Biomasa dla elektrowni tylko od leśników

Biomasa dla elektrowni tylko od leśników
Fot. Agentur für Erneuerbare Energien e.V

Ministerstwo Energii przygotowało projekt rozporządzenia nt. udziału biomasy rolniczej w biomasie wykorzystywanej w energetyce. Na zgłoszenie uwag w ramach konsultacji ME dało dwa dni. Uwagi można zgłaszać tylko do jutra.

Minister energii uzyskał możliwość określenia w drodze rozporządzenia wielkości minimalnego udziału wagowego biomasy pochodzenia rolniczego w łącznym udziale wagowym biomasy poprzez art. 60a ust 3. ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Korzystając z tej możliwości, ME przygotowało projekt rozporządzenia, proponując minimalny udział wagowy biomasy pochodzenia rolniczego na poziomie 0 proc. w łącznym udziale wagowym biomasy dla instalacji spalania wielopaliwowego, dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego, dedykowanych instalacji spalania biomasy oraz układów hybrydowych, w których biomasa, stanowiąca odpady lub pozostałości pochodzenia biologicznego z leśnictwa i związanych działów przemysłu, jest spalana w miejscu ich powstania.

REKLAMA

ME zaznacza, że ostatnia nowelizacja ustawy o OZE wprowadza, w art. 60a ust 2, minimalny udział wagowy biomasy pochodzenia rolniczego, w łącznym udziale wagowym biomasy dla instalacji spalania wielopaliwowego oraz dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego o mocy zainstalowanej elektrycznej wyższej niż 5 MW (na poziomie 85 proc.) oraz dla dedykowanych instalacji spalania biomasy oraz układów hybrydowych o mocy zainstalowanej elektrycznej wyższej niż 20 MW (na poziomie 10 proc.).

Resort energii opracowując przedmiotowy projekt rozporządzenia, analizując dostępne dane i informacje, nie znalazł podstaw do określenia wielkości udziału, o którym mowa w art. 60a ust. 2 ustawy w zakresie, w jakim instalacje spalają stanowiące biomasę odpady lub pozostałości pochodzenia biologicznego z leśnictwa i związanych działów przemysłu, spalanych w miejscu ich powstania, na poziomie innym niż wynikającym z przepisów obowiązujących bezpośrednio przed wejściem w życie art. 60a ust. 2 ustawy (tj. rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 18 października 2012 r.) – komentuje Ministerstwo Energii.

REKLAMA

Jak wskazuje resort energii, określenie wielkości przedmiotowego udziału na poziomie wyższym niż zaproponowany – zdaniem ME – będzie w praktyce oznaczało brak możliwości uznania energii wytwarzanej w określonych instalacjach spalających pozostałości z przemysłu przetwarzającego produkty z produkcji leśnej, spalanych w miejscu ich powstania, jako energii z odnawialnych źródeł energii upoważniającej wytwórcę tej energii do otrzymania świadectwa pochodzenia energii potwierdzającego jej wytworzenie z odnawialnych źródeł energii, o którym mowa w art. 44 ust. 1 ustawy. – Taki stan rzeczy nie był intencją ustawodawcy przy wprowadzaniu art. 60a ust. 2 do ustawy – ocenia resort energii, ktróry zresztą przygotował projekt ostatniej nowelizacji ustawy o OZE.

Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać dzień po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. W projekcie rozporządzenia nie wskazuje się jednak daty jego wejścia w życie.

Do tego czasu mają zostać utrzymane regulacje zgodne z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 18 października 2012 r.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o