Biomasa ogrzeje mieszkańców Olsztyna

Biomasa ogrzeje mieszkańców Olsztyna
Fot. innogy
REKLAMA

Czeska spółka PBS Brno zdobyła kontrakt na dostawę kotła na biomasę dla komunalnej spółki z Olsztyna, która zaopatruje w ciepło ponad 60 proc. odbiorców w tym mieście. Inwestycja jest realizowana przy unijnym dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Umowa dotyczy dostawy ekologicznego kotła do spalania biomasy dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z Olsztyna. Kontrakt obejmuje dostawę kotła grzewczego o mocy 25 MWt spalającego biomasę w postaci leśnej zrębki drzewnej o wartości opałowej 8-12 MJ/kg.

Kocioł dla olsztyńskiego MPEC zostanie wyposażony w system zmniejszania objętości NOx w gazach wylotowych (poniżej 300 mg/Nm3) i opiera się na metodzie SNCR (Selective Non-Catalytic Reduction).

W ramach współpracy PBS Brno będzie także odpowiadać za przeprowadzenie prac inżynieryjnych i nadzorowanie montażu. Uruchomienie kotła zaplanowano na maj 2019 r.

W ramach zawartej umowy PBS Brno będzie podwykonawcą głównego kontrahenta, spółki Energomontaż Zachód Wrocław.

Wartość umowy zawartej z PBS Brno przekracza 100 mln koron czeskich, czyli ponad 16,5 mln złotych. To pierwszy projekt PBS na polskim rynku. Czeska firma informuje, że poza podpisaniem tego kontraktu, w I kwartale br. pozyskała także dwa zamówienia serwisowe na Słowacji oraz podpisała kontrakt w Czechach. Łączna wartość tych zleceń przekracza 200 mln koron czeskich.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie zaopatruje w ciepło ponad 60 proc. olsztyńskich mieszkań i instytucji. Energia cieplna trafia do 972 odbiorców przez 1450 węzłów ciepłowniczych – według stanu na koniec 2017 r. W ubiegłym roku MPEC wyprodukował 1 023 185 GJ energii cieplnej.

W należącej do MPEC Olsztyn ciepłowni Kortowo pracuje pięć kotłów WR-25, w tym dwa zmodernizowane (technologia ścian szczelnych), przystosowane do współspalania biomasy. Całkowita nominalna moc ciepłowni wynosi 179 MWt. 

Każdego roku ciepłownia Kortowo zużywa ok. 60 tysięcy ton miału węglowego. MPEC wylicza, że gdyby chcieć taką ilość przywieźć jednorazowo koleją, potrzebny byłby skład liczący ponad tysiąc wagonów.

Inwestycja zakładająca budowę kotła na biomasę przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Olsztynie znalazła się na liście projektów rekomendowanych do unijnego dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastrktura i Środowisko, konkurs POIiŚ/1.1.1/1/2016.

Wniosek olsztyńśkiej spółki zakłada koszt inwestycji na poziomie 54,64 mln zł, a wysokość unijnego dofinansowania ustalono na 21,64 mln zł.

Wartość wszystkich projektów rekomendowanych do wsparcia w tym konkursie sięga 308,93 mln zł przy łącznym dofinansowaniu 118,92 mln zł.

Na liście beneficjentów znalazły się także firmy Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej, Veolia Energia Poznań, Przedsiębiorstwo Usługowe Gospodarki Komunalnej z Nidzicy, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży – te spółki otrzymają dofinansowanie na budowę instalacji biomasowych, a także Geotermia Toruń, spółka Bania, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska oraz G-Term Energy – w przypadku tych firm przewidziane są inwestycje związane z wykorzystaniem geotermii.

red. gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
dario |
a o paleniu konopi siewnej ciągle cisza... najbardziej wydajne paliwo jeżeli chodzi o plon z hektara, ogromny potencjał polskiej gospodarki no ale lepiej wycinać lasy... :( Kiedy przestaną nami rządzić debile?

Giełda OZE

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...

Kupimy projekty farm fotowoltaicznych na każdym etapie zaawansowania

Firma realizująca projekty farm fotowoltaicznych kupi projekty instalacji fotowoltaicznych na każdym czytaj dalej...

Firma z branży OZE wydzierżawi działki pod farmy fotowoltaiczne - obszar całego kraju

Firma realizująca farmy fotowoltaiczne wydzierżawi działki niezacienione pod budowę farm fotowoltaic czytaj dalej...

Preferencyjne pożyczki dla projektów z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów planujących realizację projektu samodzielnie do aplikowania czytaj dalej...