Nidzica dostanie ciepło z biomasy

Nidzica dostanie ciepło z biomasy
Fot. Andrew Michaels, flickr cc
REKLAMA

W ubiegłym tygodniu w Nidzicy, w woj. warmińsko-mazurskim, odbyło się uroczyste otwarcie ciepłowni miejskiej, w której wykorzystywana będzie lokalna biomasa i która zastąpi funkcjonującą wcześniej w tym mieście kotłownię węglową.

W skład zasilanej biomasą ciepłowni wchodzą dwa kotły o mocy 5 MW i 2,5 MW, a także tzw. ekonomizer kondensacyjny do odzysku ciepła ze spalin. Zakres inwestycji dodatkowo obejmował wymianę ponad 2 kilometrów sieci oraz 48 węzłów.

Zainstalowana moc ma wystarczyć na wyprodukowanie ciepła dla 90-procent odbiorców podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej w Nidzicy.

Umowa na realizację inwestycji została podpisana w marcu 2017 roku, a pierwsze wytworzone ciepło trafiło do odbiorców już jesienią ub.r.

Generalnym wykonawcą inwestycji była grupa E energija, który informuje, że jej koszt wyniósł 22 mln zł, z czego 9 mln zł pochodziło z dotacji przyznanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W tym miesiącu NFOŚiGW podpisał umowę na dofinansowanie innej ciepłowni na biomasę.

Projekt „Budowa ciepłowni opalanej biomasą o mocy 17 MW (5MW + 12 MW) w Białej Podlaskiej” został dofinansowany przez NFOŚiGW dwiema dotacjami - kwotą 11 mln zł z programu krajowego NFOŚiGW "Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki", część 2) "Współfinansowanie projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach I osi priorytetowej", a także kwotą ponad 10,55 mln zł w ramach unijnego działania 1.1 "Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych" z POIiŚ 2014-2020, które wdrażane jest przez NFOŚiGW we współpracy z Ministerstwem Energii.

W ubiegłym roku NFOŚiGW rozstrzygnął konkurs na unijne dofinansowanie instalacji biomasowych i geotermalnych z poddziałania 1.1.1.”Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej”.

Budżet tego konkursu wyniósł 210 mln zł, a NFOŚiGW rekomendował przyznanie dofinansowania dla 9 projektów mających na celu produkcję energii z biomasy lub geotermii. Łączna wartość tych projektów wynosi 308,9 mln zł, a wartość dofinansowania siega 118,9 mln zł.

W tym konkursie przyznano m.in. dofinansowanie w wysokości 21,6 mln zł dla MPEC w Olsztynie na budowę instalacji do produkcji energii z biomasy o mocy 25 MWt, której całkowity koszt ma wynieś 54,6 mln zł.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
A gdzie info jaka to biomasa ... bo jak pellet ze zdjęcia ....to kiepsko. Dodatkowo przydałaby się informacja o sprawności tej ciepłowni ... I najważniejsze ... odpowiedź na pytanie dlaczego nie kogeneracja ?
Biomasowiec |
Dla TTTT. Musisz nieco zglebić wiedzę na temat zależności sprawności jak i kosztów jednostek biomasowych od ich mocy, szczególnie dla kogeneracji. Teoretycznie wszystko wygląda pięknie ale kogeneracja na biomasie zaczyna mieć sens ekonomiczny od 25 - 30 MW mocy zainstalowanej. Zabawa z jednostkami na poziomie kilku MW w kogeneracje to na dzisiaj wciąż zabawa. Jeśli chodzi o sprawność jednostek ciepłowniczych na biomasę to jest ona zbliżona do sprawności dla innych paliw w szczególności jeśli palimy takim pelletem ze zdjęcia. Pozdrawiam
mem |
Dlaczego nie śmieci ? Ostatnio w Polsce palą się składowiska plastiku. Dlaczego nie spalać starych mebli i śmieci w spalarniach i ogrzewać osiedla i wodę uzytkową tak jak to robią na zachodzie?

Giełda OZE

Panele Longi Mono Full PERC 300W 0,28 eur/w /

Panele Longi Mono Full PERC 300W 362 zł netto szt dostawa listopad czytaj dalej...

Kupie projekty PV z kwalifikacją do aukcji

Jesteśmy zainteresowani zakupem do 15 projektów PV do listopadowej aukcji. Zapraszam do przesłania czytaj dalej...

fotowoltaika

FOTOWOLTAIKA - poszukuję wspólnika inwestora w celu realizacji projektu PV o mocy 986 kW z pozwoleni czytaj dalej...

KUPIĘ PROJEKTY PV. SZYBKA TRANSAKCJA.

WITAM, KUPIĘ PROJEKTY PV Z PREKWALIFIKACJĄ. SZYBKA TRANSAKCJA JESZCZE PRZED LISPTOPADOWĄ AUKCJĄ. TE czytaj dalej...