Tak Litwini obniżyli ceny biomasy

Tak Litwini obniżyli ceny biomasy
Fot. Darren Shilson, flickr cc
REKLAMA

W ciągu kilku ostatnich lat nad Niemnem zrobiono to, czego nie udało się nad Wisłą zbudowała sprawny giełdowy system obrotu biomasą, której znaczenie jako paliwa nieustannie rośnie. Dzięki temu odbiorcy mają tańsze ciepło.

Dzięki reformom struktury państwowych firm, politycznym decyzjom i pewnym regulacjom powstał mocno zdekoncentrowany, płynny rynek, który spełnia swoje podstawowe zadanie – dostarcza paliwa po konkurencyjnej cenie.

W 2017 r. niemal 70 proc. produkcji litewskich ciepłowni pochodziło z biomasy, w 2020 r. ma to być już 80 proc. Rozpowszechnienie biomasy to efekt wysokich niegdyś cen gazu.

Gazprom przez lata nie miał wobec Litwy żadnych sentymentów i kraj ten płacił za rosyjski prawdopodobnie najwięcej w Europie. Stąd polityczna decyzja, żeby ograniczając zużycie drogiego gazu, promować biomasę jako źródło ciepła, a giełdowy rynek biomasy powstał jako metoda uzyskania optymalnej ceny paliwa.

Oczywiście uruchomieniu giełdy w 2012 r. musiały towarzyszyć odpowiednie regulacje. Główna zasada jest prosta. Ponieważ ceny ciepła sieciowego na Litwie podlegają regulacji, to ciepłownie, które sprzedają produkt po regulowanej cenie, muszą kupić paliwo na giełdzie. Pakiet innych regulacji ułatwił budowę i przyłączanie do sieci ciepłowniczych nowych źródeł.

Wreszcie, w ramach reformy struktur państwowych firm sprzed kilku lat, litewskim lasom państwowym odebrano prowadzenie aukcji na biomasę i przekazano je niezależnemu operatorowi.

Padło na Baltpool – giełdę energii, należącą do państwowych holdingów energetycznych, która w ramach tej reorganizacji przestała być giełdą energii, a stała się giełdą biomasy, a od niedawna także drewna użytkowego. Bo również handel tym surowcem Litwini zabrali swoim lasom państwowym.

Jakie były efekty i czy można to powtórzyć w Polsce? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń, Leszek Kadej, WysokieNapiecie.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Agat |
Proszę, wystarczy wywalić z zarządzania i nadzoru lepkie ręce państwowych urzędasów i nagle wszystko działa sprawnie, lekko i tanio. Kiedy Polska?

Giełda OZE

Usługi Projektowe

Firma z bardzo dużym doświadczeniem wykona projekty budowlane jak i wykonawcze instalacji fotowoltai czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę 2 ha pod fotowoltaikę. Mazowieckie

Wydzierżawię działkę 2 ha pod fotowoltaikę. Ziemia kl. 5-6. Nad działką linia SN, brak MPZT i ograni czytaj dalej...

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną ( PV )

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...