Jak rozwija się rynek biogazowni w Niemczech?

Jak rozwija się rynek biogazowni w Niemczech?
Fot. Weltec
REKLAMA

Niemieckie stowarzyszenie branży biogazowej opublikowało dane na temat rozwoju niemieckiego rynku biogazowni rolniczych za ubiegły rok. Wynika z nich, że liczba odnotowanych w 2016 r. inwestycji przekroczyła wcześniejsze prognozy. Rozwój niemieckiego rynku biogazowego – zwłaszcza w stosunku do wyników z poprzedniej dekady – jednak mocno zwolnił.

Niemieckie stowarzyszenie Fachverband Biogas podaje, że w 2016 r. w Niemczech powstało 205 nowych biogazowni, podczas gdy jego wcześniejsze prognozy zakładały uruchomienie około 150 instalacji. W ubiegłym roku jednocześnie zamknięto 10 biogazowni.

Łączna moc elektryczna biogazowni uruchomionych w Niemczech w ubiegłym roku wynosi 45 MW, w tym – jak zaznacza Fachverband Biogas – 8 MW to moce przeznaczone do „elastycznej produkcji energii elektrycznej”.

Tempo rozwoju rynku biogazowni w Niemczech pozostaje wolne w porównaniu do wcześniejszych lat. Na szczęście, wielu operatorów inwestuje, aby zwiększyć elastyczność swoich biogazowni. Te inwestycje, w połączeniu z biznesem eksportowym, pozwalają przetrwać firmom budującym biogazownie – ocenia Horst Seide z Fachverband Biogas.

Modernizacja istniejących urządzeń tylko w ubiegłym roku przyczyniła się do zwiększenia potencjału biogazowni za naszą zachodnią granicą o 175 MW.

Inwestycje w niemieckim sektorze biogazowym zwolniły kilka lat temu. W roku 2014 uruchomiono zaledwie 97 nowych instalacji. Tymczasem w roku 2013 powstało 357 biogazowni, rok wcześniej 454, a dwa lata wcześniej nawet 1526.

Fachverband Biogas zakłada, bazując na danych o rozpoczętych inwestycjach, że w tym roku w Niemczech powstaną 143 biogazownie o mocy około 21 MW, z czego 130 będą to małe instalacje wykorzystujące substrat pochodzenia zwierzęcego. Ponadto zamkniętych ma zostać 6 biogazowni. Natomiast tegoroczne modernizacje istniejących biogazowni mają skutkować zwiększeniem ich mocy o 239 MW.

Fachverband Biogas informuje, że na koniec 2016 r. w Niemczech działało 9 203 biogazowni rolniczych o łącznej mocy elektrycznej 4 237 MW, które wygenerowały przychody rzędu 9,4 mld euro.

Na koniec 2017 r. potencjał biogazowni rolniczych w Niemczech ma sięgnąć niemal 4,5 GW, umożliwiając produkcję w skali roku 33 TWh energii elektrycznej, co odpowiadałoby zapotrzebowaniu około 9,4 mln gospodarstw domowych oraz unikniętej emisji CO2 na poziomie 20 mln ton rocznie. Dodatkowo produkowane przez te instalacje ciepło ma zaspokajać zapotrzebowanie około 1,6 mln gospodarstw domowych.

Liczba miejsc pracy w niemieckim sektorze biogazowym jest szacowana przez Fachverband Biogas na 46 tys.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
elektryk |
"Łączna moc elektryczna biogazowni uruchomionych w Niemczech w ubiegłym roku wynosi 45 MW, w tym [...] 8 MW to moce przeznaczone do „elastycznej produkcji energii elektrycznej” - i gdzie jest hydrodebiloidiota, który niedawno twierdził na tym portalu, że biogazownie nie mogą magazynować energii i pracować jako instalacje szczytowe? ;)

Giełda OZE

Canadian Solar 275W (5BB) cena 420 zł

Nowa dostawa- nowe lepsze ceny najlepszych paneli polikrystalicznych 275 W globalnego lidera Canadia czytaj dalej...

Poszukuję działek pod biogazownie

Szanowni Państwo, w imieniu firmy inwestycyjnej poszukuję działek pod budowę biogazowni rolniczych czytaj dalej...

Vestas V80 2,0 MW 100 m Wieża

Sprzedam Turbiny Vestas V80 2, MW rok produckji 2002 rok uruchomienia 2003. Dostępne od ręki. czytaj dalej...

wykonam magazyn energii dużej mocy na bazie ogniw li-Ion dużej pojemności

Wykonam magazyn energii dużej mocy w oparciu o ogniwa li-ion wysokiej pojemności. Żywotność/Ilość czytaj dalej...