Domy w Szczecinie będą zasilane energią z odpadów

Domy w Szczecinie będą zasilane energią z odpadów
Kari Söderholm / flickr cc
REKLAMA

Energia z termicznego przekształcania odpadów komunalnych zasili i ogrzeje około 30 tys. szczecińskich mieszkań. Rafako, który dostarczył do tego projektu swoją technologię, informuje, że zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, który powstał na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie, to jeden z sześciu obecnie funkcjonujących obiektów tego typu w Polsce.

W projekcie szczecińskim wymagano od realizatora części technologicznej zastosowania oczyszczania spalin metodą mokrą. Jest to najbardziej efektywne oczyszczanie spalin wśród nowo wybudowanych spalarni odpadów komunalnych w Polsce. EcoGenerator jest instalacją spalarniową w której cały ciąg technologiczny, począwszy od rusztu, na którym spalane są odpady, poprzez kocioł, w którym odzyskuje się energię zawartą w odpadach, aż po segment oczyszczania spalin oraz segment oczyszczania ścieków, został zaprojektowany, dostarczony oraz uruchomiony przez Rafako – komentuje Jerzy Mirosław, projektant wiodący projektu „Budowa ZTUO Szczecin”.

Jak zaznacza firma z Raciborza, mimo pozornych podobieństw, występują jednak różnice między elektrociepłowniami opalanymi węglem oraz instalacjami opalanymi odpadami komunalnymi.

Jedną z podstawowych różnic jest oczyszczanie spalin. W ustawodawstwie polskim oraz Unii Europejskiej limity zawartości szkodliwych substancji dla spalarni odpadów są bardziej rygorystyczne niż np. dla elektrociepłowni opalanych węglem. W praktyce oznacza to, że energia uzyskiwana ze spalania odpadów jest bardziej przyjazna dla środowiska, gdyż zarówno emitowane oczyszczone spaliny są mniej uciążliwe dla środowiska niż te powstające w klasycznych węglowych elektrociepłowniach, jak i redukowany jest problem podstawowy, czyli składowanie odpadów – zaznacza Jerzy Mirosław.

Dodaje również, że występują znaczące różnice w przypadku konstrukcji i parametrów technicznych kotła. – Odpady komunalne palą się zupełnie inaczej niż węgiel. Przy tak wysokich temperaturach oraz zróżnicowaniu spalanych materiałów często dochodzi do reakcji chemicznych, które skutkują korozją elementów kotła, choć odpady są trudniejszym w stosowaniu paliwem, są znacznie tańsze w pozyskaniu, a ich spalenie to bezsporny dla wszystkich zysk ekologiczny.

Rafako zaznacza, że zastosowanie metody mokrej w oczyszczaniu spalin powoduje powstawanie ścieków technologicznych. – To zrozumiałe, że szkodliwe związki chemiczne zawarte w nieoczyszczonych spalinach pozostają przechwycone w wodzie użytej do ich oczyszczania. Dlatego w obiekcie funkcjonuje oczyszczalnia ścieków technologicznych. Docelowo ścieki oczyszczone zostają przepuszczone przez systemy filtrów piaskowych i węglowych – dzięki temu procesowi woda, która wcześniej oczyściła spaliny powstające ze spalania odpadów, będzie ostatecznie w sposób pełni kontrolowany bezpieczna dla środowiska – zaznacza Jerzy Mirosław.

Choć nazwa „kocioł” sugeruje wielką stalową bańkę z wodą, w praktyce jest to skomplikowane urządzenie ciśnieniowe składające się zasadniczo z rur, których ścianki mają grubość od 3 do 25 milimetrów. Ich zadaniem jest możliwie najefektywniejsze wykorzystanie ciepła pozyskanego ze spalania śmieci. Same elementy ciśnieniowe ważą ponad 600 ton – komentuje Piotr Lucia, dyrektor Zakładu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Rafako SA.

Kotły zamontowane w szczecińskim obiekcie przeszły już pomyślnie próbę wodną.

Próba ta polegała na napełnieniu kotła wodą i zwiększaniu jej ciśnienia, aby sprawdzić szczelność i wytrzymałość. Podczas normalnej pracy kocioł będzie produkował parę o ciśnieniu 40 bar, a maksymalne dopuszczalne ciśnienie to 57 bar. Jednak w czasie próby konstrukcja wytrzymała ponad 97 bar. Tak duży margines zapewnia bezpieczeństwo całej instalacji oraz pracującej przy niej załodze – mówi Piotr Lucia.

Rafako wylicza, że 6 aktualnie funkcjonujących w Polce obiektów tego typu pozwoli spalić i przekształcić w energię milion ton odpadów, co przekłada się na nieco mniej niż 10 proc. odpadów komunalnych generowanych rocznie w Polsce.

Stawia nas to w ogonie Unii Europejskiej pod względem polityki gospodarowania odpadami. Choć w tym kontekście najczęściej wymieniany jest recykling, to termiczna utylizacja, szczególnie w takich obiektach jak ten powstający w Szczecinie, to równie dobra odpowiedź. Ze spalania odpadów pozyskane zostanie w kogeneracji ok. 32 MW energii cieplnej oraz ok. 11 MW energii elektrycznej, a to oznacza ogrzanie i zaopatrzenie w prąd ok. 30 tysięcy mieszkań – podsumowuje Piotr Lucia.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (3)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ed |
szczecinianie szykujcie się na podwyżkę opłat za śmieci
se |
a jaka stawka za śmieci śmieci w tym cudzie techniki
Lekarski |
Dlaczego nie ufam, że zastosowane zostaną drogie bezpieczne technologie. Dlaczego nie ufam, że bez kosztów zdrowotnych się nie obejdzie. Dlaczego nie ufam, że spalanie śmieci w tym trucizn jest dobre dla zdrowia? Bo chyba każdy zdaje sobie sprawę, że może tu chodzić o zarobienie na tanim, trującym paliwie. Ok ale co z naszymi dziećmi? Co ze wzrostem zachorowań na raka?

Giełda OZE

zlecę montaże ok 200 kw mikro instalacji PV

Zlecę montaż ok 200 kw mikro instalacji PV ( 3 x 5 kw , 2 x 6 kw , 2 x 7 kw , 6 x 9 kw , 2 x 15 k czytaj dalej...

Poszukuje dla klienta projektów dochodowych

Witam poszukuje dla klienta projektów dochodowych rentownych farmy słoneczne wiatra czytaj dalej...

Oferta współpracy w zakresie inwestycji w OZE

OFERTA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE INWESTYCJI W OZE - najwyższy standard, atrakcyjna cena, szybkie terminy czytaj dalej...

Kupimy projekty farm wiatrowych lub funkcjonujące farmy wiatrowe

Kupimy: 1) projekty farm wiatrowych od 2 MW do wybudowania na nowych turbinach wiatrowych z pozwo czytaj dalej...