Ciepłownia na biomasę z dofinansowaniem z NFOŚiGW

Ciepłownia na biomasę z dofinansowaniem z NFOŚiGW
Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Biała Podlaska otrzyma wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wybudowanie ciepłowni opalanej zrębkami drewna. Skorzystać mają mieszkańcy dzięki niższym cenom ciepła, a także lokalne przedsiębiorstwa, które staną się dostawcami biomasy.

Projekt „Budowa ciepłowni opalanej biomasą o mocy 17 MW (5MW + 12 MW) w Białej Podlaskiej” został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dwiema dotacjami: kwotą 11 mln zł (z programu krajowego NFOŚiGW pn. Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki, Część 2) Współfinansowanie projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach I osi priorytetowej) oraz kwotą ponad 10,55 mln zł w ramach unijnego działania 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych POIiŚ 2014-2020, które wdrażane jest przez NFOŚiGW we współpracy z Ministerstwem Energii.

NFOŚiGW informuje, że spalanie biomasy w postaci zrębek drewna w celu uzyskania energii cieplnej będzie odbywało się w dwóch kotłach wodnych – w jednym o mocy 5 megawatów i w drugim 12-megawatowym – o specjalnej konstrukcji, które posiadają zwiększone powierzchnie wymiany ciepła. Ich parametry mają być zgodne z istniejącymi obecnie kotłami węglowymi, co da możliwość wyprowadzenia produkowanego ciepła bezpośrednio do sieci ciepłowniczej.

Fundusz podkreśla, że wybór rodzaju biomasy przeznaczonej dla ciepłowni będzie korzystny również dla okolicznych przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych, a szczególnie zakładów przetwarzających drewno i posiadających odpady drewniane.

Co istotne, biomasa drewniana będzie mogła być przyjmowana przez bazę przez cały rok. Dopuszczalny procent jej zawilgocenia może wynosić nawet ok. 60 proc.

Oprócz podstawowego budynku ciepłowni (z zapleczem socjalnym dla obsługi) zostanie wybudowany m.in. buforowy magazyn biomasy z ruchomą podłogą o pojemności zapewniającej 3-5 dniowe jej magazynowanie oraz plac magazynowy z wiatą na składowanie naturalnego paliwa.

Uruchomienie ciepłowni biomasowej ma przełożyć się na roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o 47 258 Mg CO2/rok, a ilość wyprodukowanej energii cieplnej w instalacji zakładu przy wykorzystaniu OZE wyniesie 106 370 MWht/rok.

Instalacja ma zostać oddana do użytku do końca 2019 r.

Chcemy na przykład korzystać z lepszej segregacji i wykorzystania energetycznego odpadów. Mamy nadzieję, że obecne wysiłki w zakresie budowy i organizacji ciepłowni umożliwią przyłączanie się do sieci dystrybuującej ciepło, obok budownictwa wielorodzinnego, także domów jednorodzinnych. Ekologiczne ciepło będzie dzięki temu jeszcze tańsze dla mieszkańców – zapewnia prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Andre |
Slynny wynalazca pionowych turbin wiatrowych Waldemar Piskorz z powiatu Biala Podlaska nie dostal nawet zlotowki wsparcia . Taka to juz polityka rzadu nienawidza Don Kichoty wiatrakow a kochaja spalanie czegokolwiek. Prad z tych turbin ma koszt LCOE 7 groszy za 1 kWh czyli ogrzewanie pradem byloby nawet oplacalne.

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...