Zielone ciepło dla Poznania na 24 lata

Zielone ciepło dla Poznania na 24 lata
Spalarnia odpadów w Poznaniu. Fot. SITA Zielona Energia
REKLAMA

W tym miesiącu spółki Suez Zielona Energia i Veolia Energia Poznań podpisały umowę na sprzedaż ciepła z poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). W ten sposób dostęp do ciepła produkowanego z odpadów zyskają mieszkańcy Poznania. Umowa ma obowiązywać przez 24 lata.

Veolia informuje, że przez dotychczasowe półtora roku eksploatacji poznańskiej spalarni testowała zasady współpracy tej instalacji z miejskim systemem ciepłowniczym, a zebrane w ten sposób doświadczenia posłużyły do ustalenia warunków podpisanej w tym miesiącu umowy na sprzedaż ciepła.

Nasza współpraca z ITPOK daje nam możliwość dywersyfikacji miksu paliwowego, co umożliwi zmniejszenie ilości spalanego węgla, a tym samym ograniczenie emisji do powietrza szkodliwych substancji – komentuje Paweł Orlof, prezes Veolii Energii Poznań.

Poznańska Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) została uruchomiona w pierwszych miesiącach ubiegłego roku w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, w wyniku umowy zawartej w 2013 roku między miastem Poznań i spółką Suez Zielona Energia, która ma nią zarządzać przez 25 lat. 

Łączny koszt inwestycji wyniósł 832 mln zł. Finansowanie zapewnił partner prywatny, ale miasto uzyskało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Produkcja energii cieplnej w ITPOK odpowiada rocznemu zużyciu ciepła jednego z największych poznańskich osiedli Piątkowo. Dodatkową zaletą jest produkcja energii elektrycznej w ilości równej zapotrzebowaniu blisko 40 tysięcy mieszkańców Poznania.

Praca spalarni ma się przełożyć na redukcję ilości składowanych odpadów komunalnych pochodzących ze stolicy Wielkopolski oraz okolicznych gmin, tym samy obsłuży obszar, który zamieszkuje  ponad 740 tys. osób. Rocznie ITPOK będzie produkować prąd i ciepło z około 210 tys. ton odpadów. Powstająca w trakcie spalania odpadów energia cieplna, za pośrednictwem Elektrociepłowni Karolin, trafi do mieszkańców Poznania.

Instalacja zaopatrzy też krajowy system elektroenergetyczny w energię elektryczną. Spalarnia ma wytwarzać rocznie ok. 130 GWh energii elektrycznej i 300 tys. GJ energii cieplnej. Przychody ze sprzedaży obydwu rodzajów energii zostaną przekazane do budżetu Poznania.

Instalacje termicznego przekształcania odpadów za odnawialne źródło energii uznała ustawa o OZE z 20 lutego 2015 r., w której zdefiniowano takie źródło energii jako „instalację odnawialnego źródła energii będącą spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów w rozumieniu ustawy o odpadach, w której część wytwarzanej energii elektrycznej i ciepła pochodzi z biodegradacji części odpadów przemysłowych lub komunalnych, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, w tym odpadów z instalacji do przetwarzania odpadów oraz odpadów z uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, w szczególności osadów ściekowych, zgodnie z przepisami o odpadach w zakresie kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów”.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
As |
A wsadu do spalarni brak....
AST |
Gdzie ten Orlof już nie był prezesem. Geniusz.
@ |
Brawo! Następni proszę!

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...