Stelmet mocno zwiększył sprzedaż pelletu

Stelmet mocno zwiększył sprzedaż pelletu
Fot. sebilden, flickr cc
REKLAMA

Stelmet wytwarza pellet z produktów ubocznych, m.in. wiór, zrębków, trocin, uzyskiwanych przy produkcji swojego podstawowego asortymentu, czyli drewnianej architektury ogrodowej. W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. firma z Zielonej Góry mocno poprawiła w tym zakresie wyniki sprzedaży.

Sprzedaż pelletu w okresie pierwszych trzech kwartałów roku br. w Grupie Stelmet wyniosła 79,2 tys. ton, czyli o niemal 22 porc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przychody z tego tytułu wzrosły również o blisko 22 proc. rok do roku i przekroczyły 50 mln zł.

Zielonogórska firma zapowiada w tym zakresie nowe inwestycje. – Widzimy potencjał do dalszego istotnego wzrostu sprzedaży pelletu, dlatego zdecydowaliśmy o budowie nowego zakładu produkcji pelletu w Grudziądzu, w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu produkcji drewnianej architektury ogrodowej. Zakładamy, że budowa zakładu potrwa do końca 2017 roku, a jego rozruch nastąpi w pierwszym kwartale 2018 r. Roczne moce produkcyjne nowego zakładu wyniosą ponad 40 tys. ton pelletu. Wartość tej inwestycji szacujemy na około 20 mln zł, z czego nakłady poniesione do końca czerwca br. wyniosły 5,5 mln zł – komentuje Przemysław Bieńkowski, wiceprezes zarządu Stelmet S.A.

Grupa Stelmet jest największym w Polsce i Europie pionowo zintegrowanym producentem i dystrybutorem drewnianej architektury ogrodowej.  Zdecydowaną większość swoich wyrobów eksportuje, w tym na największe rynki drewnianej architektury ogrodowej do Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Niemal 60 proc. przychodów w okresie pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku obrotowego zostało zrealizowanych w euro, a blisko 30 proc. w funtach brytyjskich. 

Zielonogórska firma wypracowała w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. blisko 425 mln zł przychodów, 48 mln zł wyniku EBITDA i prawie 24 mln zł zysku netto.

W samym trzecim kwartale br. przychody Stelmetu wyniosły ponad 196 mln zł, EBITDA przekroczyła 25 mln zł, a zysk netto sięgnął 13 mln zł.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Michał Pawłowski |
Jako instalator zauważyłem w ostatnim czasie spory "owczy pęd" na kotły opalane pelletem. Tylko patrzeć jak cena pelletu wzrośnie do 1500 pln za tonę. Na rynku działamy już od 1996 roku i takich "pędów" było kilka (na olej opałowy, ekogroszek zgazowane drewno). Niby wszystko ok, ale póki co jakoś ciężko do Klienta trafić z pompą ciepła + fotowoltaika, a to przecież "małżeństwo doskonałe". Na świadomość ludzką jak widać trzeba jeszcze poczekać, choć z pompami ciepła ostatnio też nam się poprawiło.
Aldebaran |
Daj chłodziarkę zwaną PC w normalnej cenie, osiągalną dla Kowalskiego bez dotacji, to i na to będzie owczy pęd.

Giełda OZE

Wydzierżawię działkę ok 3 ha

Wydzierżawię działkę pod farmy fotowoltaiczne PV (ok 3 ha). Lokalizacja woj. Mazowieckie/Podlasie. czytaj dalej...

Pompa ciepła All in one 3-12,4 kW

Najciekawsza z naszej oferty pompa ciepła ,z racji na rozwiązanie techniczne Cena netto /sztuka 9 czytaj dalej...

Analiza opłacalności farm PV – 385 za 1 MWh w aukcji jesień 2018 – czy to się opłaca ?

Czy Wiesz jaki wpływ na opłacalność farmy fotowoltaicznej ma limit pomocy publicznej, czy cena 385 z czytaj dalej...

1 MW na gotowo od 650.000,00 € / 2.790.000,00 PLN

Z nasza firma budowa instalacji PV o mocy od 1MW kosztuje 650.000,00 €. Zapraszamy do wspolpracy : czytaj dalej...