CBA bada nieprawidłowości w handlu biomasą

CBA bada nieprawidłowości w handlu biomasą
Fot. Andrew Michaels, flickr cc
REKLAMA

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi śledztwo dotyczące wyrządzenia znacznej szkody majątkowej spółce skarbu państwa Enea S.A. w zakresie dostaw biomasy do jednej z jej elektrociepłowni.

Agenci delegatury CBA w Białymstoku w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w obrocie biomasą weszli do 10 biur i firm na terenie całej Polski. Zabezpieczane są dokumenty i dane elektroniczne.  

CBA podaje, że śledztwo dotyczy zakupu zwykłej biomasy – m.in. odpadów tartacznych –  i jej ewidencjonowania już jako droższej biomasy energetycznej – np. wierzby energetycznej. Według ustaleń agentów m.in. takie odpady trafiały i były spalane w Elektrociepłowni Białystok od 2012 r.      

Przeszukania mają być prowadzone w siedzibach spółek prywatnych uczestniczących w procederze i w Elektrociepłowni Białystok.

CBA podaje, że dowody zabezpieczane są także w jednym z departamentów Urzędu Regulacji Energetyki i w siedzibie Enea S.A. w Kozienicach.

Szacunki CBA ze śledztwa wskazują, że Enea S.A. mogła ponieść w ten sposób znaczną szkodę majątkową – sięgającą nawet ponad 56 mln zł.

Nadzór nad prowadzonymi czynnościami sprawuje Prokuratura Okręgowa w Łomży.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
AST |
A co z Połańcem?
okoprezesa |
podpowiadam: pellet- w zakładzie produkują go z trocin, przechodzi przez wianuszek firm i trafia do elektrociepłowni jako pellet ze słomy.
Ganz |
Dzień Ziobry brawo wy
Kuba |
Ja chyba czegos nie rozumiem. Biomase kupuje sie "na GJ-ule" wiec nie powinno byc róznicy czy to sa trociny czy wieżba. W zalaerżności ile tam było wilgoci to zmniejszała się wartośc opałowa za tone produktu, ale za GJ cena powinna byc taka sama. Jezeli juz jest jakas różnica, to wieżba powinna być tańcsza od odpadów tartacznych (wiezba ma więcej chloru co jest niekorzystne dla kotłów).
Jarecki |
Jakie to firmy?
okoptezesa |
@Kuba, odpowiem jak w skeczu „sęk” - teoretycznie tak :-)
donosiciel |
Gdyby CBA sprawdziło ile faktycznie biomasy wrzucono do kotłów potentatów energetycznych , tj Enei, Energi, PGE I INNYCH , okazałoby się, że 50 % tej biomasy przywieziono z innej planety. Nan dokładkę te firmy dostały za to świadectwa pochodzenia, czyli pieniądze. Może wrócić Panowie do tego wątku i sprawdzić ile pieniędzy wyprowadzono nielegalnie z kasy państwa. Cała ta oszukańcza procedura trwała kilka lat od 2015 r.

Giełda OZE

Mam do wydzierżawienia działkę rolną pod inwestycję OZE

Wydzierżawię pod farmę fotowoltaiczną lub inną inwestycję związaną z OZE - działkę rolną o powierzch czytaj dalej...

Sprzedam Projektu Fotowoltaiczne o mocy 1 MW

Sprzedamy projektu 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

Sprzedam pellet przemysłowy 17 kj/kg

Sprzedam pellet drzewny przemysłowy z mieszaniny trociny oraz odpadów z produkcji mebli i płyt wiór czytaj dalej...

Nowy nabór dotacji OZE do 85% w Woj. Lubuskim.

Katana Konsulting zaprasza firmy i jednostki samorządu terytorialnego w dniach od 26 listopada 2018 czytaj dalej...