Ikea w gronie największych producentów pelletu w Polsce

Ikea w gronie największych producentów pelletu w Polsce
Zakład produkcji pelletu w Stalowej Woli. Fot. IKEA Industry
REKLAMA

Ikea Industry dołącza do grona największych producentów pelletu w Polsce. Na początku września br. szwedzki producent mebli uruchomił linie do wytwarzania tego biopaliwa w tartaku w Stalowej Woli. Nowo zainstalowane maszyny mają moc produkcyjną na poziomie 60 tys. ton pelletu rocznie.

Działający od 2014 roku zakład w Stalowej Woli to największy tartak Ikea Industry na świecie. Zaopatruje fabryki w Polsce i na Słowacji, wytwarzając 120 tys. m3 tarcicy sosnowej, przygotowanej jako surowiec do produkcji mebli z drewna litego. W zakładzie powstają duże ilości biomasy w postaci zrębki oraz trociny, które mogą być przekształcone w wysokiej jakości pellet. Po 3 latach od uruchomienia tartaku i ustabilizowaniu produkcji tarcicy na odpowiednim poziomie, Ikea Industry Stalowa Wola zainwestowała we własne maszyny do wytwarzania pelletu.

Rozbudowa zakładu o linię do produkcji pelletu była naturalnym krokiem w naszym rozwoju. Oszczędność i uważne gospodarowanie surowcem są wpisane w działania Ikea. U nas nic się nie marnuje, dlatego biomasa z produkcji tarcicy trafia wprost do fabryki pelletu, którą postawiliśmy w sąsiedztwie linii przetarcia – komentuje Piotr Książek, dyrektor produkcji w Ikea Industry Stalowa Wola.

Po przeprowadzonych testach, Ikea Industry Stalowa Wola na początku września br. rozpoczęła wytwarzanie pelletu. Wydajność produkcji na dwóch prasach wynosi 10 ton na godzinę, co pozwala uzyskać ok. 60 tys. ton rocznie. Pellet z zakładu Ikea Industry Stalowa Wola jest produktem klasy premium, który cechuje niska zawartość popiołu i wysoka kaloryczność. Obecnie przechodzi procedury certyfikacji EN+A1 oraz DIN PLUS. Będzie sprzedawany głównie za granicę, do krajów będących największymi konsumentami pelletu – do Włoch, Niemiec i Danii.

Po uruchomieniu nowych linii do przetwarzania biomasy w tartaku w Stalowej Woli, zakłady Ikea Industry w Polsce wyprodukują ok. 130 tys. ton pelletu rocznie. Poza zakładem w Stalowej Woli, pellet powstaje w wytwórniach Ikea Industry w Resku i w Wielbarku.

Ikea Industry, będąca częścią Grupy Inter Ikea, jest największym producentem mebli drewnianych na świecie. Firma posiada 40 zakładów w 10 krajach, które zatrudniają łącznie około 19 tys. pracowników. Każdego roku Ikea Industry produkuje ponad 100 milionów mebli dla klientów Ikea.

W Polsce Ikea Industry zatrudnia blisko 10 tys. pracowników w zakładach produkcyjnych w 13 lokalizacjach, w tym w 4 zakładach działających w ramach dywizji Flatline w Lubawie, Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście, 8 zakładach działających w ramach dywizji Solid Wood w Goleniowie, Stepnicy, Chociwlu, Resku, Wielbarku, Konstantynowie, Skoczowie i Stalowej Woli oraz w zakładzie należącym do dywizji Boards w Orli. Ikea Industry w Polsce specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna oraz z płyt komórkowych i wiórowych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
edoo |
Fajnie, sam o tym myślę aby zamiast kominka zamontować to coś na pellet! Pytanie: A czemu to produkcja i surowiec z polskich lasów bo jakoś ani słowa o produkcji pelletu w krajach skandynawskich i naruszanie ich drzewostanu??? Czyżby Białowieża też przeznaczona pod pellet przez Szyszkę?

Giełda OZE

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80

Sprzedam miejscówkę pod Vestasa V80. czytaj dalej...

Pozwolenie na budowę 2x Enercon e-53 - suwalskie

Witam Sprzedam projekt farmy wiatrowej o mocy 1,6MW, wraz z pozwoleniem na budowę. Dwie turbiny Ener czytaj dalej...

Sprzedam projekt pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1MW

Sprzedam gotowy projekt,pozwolenie na budowę turbiny wiatrowej 1 MW wraz z przyłączem energetycznym. czytaj dalej...