Olsztyn buduje ciepłownię opalaną biomasą

Olsztyn buduje ciepłownię opalaną biomasą
MPEC Olsztyn. Fot. Urząd Miasta Olsztyna
REKLAMA

Już w przyszłym roku do miejskiej sieci ciepłowniczej w Olsztynie trafi ciepło z biomasy. W ubiegłym tygodniu wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej ciepłowni. Budowany kocioł zasilany zrębkami drzewnymi ma być elementem strategii przebudowy całego miejskiego systemu wytwarzania ciepła.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Olsztyna zapewnia, że stawia na dywersyfikację paliw w swoim miksie energetycznym, który dotąd bazował niemal wyłącznie na węglu.

Ciepło z biomasy będzie trafiać do mieszkańców Olsztyna już w przyszłym roku. Nowa instalacja pozwoli na wytworzenie w sezonie grzewczym ok. 490 TJ ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej, co pozwoli na ogrzanie około 930 tys. m2 mieszkań naszych odbiorców – informuje Konrad Nowak, prezes MPEC.

Moc cieplna kotła zasilanego biomasą wyniesie 25 MWt. Dodatkowo instalacja zostanie wyposażona w układ odzysku ciepła, który może odzyskać ze spalin nawet do 4 MWt przy zachowaniu odpowiednich parametrów spalin oraz wody. 

Analizując obecne trendy w ciepłownictwie oraz zmiany otoczenia, szczególnie w kontekście środowiskowym i związanej z tym legislacji, uznaliśmy, że nie możemy dalej bazować na systemie, w którym prawie 100 proc. ciepła produkowane jest w oparciu o węgiel. Ta inwestycja jest pierwszym krokiem do uzyskania świadectwa efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Do spełnienia tego kryterium potrzebna jest budowa innych niż konwencjonalne źródeł, pracujących na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej. Brak statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego praktycznie uniemożliwia pozyskiwanie finansowań na inwestycje ze środków unijnych. Kolejnym powodem podjęcia tego zamierzenia jest ucieczka przed rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2, które mają coraz drastyczniejszy wpływ na kształtowanie ceny ciepła – dodaje Konrad Nowak.

Roczne zużycie biomasy przez olsztyńską jednostkę ma wynosić około 55 tys. Mg zrębki drzewnej, co ma stanowić bezpieczny poziom pozyskania takiego surowca z lokalnych lasów.

Przekazanie do użytkowania instalacji zasilanej biomasą planowane jest na maj przyszłego roku. Koszt budowy wyniesie około 44 mln zł.

Olsztyński MPEC na realizację tego zadania pozyskał dofinansowanie w formie dotacji na poziomie 21,6 mln zł w ramach poddziałania 1.1.1 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz pożyczkę ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie ok. 22,4 mln zł.

Kolejną inwestycją olsztyńskiego MPEC ma być budowa elektrociepłowni zasilanej paliwem alternatywnym. To źródło, spalając 100 tys. Mg alternatywnego paliwa, ma domknąć system gospodarki odpadowej. W rezultacie wykorzystanie węgla do produkcji ciepła w Olsztynie ma spaść docelowo o ponad połowę.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Radek |
Brakuje słów na ta głupotę.
analityk |
niezły wskaźnik 1,76mln zł za 1MW zainstalowanej mocy docelowej, oczywiście uwzględniając dotacje z UE :) kolejen miasta powinny pójść drogą Olsztyna :)

Giełda OZE

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...

Kredyty pomostowe do dotacji na budowę biogazowni.

Katana Konsulting zaprasza wszystkich Wnioskodawców aplikujących obecnie o bezzwrotne dotacje unijne czytaj dalej...

Sprzedam Projekt elektrowni słonecznej 0,5 MW z wygraną aukcją (398 zł za 1 MWh) wraz z gruntem oraz projekt 0,5 MW z gruntem, 30 km od Wrocławia

Oferta sprzedaży100 % udziałów w spółce Perpetum Energia sp z o.o. Właściciela Elektrown isłonecznej czytaj dalej...

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...