zachowaniu odpowiednich parametrów spalin oraz wody. 

Analizując obecne trendy w ciepłownictwie oraz zmiany otoczenia, szczególnie w kontekście środowiskowym i związanej z tym legislacji, uznaliśmy, że nie możemy dalej bazować na systemie, w którym prawie 100 proc. ciepła produkowane jest w oparciu o węgiel. Ta inwestycja jest pierwszym krokiem do uzyskania świadectwa efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Do spełnienia tego kryterium potrzebna jest budowa innych niż konwencjonalne źródeł, pracujących na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej. Brak statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego praktycznie uniemożliwia pozyskiwanie finansowań na inwestycje ze środków unijnych. Kolejnym powodem podjęcia tego zamierzenia jest ucieczka przed rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2, które mają coraz drastyczniejszy wpływ na kształtowanie ceny ciepła – dodaje Konrad Nowak.

Roczne zużycie biomasy przez olsztyńską jednostkę ma wynosić około 55 tys. Mg zrębki drzewnej, co ma stanowić bezpieczny poziom pozyskania takiego surowca z lokalnych lasów.

Przekazanie do użytkowania instalacji zasilanej biomasą planowane jest na maj przyszłego roku. Koszt budowy wyniesie około 44 mln zł.

Olsztyński MPEC na realizację tego zadania pozyskał dofinansowanie w formie dotacji na poziomie 21,6 mln zł w ramach poddziałania 1.1.1 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz pożyczkę ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie ok. 22,4 mln zł.

Kolejną inwestycją olsztyńskiego MPEC ma być budowa elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym. To źródło, spalając 100 tys. Mg alternatywnego paliwa, ma domknąć system gospodarki odpadowej. W rezultacie wykorzystanie węgla do produkcji ciepła w Olsztynie ma spaść docelowo o ponad połowę.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Radek |
Brakuje słów na ta głupotę.
analityk |
niezły wskaźnik 1,76mln zł za 1MW zainstalowanej mocy docelowej, oczywiście uwzględniając dotacje z UE :) kolejen miasta powinny pójść drogą Olsztyna :)

Giełda OZE

Vestasy V-80, 2 MW

Vestasy V-80, 2.000 kWh, wysokie 80m, do odbioru w 3-cim kwartale 2019, inkl. pierscien fundamentowy czytaj dalej...

Micony NM 900/52 , 74m

Micony 900kW (alternatywa do V-52), 52m lopaty, wysokosc wiezy 74m, bardzo dobry stan techniczny, do czytaj dalej...

Sprzedam generator 2000 kW po remoncie

Generator Weier 2000 kW typ DVSG 500/4 MSP nr 605934, rok produkcji: 2005, remont IV kwartał 2018r., czytaj dalej...

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny. czytaj dalej...