Łódzka oczyszczalnia blisko samowystarczalności energetycznej

Łódzka oczyszczalnia blisko samowystarczalności energetycznej
biom.cz, wikimedia cc-by-2.0

Trwa modernizacja elektrociepłowni w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Dzięki dwóm nowym agregatom łódzka oczyszczalnia stanie się jednym z największych producentów energii odnawialnej w całym województwie.

To kolejny etap modernizacji elektrociepłowni w Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Dzięki tej instalacji spółka może zamieniać wytwarzany biogaz na energię elektryczną i cieplną. Sam biogaz powstaje zaś w procesie zagospodarowywania osadów pościekowych.

– Będziemy w pełni spalać powstały biogaz i dzięki temu produkcja energii elektrycznej wzrośnie nawet do 70 proc. zużycia własnego – komentuje Marek Iwiński, członek zarządu GOŚ w Łodzi.

REKLAMA

Każdy z dwóch nowych agregatów prądotwórczych ma moc 1200 kW i – jak wylicza łódzki GOS – mógłby zasilić 240 tysięcy nowoczesnych żarówek Led-owych lub nawet 3 tys. gospodarstw domowych przez cały rok.

REKLAMA

Sprawność nowych agregatów ma wynosić ok. 41,3 proc., podczas gdy sprawność dotychczas stosowanych urządzeń – o jednostkowej mocy 933 kW – wynosiła ok. 38,8 proc.

Po zakończeniu inwestycji Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi ma wytwarzać do 70 proc. energii elektrycznej i 100 proc. energii cieplnej zużywanych w spółce i będzie – jak zapewnia spółka – drugim największym w województwie łódzkim producentem energii odnawialnej.

Produkcja energii elektrycznej przez łódzką oczyszczalnię wyniosła w 2016 r. 10,064 GWh. Po modernizacji uzysk energii ma wzrosnąć do ok. 19 GWh, a całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w GOŚ sięga ok. 26,1 GWh.

Wartość całego projektu wraz z pracami remontowo-budowlanymi i modernizacją układów pomiarowych ma wynieść w sumie ok. 6,2 mln. zł netto. Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl łódzka spółka, inwestycja zostanie sfinansowana w całości z jej środków.

red. gramwzielone.pl