ME opracowało nowy mechanizm wsparcia kogeneracji

ME opracowało nowy mechanizm wsparcia kogeneracji
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Jak wynika z informacji opublikowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, jeszcze w tym kwartale przewiduje się przyjęcie przez rząd opracowanego przez Ministerstwo Energii projektu ustawy zawierającej nowe mechanizmy wsparcia producentów energii w instalacjach kogeneracyjnych. 

Opracowanie nowego systemu wsparcia dla kogeneracji wynika z potrzeby zastąpienia nim systemu certyfikatów kogeneracyjnych, który przestanie obowiązywać z końcem tego roku. – Brak określenia mechanizmu wsparcia dla przedmiotowych instalacji generuje niepewność po stronie operatorów istniejących jednostek kogeneracji co do możliwości ich funkcjonowania po 2018 r., a także nie generuje bodźców inwestycyjnych dla budowy nowych źródeł wytwórczych – zaznacza Ministerstwo Energii.

Projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji ma objąć nowym mechanizmem wsparcia trzy wyodrębnione grupy instalacji kogeneracyjnych – nowe, istniejące, a także instalacje o mocy do 1 MW.

Dla grupy nowych instalacji przewiduje się wprowadzenie mechanizmu opierającego się na aukcjach, w których inwestorzy będą nagradzani gwarancją sprzedaży energii po cenie, którą zaoferowali (tzw. model pay-as-bid).

Z kolei opracowany przez ME mechanizm dla istniejących instalacji kogeneracyjnych zakłada „dopuszczenie do wsparcia wszystkich istniejących instalacji, gdzie jego wysokość odpowiadała będzie luce finansowej pomiędzy kosztami wytwarzania energii elektrycznej w jednostkach kogeneracji, a rynkową ceną energii”.

W tym przypadku wsparcie ma być oferowane w postaci premii, która będzie określana corocznie w formie stosownego rozporządzenia. Aby zapewnić, że wysokość premii jest optymalnie dostosowana do pokrycia luki finansowej pomiędzy kosztami wytwarzania energii elektrycznej w jednostkach wysokosprawnej kogeneracji a ceną rynkową energii, Ministerstwo Energii ma ustalać wysokość premii w w oparciu o rzeczywiste dane rynkowe.

Jak przekonuje resort energii, coroczne ustalanie wysokości premii ma umożliwić właściwe dostosowywanie jej do zmieniających się warunków rynkowych. Jednocześnie dopuszcza się możliwość określania wysokości premii na poziomie 0 zł/MWh, co oznaczałoby, że w danym roku warunki rynkowe umożliwiają instalacjom wysokosprawnej kogeneracji funkcjonowanie bez konieczności dodatkowego wsparcia.

– Powyższe rozwiązanie, w odróżnieniu od zaproponowanego modelu aukcyjnego dla nowych instalacji, lepiej odpowiada potrzebom istniejących instalacji, które dla utrzymania produkcji energii elektrycznej na dotychczasowym poziomie wymagają stosownego wsparcia – wyeliminowane zostaje ryzyko, że istniejąca jednostka nie wygra aukcji, a tym samym nie będzie mogła utrzymać dotychczasowej produkcji – informuje ME.

Wprowadzenie odrębnego mechanizmu przewiduje się dla instalacji kogeneracyjnych o mocy do 1 MW. W tym przypadku proponuje się wprowadzenie stałej premii doliczanej do ceny energii elektrycznej (tzw. feed-in premium, FiP). – Powyższe działanie umożliwi rozwój najmniejszych instalacji poprzez zapewnienie wystarczających środków finansowych na ich funkcjonowanie, przy jednoczesnej eliminacji barier administracyjnych związanych z partycypacją w systemie wsparcia – zapewniają autorzy nowego mechanizmu wsparcia dla kogeneracji.

Ministerstwo Energii ocenia, że wdrożenie FiP dla instalacji o mocy do 1 MW zapewni rozwój wysokosprawnej kogeneracji szczególnie z sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, a także w sektorze komunalnym – pozwoli na wykorzystanie CHP na obszarach niewielkich aglomeracji lub osiedli, a także na potrzeby budynków użyteczności publicznej.

Mimo, że Rada Ministrów ma przyjąć projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji jeszcze w tym miesiącu, nadal nie został on opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

elektrownia wiatrowa 1MW - projekt wraz z turbiną

Sprzedam projekt elektrowni wiatrowej wraz z generatorem - opcja pod klucz. Lokalizacja: woj. lubel czytaj dalej...

Micon NM 60 woj. Lubelskie. Projekt. Sprzedam

Sprzedam projekt pod Micona NM 60 wieża ok 76m. woj. Lubelskie. pow. Lublin. Proszę o kontakt tel. B czytaj dalej...

poszukuje dochodowych rentownych projektów

Poszukuje dochodowego rentownej inwestycji oraz finansowania wiatrak, farmy słoneczne czytaj dalej...

Szafa bateryjna

Witam, poszukuję otwartych szaf/rack bateryjnych dla baterii Pylontech. Więcej informacji mailowo l czytaj dalej...