Senat przyjął ustawę o biopaliwach. Teraz podpis prezydenta

Senat przyjął ustawę o biopaliwach. Teraz podpis prezydenta
Foto. Senat.gov.pl
REKLAMA

Nowa ustawa o biokomponentach i biopaliwach jest na ostatniej prostej. Po tym, jak żadnych uwag nie zgłosił do niej Senat, do jej wprowadzenia wystarczy już tylko podpis prezydenta. Ustawa wskazuje cele minimalnego udziału biopaliw w transporcie, które składają się na ogólny cel OZE, do którego realizacji do roku 2020 zobowiązała się Polska. Tymczasem jak pokazują dane o wykorzystaniu biopaliw w ubiegłym roku, w tym obszarze mamy problem.

Senat w tym tygodniu przyjął bez wnoszenia poprawek nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która ma dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących jakości benzyny i olejów napędowych oraz promowania energii ze źródeł odnawialnych.

Co wynika z unijnej dyrektywy, którą przyjęta przez Senat ustawa wdraża do polskiego prawa, nowe regulacje zakładają ograniczenie możliwości stosowania do wytwarzania biokomponentów roślin wykorzystywanych w przemyśle spożywczym i mają przyczynić się do większego wykorzystania biopaliw kolejnej generacji. 

Ustawa zakłada przyjęcie tzw. Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), czyli minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, zużywanych w ciągu roku w transporcie.

Do realizacji tych celów zaproponowano potwierdzenie następujących wysokości NCW – 7,10 proc. na 2017 r., 7,50 proc. na 2018 r., 8,00 proc. na 2019 r., a także 8,50 proc. na 2020 r.

Ministerstwo Energii zaznacza, że ustawa zoptymalizuje koszty wykonania NCW, co będzie możliwe dzięki zapewnieniu, że nie wzrosną obciążenia związane z realizacją NCW w latach 2018-2019 dla podmiotów, których to dotyczy. – Z przeprowadzonych analiz wynika, że dzięki planowanemu wzrostowi zapotrzebowania na paliwa transportowe w kraju możliwe jest nawet obniżanie poziomu tego obowiązku – zapewnia resort energii.

Tymczasem jak wynika z opublikowanych w tym tygodniu informacji o realizacji krajowego celu OZE na rok 2020, które przedstawił Główny Urząd Statystyczny, w ubiegłym roku udział zielonej energii w transporcie wyniósł zaledwie 3,93 proc. wobec 6,44 proc. w roku 2015 oraz wobec 6,25 proc. w roku 2014.

Przyjęta przez Senat nowelizacja zakłada również zachowanie dotychczasowego poziomu krajowej produkcji biokomponentów wykorzystywanych do realizacji NCW. – W najbliższych latach będzie to gwarantowało stabilne zapotrzebowanie na surowce rolne wykorzystywane do produkcji biokomponentów, co wpłynie pozytywnie na sytuację ekonomiczną ich producentów – komentuje ME.

Ponadto opracowana przez rząd ustawa zakłada określenie limitów dla biokomponentów wytworzonych z surowców uprawniających do podwójnego naliczania biokomponentów do NCW na poziomie 0,3 proc. w 2018 r. oraz 0,5 proc. w 2019 r.

Podwójne naliczenie NCW ma umożliwiać wykorzystanie takich komponentów jak olej kuchenny i tłuszcze zwierzęce w przypadku produkcji estrów oraz odpady z przemysłu piekarniczego lub cukierniczego wykorzystywane przy produkcji spirytusu. 

Przyjęta przez Senat ustawa zakłada również wprowadzenie opłaty zastępczej – mechanizmu znanego choćby z rynku zielonych certyfikatów, zgodnie z którym NCW będzie mógł zostać częściowo realizowany przez podmiot zobowiązany poprzez uiszczenie opłaty zastępczej – zamiast fizycznego zwiększenia udziału biopaliw. Warunek skorzystania z możliwości wniesienia opłaty zastępczej to realizacja co najmniej 85 proc. NCW w latach 2018-19.

Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych została teraz skierowana do podpisu prezydenta. Ma wejść w życie już 1 stycznia 2018 r., z wyjątkiem przepisów umożliwiających wykorzystanie produktów tzw. współuwodornienia do realizacji NCW, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2020 r.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ast |
Ten tekst świadczy o tym, że piszący nie ma pojęcia o co chodziło w zmianie ustawy o biokomponentach. Pisać by pisać, to za mało. Te wszystkie informacje tu podane znajdowały się w dotychczasowej ustawie.

Giełda OZE

SPRZEDAM PROJEKTY PV 1MW WOJ. PODLASKIE

Sprzedam projekty pv o mocach do 1MW na terenie województwa podlaskiego czytaj dalej...

GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNĄ

SPRZEDAM GRUNT POD FARMĘ FOTOWOLTAICZNA O POWIERZCHNI OK.7HA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY GRYFINA czytaj dalej...

EXTRA CENY na Zabezpieczenia AC DC dla fotowoltaiki

Firmy PHU POWER QUALITY oraz PHU ZENIT zajmują się sprzedażą wysokiej jakości inwerterów fotowoltaic czytaj dalej...

działka pod PV sprzedaż/dzierżawa - 1,3 ha z pozwoleniem na budowę

Do sprzedania lub dzierżawy działka 1,3 ha pod elektrownię PV o mocy 0,4 MW. Kalsk, woj. lubuskie. czytaj dalej...