Ile biogazowni rolniczych powstało w Polsce w 2017 r.?

Ile biogazowni rolniczych powstało w Polsce w 2017 r.?
Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego
REKLAMA

W rejestrze biogazowni rolniczych w ubiegłym roku pojawiły się trzy nowe instalacje biogazowe wykorzystujące do produkcji energii substrat pochodzenia rolniczego. Wiele projektów biogazowych na terenie kraju jest przygotowywanych z myślą o systemie aukcyjnym. Problem w tym, że na razie nie wiadomo, kiedy aukcje dla nowych projektów biogazowych się odbędą.

Jak na razie deklarowane przez Ministerstwo Energii od dwóch lat mocne poparcie dla rozwoju tego sektora odnawialnych źródeł energii nie przerodziło się w boom inwestycyjny na rynku biogazowym.

Obecnie w rejestrze biogazowni rolniczych znajdziemy 95 tego rodzaju obiektów. Ich łączna moc elektryczna wynosi 101,09 MW. W ubiegłym roku lista poszerzyła się tylko o 3 nowe biogazownie o łącznej mocy 1,88 MW.

Na początku 2017 r. do rejestru wpisano biogazownię o mocy 80 kW w Zielonej w woj. mazowieckim zrealizowaną przez spółkę Profarms Sp. z o.o  W sierpniu dopisano biogazownię o mocy 1,56 MW w Zygmuntowie na Mazowszu – za tą inwestycję odpowiadała spółka Pfeifer & Langen Polska SA. Natomiast pod koniec ubiegłego roku w rejestrze pojawiła się biogazownia o mocy 240 kW, którą w Kuźnicy Czarnkowskiej w woj. wielkopolskim uruchomiła spółka Xogo Sp. z o.o.

Z biogazowni rolniczych znajdujących się w rejestrze prowadzonym przez Agencję Rynku Rolnego 8 instalacji należy do jednego operatora – spółki Poldanor, który swoje instalacje posiada wyłącznie na terenie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Łączna moc elektryczna biogazowni rolniczych Poldanor wynosi 7,4 MWe.

Dwie biogazownie rolnicze – w Liszkowie w woj. kujawsko-pomorskim oraz w Gorzesławiu w woj. dolnośląskim – utrzymuje spółka Enea Wytwarzanie i są to jedyne instalacje tego typu będące w posiadaniu państwowego koncernu energetycznego.

Zdecydowana większość operatorów biogazowni rolniczych sprzedaje energię do sieci w ramach systemu certyfikatów. Kilku przeszło do systemu aukcyjnego.

We wcześniejszych latach producenci energii z biogazu rolniczego, podobnie jak operatorzy elektrowni wiatrowych, wodnych czy fotowoltaicznych, funkcjonowali na granicy opłacalności ze względu na załamanie się rynku zielonych certyfikatów.

W tym wypadku akurat działania aktualnego rządu skutkują poprawą sytuacji finansowej biogazowników, dla których w połowie 2016 roku wydzielono osobny tzw. obowiązek OZE, co skutkowało znaczącym zwiększeniem przychodów z tytułu sprzedaży certyfikatów biogazowych. Ich cena na TGE od wielu miesięcy stale przekracza 300 zł/MWh, podczas gdy rynkowa cena zielonych certyfikatów dla pozostałych producentów energii odnawialnej wynosi obecnie około 45 zł/MWh, a w ubiegłym roku spadła nawet do poziomu ok. 25 zł/MWh.

System certyfikatów został jednak wyłączony dla nowych inwestycji w połowie 2016 r., a obecnie nowych biogazowni praktycznie się nie buduje.

Inwestycje w nowe biogazownie rolnicze miał według planów rządu napędzić system aukcyjny. W tym kontekście Ministerstwo Energii zdecydowało się nawet na przyznanie biogazownikom preferencji, na którą nie mogą liczyć inwestorzy planujący udział w aukcjach z innymi technologiami. Dla biogazowni rolniczych ME przyjęło relatywnie wysoką, minimalną cenę sprzedaży energii w systemie aukcyjnym na poziomie 550 zł/MWh.

Dla porównania inwestorzy zgłaszający w tym roku do aukcji projekty fotowoltaiczne lub wiatrowe o mocy do 1 MW mogą uzyskać za sprzedaż energii cenę co najwyżej 420 zł/MWh lub 310 zł/MWh.

Problem w tym, że na razie aukcje dla projektów biogazowni rolniczych jeszcze się nie odbyły i nie wiadomo kiedy się odbędą, a wątpliwości co do faworyzowania biogazowni w ramach pomocy publicznej dla OZE zgłaszała Komisja Europejska.

Póki co rząd odłożył kwestię pomocy publicznej dla biogazowni i ma nie rozstrzygać jej w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE.

Na razie odbyły się natomiast pierwsze aukcje migracyjne dla istniejących biogazowni rolniczych, aby umożliwić im przejście ze „starego” systemu certyfikatów do nowego, stabilniejszego systemu rozliczeń.

W aukcji nr AZ/1/2016, adresowanej do istniejących biogazowni rolniczych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, która odbyła się 30 grudnia 2016 r., złożono skutecznie 7 ofert – wszystkie zgłoszone przez spółki z grupy PGB i wszystkie objęto wsparciem.

Minimalna i maksymalna cena, po jakiej w systemie aukcyjnym będzie sprzedawana energia z tych instalacji, wynosi odpowiednio 502,23 zł/MWh i 504,57 zł/MWh.

Łączna ilość sprzedanej energii w tym wypadku wyniesie 824 629 GWh, a jej wartość sięgnie 415,35 mln zł. Ostatnia energia zostanie sprzedana w 2030 r.

Aukcja dla większych biogazowni o mocy powyżej 1 MW została anulowana ze względu na zbyt małą ilość zarejestrowanych ofert. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
wiki |
Żenua z biogazem w Polsce. Już lepiej nie podawać ze w calym roku powstały biogazownie o mocy niecałych 2 MW. W tym samym czasie solarnych elektrowni w Chinach przybyło 48 370 MW. I to my jesteśmy krajem rozwiniętym haha.
Wiatrakowiec |
wiki .. a co sie dziwisz jak mamy taki Nie RZĄD :( ze prawo zmieniaja z dnia na dzien , wiec dzis biogazownie ok a jutro beeee to co bylo w Wiatrakami... a ludzie o tym pamietają !!! Nigdy wiec inwestycji ktora az w tak duzym stopniu jest zależna od widzi mi sie Rządzących NIGDY !!!!!!!!!
Ksiądz |
Moment czy nie mówiono nam podatnikom w 2006 roku że do 2020 każda gmina ma miec swoją biogazownie? Ach sorry przecież żyjemy w CEBULANDII gdzie się dużo mówi i nic nie robi :) = POLSKA RADOMIEM EUROPY
Gienio |
Prawda jest taka że na światowym rynku Polska się wcale nie liczy, jesteśmy wypierdkiem, biedakami nad biedakami (polak zawsze chce jak najtaniej) i z przemysłu cięzkiego mamy tylko cebulę i może jeszcze chrzan :)
K. |
Czy już nie dość okradania przedsiębiorców w białych rekawiczkach przez PIS ? Zapraszają inwestorów z zagranicy do inwestowania w tym pięknym kraju po to aby ich ogabić pisząc mafijne ustawy na kolanie przejmując za bezcen farmy wiatrowe. W niemczech juz dużo wczesniej podaje się ceny jakie będą obowiazywały przez cały okres produkcji energii elektrycznej pomimo zmian rządu. A co robią nasi rządzący? Mafia !!! Nawet na wschodzie już są bardziej ucywilizowani niż państwo PIS.
welner |
Widzę, że w komentarzach rej wodzą łobywatele RP, którzy się bardzo niepokoją wykrywaniem niezliczonych afer gospodarczych i politycznych, które "pięknie" funkcjonowały w byłej - na szczęście - rzeczywistości. Miliardy zatrzymały się na granicach Polski, gosdpodarka zaczęła funkcjonować, jakoś te wielkie firmy przynoszące straty zaczęły zarabiać, bezrobocie spadło, ...naprawdę tego nie widzicie, widzicie, ale nie w smak to wam. No to przy okazji biogazowni sobie folgujecie. Problem biogazu to dla was temat przy okazji..i jeszcze ten mądrala od Radomia, pewnie z Kielcowa.
KornikPV |
@welner- pisiorsko orwellowska utopia, otrzeźwiej po tym dymie z kadzielnicy

Giełda OZE

Dzierżawa działki pod fotowoltaikę

Wydzierżawię działkę 3,5 ha pod farmę fotowoltaiczną. Działka zlokalizowana ok 100 km od Warszawy, w czytaj dalej...

Generalny wykonawca farm fotowoltaicznych

Jesteśmy wykonawcą dużych farm fotowoltaicznych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie dużyc czytaj dalej...

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie

Sprzedam projekt 3 x Vestas V80 woj. Łódzkie. Otwarty dziennik budowy. Zapraszam czytaj dalej...

Zlecę zaprojektowanie farmy PV 2MW

proszę o podanie ceny (+-) i terminu realizacji na w/w adres czytaj dalej...