Odpowiedź na RED II? Orlen chce produkować biopaliwa II generacji

Odpowiedź na RED II? Orlen chce produkować biopaliwa II generacji
Fot. Minale Tattersfield, flickr cc
REKLAMA

W zakładzie państwowego koncernu paliwowego w Jedliczu trwają wstępne prace projektowe nad budową instalacji do produkcji bioetanolu drugiej generacji. Orlen podkreśla, że ta inwestycja ma znaczenie w kontekście rosnących wyzwań związanych z unijnymi dyrektywami, które zobowiązują Polskę do użycia paliw odnawialnych i biokomponentów w transporcie. 

W tym roku instytucje unijne oraz kraje UE uzgodniły założenia nowej, drugiej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED II), której wdrożenie ma prowadzić do osiągnięcia na poziomie Unii 32-procentowego udziału OZE w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie.

Uzgodniono m.in. zamrożenie poziomu wykorzystania w transporcie biopaliw pierwszej generacji – a więc produkowanych z surowców wykorzystywanych także przez przemysł spożywczy – na poziomie, który zostanie osiągnięty w roku 2020, a także przyjęto cel 3,5-proc. udziału biopaliw drugiej generacji, czyli takich, w których nie wykorzystuje się surowców spożywczych.

Jednocześnie przyjęto cel udziału energii odnawialnej w unijnym transporcie, który ma sięgnąć 14 proc. do roku 2030.

Rozważana przez PKN Orlen inwestycja w zakładzie w Jedliczu ma na celu produkcję biopaliwa drugiej generacji z wykorzystaniem przede wszystkim słomy. Spółka informuje, że po rozpoznaniu rynku surowcowego podpisano listy intencyjne na dostawę słomy jako surowca. 

Już teraz Orlen Południe jest pionierem, a zarazem najbardziej doświadczonym polskim producentem biopaliw i biokomponentów. Inwestycja w zakładzie w Jedliczu ułatwi nam spełnienie restrykcyjnych wymagań europejskich w zakresie udziału energii odnawialnej w transporcie. Co istotne do produkcji zostaną użyte surowce niespożywcze, głównie słoma, od  miejscowych rolników – komentuje Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zgodnie z założeniami wydajność instalacji w zakładzie w Jedliczu mogłaby sięgnąć ok. 25 tys. ton rocznie. Orlen podkreśla w komunikacie, że podejmowane działania dotyczące inwestycji w Jedliczu są spójne z kierunkami grupy, która stoi w obliczu wyzwań  wynikających z tzw. Narodowego Celu Wskaźnikowego zakładającego osiągnięcie 8,5-proc. udziału paliw odnawialnych i biokomponentów w paliwach ciekłych w 2020 r.

Program zakładający uruchomienie produkcji biopaliw II generacji w zakładzie w Jedliczu znajduje się obecnie we wstępnej fazie projektowej. Mają być prowadzone analizy dotyczące m.in. pozyskania dostawcy technologii.

Natomiast na początku br. Orlen uruchomił w Płocku stację doświadczalną, w której będzie rozwijał technologię produkcji biokomponentów wyższej generacji pozyskiwanych z glonów olejowych. Więcej na ten temat w artykule: Orlen che produkować biopaliwa z glonów.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Vestasy V-80, 2 MW

Vestasy V-80, 2.000 kWh, wysokie 80m, do odbioru w 3-cim kwartale 2019, inkl. pierscien fundamentowy czytaj dalej...

Micony NM 900/52 , 74m

Micony 900kW (alternatywa do V-52), 52m lopaty, wysokosc wiezy 74m, bardzo dobry stan techniczny, do czytaj dalej...

Sprzedam generator 2000 kW po remoncie

Generator Weier 2000 kW typ DVSG 500/4 MSP nr 605934, rok produkcji: 2005, remont IV kwartał 2018r., czytaj dalej...

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny

Kupie projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące turbiny. czytaj dalej...