Tyski aquapark samowystarczalny energetycznie

Tyski aquapark samowystarczalny energetycznie
Fot. Park Wodny Tychy
REKLAMA

Uruchomiony dwa miesiące temu park wodny w Tychach chwali się, że dotychczas całkowicie zaspokaja zapotrzebowanie na energię z lokalnej, miejskiej biogazowni.

Od samego początku funkcjonowania Wodny Park Tychy jest całkowicie samowystarczalny jeśli chodzi o energię cieplną i elektryczną. Umożliwia to biogazownia wybudowana przez inwestora – Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej – która przesyła do aquaparku biogaz pochodzący z miejskiej oczyszczalni ścieków i poddawany obróbce w specjalnej stacji uszlachetniania.

Od uruchomienia parku wodnego w biogazowni przetworzono blisko 340 tysięcy metrów sześciennych biogazu, co wystarczyło na całkowite pokrycie zapotrzebowania aquaparku na prąd i ciepło, a nadwyżki energii zostały sprzedane do sieci.

Przez dwa miesiące tyska biogazownia wyprodukowała 856 MWh energii elektrycznej, z czego na potrzeby aquaparku dostarczono 652 MWh. Wyprodukowano również 3194 GJ energii cieplnej, z czego do sieci sprzedano 426 GJ.

Wodny Park Tychy jest samowystarczalny, a nadwyżki energetyczne trafiają do sieci energetycznej, w ostateczności zasilając domy, bloki i inne obiekty na terenie regionu. W ten sposób generujemy także dodatkowe przychody dla naszego obiektu – komentuje Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej.

Należąca do Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej oczyszczalnia ścieków chwali się, że jest jedyną w Polsce oczyszczalnią samowystarczalną energetycznie, a ilość energii elektrycznej powstającej w oczyszczalni byłaby w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne 16-tysięcznego miasta. 

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
elektryk |
I to jest przykład stabilnej produkcji energii elektrycznej. Brawo!

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...