Ogniwa paliwowe zasilane biogazem. Pomysł z Politechniki Gdańskiej

Ogniwa paliwowe zasilane biogazem. Pomysł z Politechniki Gdańskiej
European Biogas Association press
REKLAMA

Ogniwa paliwowe nie muszą działać wyłącznie na czysty wodór. Nad zasilanymi biogazem ogniwami paliwowymi, które również będą mogły bezawaryjnie przetwarzać energię chemiczną na elektryczną, pracuje dr inż. Beata Bochentyn z Politechniki Gdańskiej.

Badaczka wytwarza i testuje materiały do zastosowania w tlenkowych ogniwach paliwowych albo w generatorach termoelektrycznych. Dzięki nim ogniwa paliwowe będą działały dłużej i będą tańsze w eksploatacji, zaś generatory termoelektryczne będą skuteczniej przetwarzały ciepło odpadowe na energię elektryczną.

Ogniwa paliwowe przetwarzają energię chemiczną na elektryczną. Rolę tzw. utleniacza może pełnić powietrze, zaś paliwem może być np. wodór, gaz ziemny czy też biogaz, który powstaje jako produkt uboczny na przykład na wysypiskach śmieci czy w oczyszczalni ścieków. Dzięki doprowadzeniu tych dwóch rodzajów gazów bezpośrednio do ogniwa paliwowego możemy uzyskać efekt w postaci wytwarzania prądu elektrycznego.

Wytworzony prąd może być wykorzystany bezpośrednio do zasilania urządzeń elektrycznych. Z drugiej strony energia może być też magazynowana w postaci chemicznej po to, żeby móc ją odzyskać w sytuacjach wyłączenia prądu w sieci. Wówczas ogniwa paliwowe będą służyły jako awaryjne generatory prądu w budynkach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych albo w obiektach użyteczności publicznej, jak szpitale czy szkoły.

Ma to sens, bo sytuacje wyłączenia prądu są dla takich instytucji krytyczne i zaburzają ich pracę. Stąd magazynowanie energii np. w postaci paliwa wodorowego i następnie wytworzenie z niego prądu będzie miało największe znaczenie. I to jest największy potencjał zastosowania ogniw paliwowych w naszej polskiej rzeczywistości – tłumaczy rozmówczyni PAP.

Ogniwa tlenkowe, którymi zajmuje się dr inż. Bochentyn są stosowane do dużych urządzeń i wymagają pracy w wysokich temperaturach rzędu 700 stopni Celsjusza. Innego typu ogniwa są stosowane w samochodach albo w urządzeniach mobilnych takich jak laptopy.

Ogniwa komercyjnie wykorzystywane są bardzo dobrze dostosowane do pracy z czystym wodorem, jako paliwem. Ja chcę je zmodyfikować tak, aby pracowały wydajnie przy zasilaniu biogazem – wyjaśnia badaczka.

Idea wykorzystania biogazu jako paliwa wpisuje się w koncepcję tzw. energetyki rozproszonej. Wówczas przetwarzanie energii chemicznej paliwa na energię elektryczną będzie mogło mieć miejsce bezpośrednio w miejscu wytwarzania paliwa, czyli przy wysypiskach śmieci, oczyszczalniach ścieków czy przydomowych składowiskach odpadów rolnych.

Obecnie, jeśli do kupionego komercyjnie ogniwa doprowadzony zostanie biogaz, to w ciągu tygodnia obserwuje się degradację parametrów elektrycznych pracy ogniwa rzędu 25 proc. Po miesiącu ogniwo nie działa już w ogóle. To oczywiście przekreśla jakiekolwiek zastosowania, bo – jak zaznacza fizyk – nikt nie kupi ogniwa, które będzie pracowało tak krótko.

Dr inż. Bochentyn modyfikuje ogniwa tlenkowe tak, żeby w długim okresie mogły współpracować z biogazem. Uzyskiwane przez nią wyniki dają nadzieję, że będzie to nawet stabilność kilkuletnia.

Materiały wytwarzane i badane są na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz na Wydziale Elektrotechniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Zespół współpracuje ponadto z uczelnią z Tajwanu.

Aby modyfikować ogniwa, musimy je najpierw kupić. Komercyjnie są one bardzo drogie, jedno ogniwo kosztuje około tysiąca złotych. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z profesorem Sea-Fue Wang z National Taipei University of Technology w Tajwanie, który produkuje dla nas te ogniwa – mówi dr inż. Bochentyn.

Badaczka pracę w tematyce ogniw paliwowych rozpoczęła pod kierunkiem swojego promotora prof. Bogusława Kusza z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG, zaś obecnie prowadzi ją pod nadzorem merytorycznym prof. Piotra Jasińskiego z Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji gdańskiej uczelni.

Naukowcy współpracowali też z polską firmą z pogranicza instytutu przemysłowego i naukowego, jednak ogniwa sprowadzane z Tajwanu mają parametry lepiej dopasowane do prac laboratoryjnych.

Rozmówczyni PAP zapewnia, że jeżeli uda się uzyskać ogniwa stabilne w długim okresie, to próba rozpropagowania ich zalet i komercjalizacji na pewno będzie podejmowana. Zaznacza jednak, że etap prac wdrożeniowych może zająć nawet dziesięć lat.

A to dlatego, że na razie pracujemy na ogniwach bardzo małych i na nich uzyskujemy dobre wyniki, natomiast przemysłowe zastosowanie wymagać będzie zwiększenia ogniwa, co będzie nieść ze sobą dodatkowe problemy, choćby rozkład temperatury w ogniwie, co może się przełożyć na nieco inne zachowania naszych materiałów – tłumaczy dr inż. Bochentyn.

Badaczka jest tegoroczną laureatką stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

PAP Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

Zobacz również

Komentarze (4)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pesel |
Czyli jak to ma być? Przy szkole czy szpitalu będzie stał zbiornik (zapewne ciśnieniowy) i przez nieokreślenie długi czas będzie tam biogaz aby gdy kiedyś wyłącza prąd można było włączyć agregat. Ma też być " magazynowanie energii np. w postaci paliwa wodorowego i następnie wytworzenie z niego prądu będzie miało największe znaczenie". A czy badaczka wie, że wodoru nie można magazynować w oczekiwaniu na wyłączenie prądu bo ucieknie przez, nawet grube, stalowe, ścianki zbiornika. Dla zasady i porządku powinno być napisane, że nie jest lepszym rozwiązaniem trzymanie po prostu paliwa płynnego w zbiorniku agregatu prądotwórczego. Ale już w artykule jest sygnał, że 10 lat będzie można się bujać z tematem którego na końcu i tak nikt nie podsumuje ale jest, jest na uczelni praca nad OZY i Rada Naukowa temat przyklepała i finansowanie będzie, i jest git.
1234 |
Bazowanie na gazie ziemnym lub oczyszczonym biogazie jak np. Solid Oxide Fuell Cells firmy Bloomenergy jest rzeczywiście prostsze. O ile się nie mylę produkty Bloomenergy są potwornie drogie i bardziej byłoby potrzebne poszukiwanie tańszych alternatywnych rozwiązań nawet jeśli wykorzystują rosyjski CNG a nie na siłę badanie możliwości wykorzystania narodowego biogazu który bez problemu można użyć w agregatach z wewnętrznym spalaniem. Sama technologia systemów awaryjnego podtrzymania zasilania bazujących na gazie ziemnym jest dużo odporniejsza na długotrwały blackout niż agregaty zasilane paliwem. Paliwa zaczyna brakować po kilku godzinach a gaz ziemny jest jednym z ostatnich (cywilizowanych) paliw które są tracone w sytuacji klęski żywiołowej.
1234 |
jest: "niż agregaty zasilane paliwem" a miało być oczywiście: "niż agregaty zasilane paliwem płynnym" oczywiście.
leo |
"Komercyjnie są one bardzo drogie, jedno ogniwo kosztuje około tysiąca złotych." Że co, przepraszam?? Tysiąc złotych to jest dla tej Pani "bardzo drogo"?? Szanowna Pani Bochentyn - 1000 zł w nauce i doświadczalnictwie to są tzw. waciki, jak to jest drogo dla Pani - to może lepiej niech Pani zajmie się sprzedażą gazet w kiosku. Tam produkty w cenie 1000 zł byłyby naprawdę bardzo drogie.

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...