Fabryka w Namysłowie będzie zasilana ciepłem z biomasy

Fabryka w Namysłowie będzie zasilana ciepłem z biomasy
Fot. Velux
REKLAMA

Zatrudniającą około 900 pracowników fabrykę Velux w Namysłowie zasili energia cieplna z biomasy. Dzięki uruchomieniu instalacji biomasowej zakład zredukuje własne zużycie gazu ziemnego o 80 proc.

Rocznie w fabryce VELUX w Namysłowie jest do wykorzystania 3,6 tys. ton wiórów i zrębów drewnianych. W celu ich zagospodarowania przy produkcji ciepła Velux zdecydował się na budowę instalacji biomasowej, z której będzie produkować zużywane na miejscu ciepło.

Postanowiliśmy je wykorzystać do wytworzenia energii na potrzeby procesów produkcyjnych i ogrzewania hal. Dzięki inwestycji w nowoczesną instalację zakład wykorzysta 99 proc. drewna, praktycznie z minimalnymi stratami – komentuje Krystian Żurek, dyrektor fabryki okien i kołnierzy Velux w Namysłowie.

Przewidywane oszczędności wykorzystywanego wcześniej do ogrzewania gazu w namysłowskiej fabryce Velux przy pracy kotłowni biomasowej wyniosą ok. 870 tys. m3/rok. Dzięki spalaniu biomasy zakład w Namysłowie wyemituje rocznie mniej o blisko 2,5 tys. ton CO2.

Łączna wartość inwestycji wyniosła 7 mln zł. Zakładany okres zwrotu to 5 lat, zaś okres eksploatacji powinien wynieść 20 lat.

Instalacja zagospodarowania surowców drewnianych typu wióry i zręby składa się z następujących elementów: systemu odciągu wiórów i odpadów z hal produkcyjnych, silosa do przechowywania opału o pojemności 250 m3, kotła stałopalnego na biomasę marki Viessmann o maksymalnej mocy grzewczej 2600 kW, mniejszych kotłowni gazowych na terenie zakładu wspomagających system w okresie niedoboru materiału lub zwiększonego zapotrzebowania na energię oraz sieci ciepłowniczej na terenie fabryki. Cały proces dostarczania biomasy, wytwarzania i dystrybucji ciepła jest w pełni zautomatyzowany.

Nowa instalacja musi zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło 69 tys. m2 powierzchni hal produkcyjnychi magazynowych.

Velux wylicza, że kocioł wyprodukuje rocznie tyle energii (9 618 MWh), ile potrzebowałoby około 5 tys. 4-osobowych gospodarstw domowych. To oznacza, że kocioł z nadwyżką pokryłby zapotrzebowanie na energię Namysłowa liczącego ok. 17 tys. mieszkańców. Natomiast w przypadku gminy Namysłów liczącej ok. 26 tys. mieszkańców – kocioł pokryłby 3/4 energii potrzebnej jej mieszkańcom.

Podobne rozwiązanie zostało z sukcesem wdrożone również w innych zakładach produkujących okna drewniane należących do Grupy Velux w Gnieźnie i w Wędkowach k. Tczewa.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
analityk |
Velux wyliczył, że 4-os rodzina w gminie Namysłów zużywa średnio 1932 kWh.
alladyn-solar-batt |
Do analityk: wyjątkowo oszczędne rodziny......

Giełda OZE

Dzierżawa pod Farmę Fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Teren równy, bez rowów i miejsc zalewo czytaj dalej...

Kredyt

Szukam prywatnego inwestora, który udzieli pożyczki w wysokości 75000 euro do połowy 2019 roku na ni czytaj dalej...

Ring Fundamentowy Vestas V80

Do sprzedania Ring fundamentowy Vestas V80. W razie pytań proszę o kontakt: +48 690 984 216 +48 czytaj dalej...

Kupie projekty PV z wygraną aukcją

Witam, poszukujemy projektów PV z wygrana aukcją zarówno większe pakiety jak i pojedyncze projekty. czytaj dalej...