Polenergia zmniejszy wartość aktywów w segmencie biomasy

Polenergia zmniejszy wartość aktywów w segmencie biomasy
Fot. EREC, flickr cc
REKLAMA

Największa polska prywatna spółka energetyczna podjęła decyzję o dokonaniu odpisu aktualizacyjnego w segmencie biomasy na w kwotę 17,4 mln zł, w odniesieniu głównie do wartości aktywów trwałych. Polenergia zaznacza, że odpis ma charakter niegotówkowy i zostanie ujęty w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2018 r. w pozycji pozostałe koszty operacyjne.

Odpis ma obciążyć wynik operacyjny grupy, pozostając jednak bez wpływu na wynik EBITDA. Wielkość wskazanego odpisu ma charakter szacunkowy i może ulec zmianie.

Jak tłumaczy Polenergia, podjęta decyzja jest konsekwencją zmian w otoczeniu regulacyjnym wynikających z przyjętej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz sytuacji biznesowej i ekonomicznej segmentu biomasy, do którego zaliczają się należące do spółki fabryki pelletu w Sępólnie Krajeńskim (produkcja do 21 tys. ton pelletu rocznie), Ząbkowicach Śląskich (41 tys. ton), a także w Zamościu (52 tys. ton).

W ramach planowanych aukcji Polenergia przygotowuje do realizacji – obok projektów elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych – także projekt elektrowni biomasowej o mocy 31 MW w Wińsku na Dolnym Śląsku. W roku 2017 ten projekt otrzymał ostateczne pozwolenie na budowę wraz linią wyprowadzającą moc do sieci Tauron. Na drugi kwartał br. planowano uzyskanie decyzji Urzędu Regulacji Energetyki o dopuszczeniu do aukcji, w ramach tzw. prekwalifikacji.

Spółka dopuszcza możliwość pozyskania inwestora zainteresowanego zakupem projektu elektrowni biomasowej Wińsko przed aukcją lub po wygranej aukcji.

W pierwszym kwartale 2018 roku spółka kontrolowana przez Sebastiana Kulczyka odnotowała wzrost przychodów w ujęciu rok do roku o 5 proc. do poziomu 747 mln zł. Jak zaznacza, to efekt wyższych przychodów ze sprzedaży segmentu obrotu, energetyki wiatrowej i konwencjonalnej.

Skorygowany wynik EBITDA w omawianym okresie wyniósł 38,9 mln PLN i był niższy o 3,6 mln PLN w porównaniu z ubiegłym rokiem, głównie za sprawą niższej marży na handlu energią elektryczną w segmencie obrotu spowodowaną negatywną wyceną kontraktów w portfelu tradingowym, częściowo skompensowaną wyższym wynikiem w segmencie energetyki wiatrowej.

Segment wiatrowy odnotował wzrost wyniku EBITDA o 2,7 mln PLN do 23,3 mln PLN, co było efektem wyższych cen sprzedaży zielonych certyfikatów oraz niższych kosztów operacyjnych, częściowo skompensowanych niższą produkcją.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...