Ustawa odorowa. Szykują się zmiany w zasadach lokowania biogazowni

Ustawa odorowa. Szykują się zmiany w zasadach lokowania biogazowni
Biogazownia rolnicza w Brzeżnie. Foto. Polskie Stowarzyszenie Producentów Biogazu Rolniczego
REKLAMA

Rząd wraca do pomysłu tzw. ustawy odorowej, która ma regulować zasady lokowania przedsięwzięć mogących powodować uciążliwości zapachowe. Regulacje zawarte w tej usatwie mogą wpłynąć na to, na jakich zasadach budowane będą m.in. biogazownie.

Tworzony przez resort środowiska projekt tzw. ustawy odorowej zakłada, że inwestycje mogące powodować uciążliwości zapachowe będzie można lokować wyłącznie na obszarach, dla których przyjęto plan zagospodarowania przestrzennego.

Jednoznaczny obowiązek realizowania przedsięwzięć tylko na podstawie ważnych planów zagospodarowania przestrzennego (które dla większości zwłaszcza rolniczych obszarów kraju są nadal rzadkością) może objąć również biogazownie, wykluczając w ten sposób realizację takich inwestycji na podstawie decyzji o warunkach zabudowy.

Nowe prawo może również określić minimalną odległość uciążliwych zapachowo inwestycji od zabudowy mieszkaniowej.

– Decyzja o lokalizacji uciążliwej inwestycji będzie podejmowana w jawnym procesie planistycznym. Lokalna społeczność będzie mogła wyrazić swoją opinię na ten temat w toku konsultacji społecznych. (...) Będzie można wyznaczyć część obszarów gminy jako strefy, w których dopuszcza się lokalizację inwestycji uciążliwych zapachowo – „Dziennik Gazeta Prawna” cytuje odpowiedź na jedną z interpelacji poselskich, której udzielił wiceminister środowiska Paweł Sałek. 

Projekt ustawy odorowej ma zostać skierowany do prac w parlamencie w I kwartale 2018 r.

Jak zwraca uwagę „DGP”, obecny rząd podejmował już próbę przeforsowania takiej ustawy, jednak zrezygnowano z niej po oszacowaniu kosztów drożenia takich regulacji dla sektora publicznego na 120 mln zł.

Link do artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
x |
Super, nareszcie. Kolejnym krokiem będzie hasło - komunikacja miejska wolna od smrodu. Bez sarkazmu.
Seb |
przemysł 7 i 3/4 - totalna regulacja wszystkiego.
WieprzykPV |
należy stworzyć Ministerstwo Zapachów!
DF |
Biogazownie śmierdzą z daleka to fakt, wiatraki hałasują jedyne co jest bezemisyjne to fotowoltaika :)
x |
@DF, urzędnicy twierdzą że PV jest mylone przez ptaki z taflą wody i zabijają się próbując na nich lądować. Sąsiedzi zaś podnoszą że panele ich oślepiają. Zawsze jest coś.
alladyn-solar-batt |
Do DF: w Szwcji mamy biogazownie, które....wodległości 20 metrów...nie smierdzą i produkują biogaz i energię elektryczną. Byłem widziałem. Zależy zatem kto umie a kto nie umie. Ponadto ustawa odorowa wbew tytułowi - nie jest pisana pog biogazownie lecz oczyszczalnie ściekow, osadniki, wysypiska komunalne, świniarnie lokowane w zwartej zabudowie powyżej 30DJP etc.etc Zatem biogazownie sa jednymi z wielu obiektów, których lokalizowanie winno podlegać pod tego rodzaju przepisy. Jeden z instytutów ze Szczecina stworzył w tym celu Polkską Normę, bo jak to zwykle bywa- oceny wymagają normatywu, którego przy poprzednim podejściu do tem Ustawy nie było.
Szyszko |
To nieprawdopodobne, ale ten jeden jedyny raz lampa alladyna napisała prawdę. Gdyby mniej pisał, a więcej czytał, takie przypadki byłyby częściej.
zenon |
Brawo, wreszcie !
Luis |
@WieprzykPV.Zeby bylo taniej,ja bym polaczyl Ministerstwo Zapachow z Ministerstwem Krzywych Krokow.
szyszko |
Teraz czekamy aż pomyli się Szyszko i również napisze prawdę.
inżynier |
Co za debilne prawo... przecież biogazownie są instalacjami do redukcji odorów wydzielanych przez uciążliwe odpady organiczne jak obornik, gnojowica, pomiot, padlina, odpady poubojowe, wywary i cała reszta... I w dodatku biogazownie nie śmierdzą bo śmierdzieć nie mogą - są instalacjami GAZOWYMI, czyli muszą być szczelne. Śmierdzieć mogą za to odpady wykorzystywane jako substrat do biogazowni - o ile są niedbale przenoszone czy rozładowywane. Ale są proste sposoby wyeliminowania tej uciążliwości odorowej.
qwerty |
jak rządział PLS z PO to odkladali ustawę na półkę bo kaska od tzw. baronów smrodu płyneła do partii, mam nadzieję że PIS się nie zeszmaci i uchwali porządną ustawę bez kompromisów i dobierze im sie do dooooopy
qwerty |
jak rządział PLS z PO to odkladali ustawę na półkę bo kaska od tzw. baronów smrodu płyneła do partii, mam nadzieję że PIS się nie zeszmaci i uchwali porządną ustawę bez kompromisów i dobierze im sie do dooooopy

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...