Łódzka oczyszczalnia blisko samowystarczalności energetycznej

Łódzka oczyszczalnia blisko samowystarczalności energetycznej
biom.cz, wikimedia cc-by-2.0
REKLAMA

Trwa modernizacja elektrociepłowni w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi. Dzięki dwóm nowym agregatom łódzka oczyszczalnia stanie się jednym z największych producentów energii odnawialnej w całym województwie.

To kolejny etap modernizacji elektrociepłowni w Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Dzięki tej instalacji spółka może zamieniać wytwarzany biogaz na energię elektryczną i cieplną. Sam biogaz powstaje zaś w procesie zagospodarowywania osadów pościekowych.

– Będziemy w pełni spalać powstały biogaz i dzięki temu produkcja energii elektrycznej wzrośnie nawet do 70 proc. zużycia własnego – komentuje Marek Iwiński, członek zarządu GOŚ w Łodzi.

Każdy z dwóch nowych agregatów prądotwórczych ma moc 1200 kW i – jak wylicza łódzki GOS – mógłby zasilić 240 tysięcy nowoczesnych żarówek Led-owych lub nawet 3 tys. gospodarstw domowych przez cały rok.

Sprawność nowych agregatów ma wynosić ok. 41,3 proc., podczas gdy sprawność dotychczas stosowanych urządzeń – o jednostkowej mocy 933 kW – wynosiła ok. 38,8 proc.

Po zakończeniu inwestycji Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi ma wytwarzać do 70 proc. energii elektrycznej i 100 proc. energii cieplnej zużywanych w spółce i będzie – jak zapewnia spółka – drugim największym w województwie łódzkim producentem energii odnawialnej.

Produkcja energii elektrycznej przez łódzką oczyszczalnię wyniosła w 2016 r. 10,064 GWh. Po modernizacji uzysk energii ma wzrosnąć do ok. 19 GWh, a całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną w GOŚ sięga ok. 26,1 GWh.

Wartość całego projektu wraz z pracami remontowo-budowlanymi i modernizacją układów pomiarowych ma wynieść w sumie ok. 6,2 mln. zł netto. Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl łódzka spółka, inwestycja zostanie sfinansowana w całości z jej środków.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kspt |
Eeech takie przeliczanie na żarówki ledowe to trochę pomyłka. Wszyscy zapominają o tym jak działają przeciętne żarówki ledowe. Idzie więcej energii biernej niż czynnej, do tego harmoniczne. I taki generator po kilkunastu minutach lub nawet kilku zostałby odcięty przez zabezpieczenia :D .
os |
Takie rozwiązanie (60% samowystarczalności ze spalania biogazu) funkcjonuje już sporo lat w oczyszczalni we Wrocławiu.

Giełda OZE

Vestasy: V-90, V-80, 80-100m wieza

oferta uzywanych turbin wiatrowych do demontazu: Vestasy 2MW, V-90, V-80, wieze 80-100m, czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW

Elektrownia fotowoltaiczna 16,32MW Położenie - Kamień Mały gmina Witnica województwo Lubuskie, tere czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE - KUPIĘ

Kupimy projekty budowy farm fotowoltaicznych z pełną dokumentacją w tym z prawomocnym pozwoleniem na czytaj dalej...

Celowe spółki z o.o. z projektami PV : od 1 do 10 MW

Sprzedam w atrakcyjnej cenie celowe spółki z o.o. z projektami PV w zachodnio-północnej Polsce. I czytaj dalej...