Polenergia zmniejszy wartość aktywów w segmencie biomasy

Polenergia zmniejszy wartość aktywów w segmencie biomasy
Fot. EREC, flickr cc
REKLAMA

Największa polska prywatna spółka energetyczna podjęła decyzję o dokonaniu odpisu aktualizacyjnego w segmencie biomasy na w kwotę 17,4 mln zł, w odniesieniu głównie do wartości aktywów trwałych. Polenergia zaznacza, że odpis ma charakter niegotówkowy i zostanie ujęty w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2018 r. w pozycji pozostałe koszty operacyjne.

Odpis ma obciążyć wynik operacyjny grupy, pozostając jednak bez wpływu na wynik EBITDA. Wielkość wskazanego odpisu ma charakter szacunkowy i może ulec zmianie.

Jak tłumaczy Polenergia, podjęta decyzja jest konsekwencją zmian w otoczeniu regulacyjnym wynikających z przyjętej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz sytuacji biznesowej i ekonomicznej segmentu biomasy, do którego zaliczają się należące do spółki fabryki pelletu w Sępólnie Krajeńskim (produkcja do 21 tys. ton pelletu rocznie), Ząbkowicach Śląskich (41 tys. ton), a także w Zamościu (52 tys. ton).

W ramach planowanych aukcji Polenergia przygotowuje do realizacji – obok projektów elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych – także projekt elektrowni biomasowej o mocy 31 MW w Wińsku na Dolnym Śląsku. W roku 2017 ten projekt otrzymał ostateczne pozwolenie na budowę wraz linią wyprowadzającą moc do sieci Tauron. Na drugi kwartał br. planowano uzyskanie decyzji Urzędu Regulacji Energetyki o dopuszczeniu do aukcji, w ramach tzw. prekwalifikacji.

Spółka dopuszcza możliwość pozyskania inwestora zainteresowanego zakupem projektu elektrowni biomasowej Wińsko przed aukcją lub po wygranej aukcji.

W pierwszym kwartale 2018 roku spółka kontrolowana przez Sebastiana Kulczyka odnotowała wzrost przychodów w ujęciu rok do roku o 5 proc. do poziomu 747 mln zł. Jak zaznacza, to efekt wyższych przychodów ze sprzedaży segmentu obrotu, energetyki wiatrowej i konwencjonalnej.

Skorygowany wynik EBITDA w omawianym okresie wyniósł 38,9 mln PLN i był niższy o 3,6 mln PLN w porównaniu z ubiegłym rokiem, głównie za sprawą niższej marży na handlu energią elektryczną w segmencie obrotu spowodowaną negatywną wyceną kontraktów w portfelu tradingowym, częściowo skompensowaną wyższym wynikiem w segmencie energetyki wiatrowej.

Segment wiatrowy odnotował wzrost wyniku EBITDA o 2,7 mln PLN do 23,3 mln PLN, co było efektem wyższych cen sprzedaży zielonych certyfikatów oraz niższych kosztów operacyjnych, częściowo skompensowanych niższą produkcją.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

4x1MW PV

3x1MW + 0,87MW Elektrownie Słoneczne z Pozwoleniem na budowę. Przyłącz na działce. Cena netto zawi czytaj dalej...

Poszukujemy firmy instalatorskie (sektor OZE)

Poszukujemy firmy instalatorskie do współpracy biznesowej przy budowie instalacji PV na terenie całe czytaj dalej...

Kupimy projekty farm PV w fazie RTB

Jesteśmy zainteresowani kupnem projektów farm PV, które uzyskały pozwolenie na przyłączenie do sieci czytaj dalej...

Panele Tier1 - Astronergy CHSM dla projektów

Oferujemy moduły Tier1 Astronergy poli/monokrystaliczne. Tylko ilości kontenerowe. Marka uzyskała s czytaj dalej...